Jak złożyć serwetkę - oto najlepsze sposoby na ładne złożenie serwetek papierowych
Serwetka papierowa to niezbędne akcesorium na każdym eleganckim stole. Dekoracyjne składanie serwetek papierowych sprawia, że stół wygląda bardziej estetycznie i profesjonalnie. Z naszego poradnika dowiecie się jak robić ozdoby z serwetek i chusteczek, poznacie też najpopularniejsze wzory.
Jeśli szukasz więcej informacji i wskazówek, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Składanie serwetek papierowych
Ozdoby na świąteczny stół
Ozdobnie złożone serwetki z papieru przydają się szczególnie na świątecznym stole. To wtedy urządzamy uroczyste przyjęcia rodzinne, szkolne wigilie i opłatki w pracy. To jedna z okazji, przy których przyda się wiedza jak złożyć serwetkę. Pamiętaj, że istnieją wzory, które można wykonać wyłącznie z dużych serwet tkaninowych. W niniejszym poradniku powiemy tylko jak ładnie złożyć serwetkę papierową lub chusteczkę.
Z wzorów świątecznych najpopularniejsze motywy to choinka, prezent, gwiazda. Niektórzy wolą zwinąć serwetkę w bardziej abstrakcyjny wzór i ozdobić ją gwiazdkami lub bombkami.
W dalszej części poradnika pokazujemy, jak poskładać serwetkę w choinkę. Motyw liścia palmowego może się przydać natomiast z okazji świąt Wielkiej Nocy. Położona na talerz będzie doskonale współgrać z palemkami w wazonie.
Warto też poznać przykłady dekoracyjnego układania serwetek na inne okazje. Przykładowo układanie serwetki w serce przyda się na przyjęcia weselne i romantyczną kolację we dwoje. Na stół urodzinowy czy imieninowy oraz na inne święta rodzinne możemy bardziej swobodnie dobierać wzory.
Eleganckie i proste zasady składania serwetek
Zasady składania serwetek papierowych można podzielić proste i skomplikowane, przypominające origami. Z prostych najbardziej popularne jest zwijanie w rulony, harmonijkę lub składanie w trójkąt. Są to takie sposoby składania, które mogą opanować już małe dzieci. Są również doskonałym wyjściem dla dorosłych, którzy nie mają specjalnego talentu plastycznego lub czasu na opanowanie czegoś skomplikowanego.
Bardziej zaawansowane sposoby dekoracyjnego układania serwetek warto zastosować w wyjątkowo uroczystych chwilach. Na przykład przy szykowaniu przyjęcia komunijnego czy ważnego jubileuszu. Nie wszyscy decydują się na przygotowanie przyjęcia w lokalu. Jeżeli organizujemy je w domu lub specjalnie wynajętej sali, to możemy samodzielnie zająć się ozdobami na stół.
Wiedza jak złożyć serwetkę przydaje się również osobom zainteresowanym karierą w restauracji czy firmie cateringowej. Przydaje się też, jeżeli chcemy otworzyć własną firmę organizującą przyjęcia weselne, chrzciny i komunie. Czasami po prostu wiedzieć jak ładnie złożyć serwetkę.
Najlepsze wzory składania serwetek krok po kroku
Wzory płaskie
Płaskie składanie serwetek z papieru jest łatwiejsze. Przydaje się szczególnie kiedy chcemy położyć na serwetce sztućce lub owinąć je serwetką. Przygotowanie płaskich ozdób z serwetki wymaga mniej czasu i łatwiej się go nauczyć krok po kroku. Oto dwa proste przykłady składania serwetek papierowych na płasko:
Liść palmowy
- Kwadratową serwetkę rozkładamy do pełnych rozmiarów;
- Następnie składamy na pół wzdłuż przekątnej, żeby powstał trójkąt;
- Trójkąt trzeba poskładać w harmonijkę od podstawy do czubka (fałdy, o szerokości ok. 1,5 cm, układamy naprzemiennie na zewnątrz i do wewnątrz serwetki);
- „Łamiemy” powstały pasek w połowie i zginamy rogami do siebie. Po rozłożeniu fałd mamy gotowy liść palmowy.
Koperta
- Bierzemy złożoną serwetkę (nie rozkładamy);
- Róg wierzchniej warstwy odginamy do przeciwległego rogu, żeby powstała trójkątna kieszonka;
- Odwrócić serwetkę na drugą stronę po osi pionowej;
- Złożyć od zewnętrznej części do środka, żeby zagięcie powstało mniej więcej w 1/3 kwadratu;
- Drugą, „wewnętrzną” stronę serwetki zagiąć, dociągając do krawędzi pierwszej;
- Róg zagięcia spotka się z kieszonką, która powstała po zagięciu. Należy go włożyć w kieszonkę, żeby serwetka się lepiej trzymała.
- Odwracamy i mamy gotową kopertkę.
Znając te przykłady układania serwetek z papieru możecie pracować nad innymi wariacjami dekoracji. Na przykład serwetkę można też zwinąć i w środku umieścić sztućce. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, jak zrobić serwetkę na szydełku?
Jak złożyć serwetkę - wzory 3D
Zamiast kładzenia ozdób na talerz można je postawić. Tych bardziej dekoracyjnych metod można użyć na stół świąteczny lub weselny. Oto dwa przykładowe sposoby jak złożyć serwetkę krok po kroku:
Wachlarz
- Serwetę składamy na pół, żeby powstał duży prostokąt;
- Przechodzimy do zwijania w harmonijkę po krótszym boku;
- Kiedy dojdziemy do około 1/3 prostokąta przerywamy zwijanie;
- Składamy całość na pół wzdłuż dłuższego boku;
- Zginamy pozostały prostokąt w trójkąt, dociągając do krawędzi harmonijki;
- Wystającą część trójkąta zaginamy do środka (ta część będzie podpórką wachlarza);
- Ustawiamy podpórkę tak, żeby wachlarz znalazł się z przodu.
Choinka
- Weź serwetkę, najlepiej białą lub zieloną i rozłóż na całą powierzchnię;
- Złóż na pół tworząc prostokąt;
- Chwyć za róg z prawej górnej strony i dociągnij go do przeciwległego rogu, tworząc trójkąt równoboczny;
- Trójkąt zegnij na pół przekładając lewy róg do prawego. Czynność powtórz w lustrzanym odbiciu z lewą stroną serwetki;
- Powstał trójkąt, złożony z kilku warstw. Po postawieniu go na stół i lekkim wyrównaniu podstaw mamy choinkę.
Istnieje wiele innych sposobów, żeby ładnie złożyć serwetkę. Składanie trójwymiarowe na pewno będzie polem do popisu dla osób utalentowanych manualnie. Stawiając na talerz wachlarz, łabędzia czy choinkę z serwetki możesz naprawdę zaimponować gościom.
Ozdoby z chusteczek?
Używanie chusteczek zamiast serwetek nie jest złym pomysłem. Jeżeli nie mamy pod ręką serwetek, to pięknie złożone chusteczki będą dobrą alternatywą. Niestety do wyrobu chusteczek używa się bardziej miękkiego materiału. Łatwo z nich poskładać kopertę na sztućce, niektóre wzory płaskie będą się nawet lepiej trzymać niż na serwetkach. Jednak może być problem nawet z prostymi wzorami 3D.
Chusteczek możesz używać do ćwiczenia poszczególnych przykładów. Spróbuj wykonać instrukcje krok po kroku i zobacz czy twoja ozdoba z chusteczki nadaje się do postawienia na stół. Wadą chusteczek jest to, że składa się fabrycznie inaczej niż serwetki. Do wykonania niektórych wzorów będziecie musieli rozłożyć chusteczkę i zwinąć ją w kostkę.
Składanie serwetek papierowych to również świetna zabawa. Czy ćwiczysz na chusteczkach czy układasz dekoracje z prawdziwych serwetek, zawsze masz satysfakcję z robienia czegoś kreatywnego. Dzięki nim twój stół nawet na domowe przyjęcie będzie wyglądał profesjonalnie.