Jak składać prześcieradło z gumką?

Składanie prześcieradła – czy takie trudne?

Prześcieradło z gumką to dla wielu osób wielkie udogodnienie. To bowiem taki model, który jest dużo wygodniejszy od tradycyjnego i sprawiający, że śpi się zwyczajnie bardziej… komfortowo. Wiele z nas ma jednak niemałe problemy ze składaniem prześcieradła z gumką, co często przysparza sporo nerwów. Jednak i na takie prześcieradło znajdzie się dobry sposób! Zanim przejdziemy jednak do konkretnego procesu ścielenia, zapamiętaj jedną rzecz – prześcieradło z gumką jest niezwykle użyteczne! Dobrze dopasowane prześcieradło z wszytą gumką sprawi, że pościel nie zsunie się z łóżka podczas snu, a to świadczy o jego przewadze nad tradycyjnym prześcieradłem. Jest to bardzo ważna cecha, która odpowiadać będzie szczególnie osobom z „niespokojnym snem”.

Szczególnie trudne do założenia na łóżko okazuje się prześcieradło w dużym rozmiarze – polega ono bowiem na założeniu sporego prześcieradła na równie obszerny… materac. Czasami do czynności składania potrzebne są więc aż… dwie osoby. Wszystko to jednak wynagrodzi spokojny sen, niezakłócony zwijającym się prześcieradłem. W tym artykule poznasz kilka prostych trików, które zdecydowanie ułatwią zrozumienie całego procesu ścielenia prześcieradła z gumką. A może zainteresuje cię także ten artykuł o temperaturze prania pościeli?

Jak złożyć prześcieradło z gumką - składanie prześcieradła krok po kroku

 1. Odwróć prześcieradło w ten sposób, aby jego lewa strona znalazła się po zewnętrznej stronie. Włóż obie ręce w dwa sąsiadujące ze sobą rogi prześcieradła.
 2. Złącz oba rogi ze sobą, zakładając róg z prawej na ten z lewej strony. Odwróci się on automatycznie na prawą stronę! Powędruj ręką w dół i złap za róg prześcieradła, jaki sąsiaduje z tym trzymanym w prawej ręce. Unieś go wówczas delikatnie do góry i załóż na lewą rękę.
 3. Teraz dołącz ostatni róg do pozostałych – powinien on być ułożony prawą stroną do góry.
 4. Rozłóż prześcieradło na podłodze, najlepiej na płasko. Załóż boczną część prześcieradła (czyli tą z wszytą gumką), składając ją do środka. Załóż następnie drugą stronę prześcieradła.
 5. Delikatnie i precyzyjnie złóż teraz górną część z gumką w ten sposób, aby powstał niewielki prostokąt.
 6. Ułóż prześcieradło w dowolną formę, a najlepiej w prostokąt lub kwadrat.

Inne sposoby na złożenie prześcieradła z gumką

Jak składać prześcieradło z gumką?

Żeby prześcieradło z gumką służyło należycie, trzeba przede wszystkim dopasować jego rozmiar do swojego materaca w łóżku. Wszyta w tkaninę gumka zapewni spokojny sen, niezakłócony podwijaniem się materiału. Prześcieradło nie może spadać w trakcie snu ani też fałdować się z jakiejkolwiek strony – właśnie dlatego kluczową rolą pełni dobranie odpowiedniego rozmiaru prześcieradła z gumką oraz odpowiednie… założenie go. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat prania pościeli.

Złożone prześcieradło z gumką oraz porady i proste, łatwe triki, jak złożyć prześcieradło z gumką krok po kroku
Jak złożyć prześcieradło z gumką? Najlepsze i najłatwiejsze sposoby

Prześcieradło z gumką jest jednak chyba jedynym, które sprawia najwięcej problemów, jeśli chodzi o składanie. Całe szczęście, nietrudno jest wybrnąć z tego często mocno denerwującego kłopotu – ostateczny efekt składania jest bardzo podobny przy każdej metodzie, jednak wszystko zależy również od… wielkości prześcieradła. O ile jednak ścielenie pościeli każdy z nas opanował niemal do perfekcji, o tyle złożenie prześcieradła z gumką uprzykrza życie niejednej osobie. Podpowiemy więc, jak złożyć prześcieradło z gumką! Oto sposób na składanie prześcieradła:

 1. Połącz ze sobą górne i dolne rogi prześcieradła, trzymając oba rogi w dłoniach.
 2. Złącz rogi z tymi, które znajdują się w prawej ręce. Połóż następnie prześcieradło na jakiejś dużej, płaskiej powierzchni – a już najlepiej na łóżku.
 3. Uformuj z prześcieradła kwadrat lub prostokąt, w zależności od wielkości posiadanego prześcieradła.
 4. Złóż kwadrat na pół. Możesz także jeden brzeg prześcieradła złożyć do środka. Pamiętaj jednak, że jeśli złożysz brzeg do środka, to dopiero teraz będziesz mógł składać prześcieradło na pół.
 5. Nie zapomnij o tym, aby lewy (lub prawy) bok prześcieradła złożyć do środka! Następnie wybrany z boków możesz złożyć tak, aby stykał się on z brzegiem prześcieradła. Gotowe!

Czym właściwie różnią się po złożeniu prześcieradła złożone w kwadrat albo prostokąt? Rzecz jasna wielkością i grubością. Jeśli posiadasz w domu szeroką i głęboką szafę, wówczas lepiej sprawdzi się złożenie prześcieradła w kwadrat. Jeśli szafki w mieszkaniu są z kolei wąskie, to zdecydowanie lepszy będzie drugi sposób!

O czym warto pamiętać przy zakupie prześcieradła z gumką? Cóż, trzeba przede wszystkim wybrać dobry materiał, z jakiego wyprodukowane jest dane prześcieradło. Popularna i łatwo dostępna jest bawełna, a także dżersej – jest droższy, ale też zapewnia wyższy stopień izolacji termicznej. Często wybierane są również prześcieradła z materiału frotte. Pamiętaj, że aby wybrać idealne prześcieradło z gumką, musisz zawsze określić jego… rozmiar – wówczas prześcieradło nie będzie spadać z materaca!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny