Jak złożyć butonierkę krok po kroku - praktyczny poradnik
Ozdobne elementy do marynarki na ślub czy też na inne okazje to kwiat w butonierce czy też ozdobna wypustka w marynarce. Wbrew pozorom zagadnienie, jak złożyć butonierkę, nie jest takie proste, szczególnie że dodatków tych nie nosi się na co dzień, lecz raczej tylko na specjalne okazje. Dodatki jak butonierka czy poszetka są często mylone. Dlatego też przedstawimy zasady, jak wykorzystać butonierkę i jak złożyć poszetkę, aby strój ślubny czy też na szczególne okazje wyglądał elegancko i zgodnie z zasadami mody.
Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Butonierka i poszetka
Ozdobne dodatki do marynarki męskiej - jak złożyć butonierkę
Organizatorzy ceremonii ślubnej i wesela, często spotykają się z pytaniem: jak złożyć butonierkę. Okazuje się, że takie elementy dekoracyjne strojów ślubnych jak: butonierka, korsarz czy poszetka są często mylone. Pytanie: „jak złożyć butonierkę” powinno raczej brzmieć „jak złożyć poszetkę”, gdyż kolorowa wypustka w marynarce to właśnie poszetka.
Butonierka to mały otwór w lewej klapie marynarki, zaś mała kieszonka znajdująca się na piersi marynarki po lewej stronie zwana jest brustaszą. Do brustaszy wkładamy ozdobną chusteczką zwaną poszetką. Butonierka wywodzi się z mundurów wojskowych, gdzie mały otwór służył do umieszczania miniatury odznaczeń. Do marynarki ślubnej można zastosować zarówno kwiat w butonierce jak i poszetkę w brustaszy. Poszetka znajduje zastosowanie także w eleganckich garniturach na inne okazje.
Obecnie kwiat w butonierce znajduje zastosowanie głównie w modzie ślubnej, podczas gdy w latach 20-tych ubiegłego wieku stanowił on element codziennej mody i eleganccy panowie wkładali go do marynarki na co dzień. Według zasad mody ślubnej pan młody umieszcza w butonierce kwiatek lub mały bukiecik zwany przypinką. Przypinkę można po prostu przypiąć do klapy garnituru ślubnego przy pomocy agrafki. Jednak specjaliści od mody ślubnej uważają to za błąd. Przypinka powinna być umieszczona w butonierce. Natomiast mały bukiecik przypinany do stroju odnosi się do ślubnej mody damskiej i nosi on nazwę korsarz.
W modzie ślubnej korsarz to mały bukiecik noszony przez pannę młodą i druhny. Korsarz noszony jest na nadgarstku jako przybranie fryzury lub przypięty do sukni. Zastępuje on bukiety druhen, które dzięki temu mają wolne ręce, aby pomagać pannie młodej. Szukasz więcej porad tego typu? Sprawdź także ten artykuł o składaniu poszetki krok po kroku.
Jak złożyć poszetkę - chusteczka do garnituru
Chusteczka do garnituru, czyli poszetka, to element eleganckiego garnituru męskiego. W odróżnieniu od kwiatka w butonierce, który obecnie ogranicza się tylko do mody ślubnej, wypustka w marynarce stanowi element eleganckiego męskiego stroju na różne okazje. Wypustka w marynarce dodaje stylu i szyku i wybierana jest przez mężczyzn, którzy dbają o elegancję oraz pragną strojem podkreślić wyjątkowy charakter danego wydarzenia.
Zarówno dobór jak i składanie poszetki kieruje się odpowiednimi zasadami. Takie dodatki do marynarki jak krawat, mucha czy poszetka nie powinny być zbyt krzykliwe i rzucające się w oczy. Muszą się komponować ze stylem garnituru i koszuli. Panuje zasada, że krawat, mucha i poszetka nie powinny być wykonane z takiej samej tkaniny. Różne faktury tkanin poszetki i krawatu sprawiają, że stylizacja nie jest nudna i staje się miła dla oka.
Chusteczka do garnituru musi pasować kolorystycznie do reszty stroju. Najbardziej neutralny i najłatwiej dopasowujący się do każdej stylizacji jest kolor biały. Jednak chusteczka do garnituru nie musi być w tym samym kolorze co krawat. Świetnie wyglądają zestawienia kontrastowe: krawata w jednolitym kolorze z wzorzystą podszewką w grochy czy paski. Ważne jest, aby przynajmniej jeden kolor wzorzystej poszetki pasował do kolorystyki krawata, garnituru i koszuli.
Jak złożyć poszetkę
Składanie poszetki to osobne zagadnienie, któremu warto poświęcić czas, gdyż tylko odpowiednio ułożona poszetka będzie ozdobą garnituru. Na składanie poszetki ma wpływ również materiał z jakiego jest uszyta. Poszetki z lnu czy wełny łatwiej trzymają się kieszonki i łatwiej jest je ułożyć w sposób klasyczny. Dlatego też lepiej nadają się na oficjalne okazje, kiedy to obowiązuje skromna elegancja. Natomiast na przy mniej formalnych okazjach możemy ułożyć poszetkę w bardziej ekstrawaganckie i fantazyjne kształty. Tu bardziej sprawdzi się poszetka jedwabna, której składanie w różne kształty jest łatwiejsze.
Brustasza, często mylona z butonierką, przeżywa obecnie renesans popularności w modzie męskiej, nie tylko ślubnej. Zaś na rynku dostępne są poszetki w różnych kolorach, wzorach oraz wykonane z różnych tkanin. Składanie poszetki zależy od stylu stroju, okazji na jakiej będziemy się prezentować oraz od upodobań pana, który będzie nosił poszetkę.
Składanie poszetki
Wielu panów zmaga się z problemem jak elegancko ułożyć poszetkę, aby stanowiła ozdobę garnituru, nie wystawała nadmiernie i nie wpadała do kieszonki. Sposobów składania poszetek jest ogromna ilość. Kształt poszetki musi pasować do reszty stroju i do imprezy, na jakiej mamy się pokazać.
Najbardziej klasyczny i popularny sposób to składanie poszetki w tak zwany TV fold. W tej wersji mały fragment poszetki wystaje z brustaszy. Do tego sposobu ułożenia nadają się poszetki z lnu i bawełny. Poszetkę składamy na pół, a następnie kilkakrotnie wzdłuż krótszego boku, tak aby powstał prostokąt pasujące do szerokości brustaszy. Poszetka powinna wystawać na wysokość około 1-1.5 cm.
Drugi popularny układ to poszetka w kształcie trójkąta, gdzie z kieszonki wystaje jeden lub 2 rogi. Tu możemy sobie pozwolić na większą dowolność w zależności od okazji. Na bardziej formalne okazje najlepszy będzie układ podwójnego trójkąta. Kształt rogów trójkąta uzyskujemy poprzez złożenie poszetki na 4, w kształt kwadratu. Następnie zaginamy boczne i dolny róg, aby dopasować szerokość i wysokość poszetki do wielkości kieszonki. Rozsuwając nieco wystający róg, możemy tak ułożyć poszetkę, aby z kieszonki wystawały 2, 3 lub 4 rogi lub tylko 1 róg.
Do układów bardziej swobodnych jak “puff” czy “pozorny nieład” najlepiej nadają się poszetki bawełniane, które są wiotkie i dobrze układają się w bardziej fantazyjne kształty.
Składanie poszetki to nie wszystko. Aby wyglądać elegancko warto wybrać poszetkę dobrej jakości, z dobrego materiału oraz odpowiednio wykończone. Dzięki temu oficjalny strój nabierze subtelnej elegancji.