Co to jest twarda woda?

Dlaczego w ogóle chcemy wiedzieć jak zmiękczyć wodę i co to znaczy? Woda, która nie została poddana procesowi destylacji, nigdy nie jest czystym związkiem wodoru i tlenu. Ta, z której korzystamy w domu, może mieć różny skład chemiczny w zależności od źródła, z którego pochodzi.

Twardą wodą nazywamy wodę, która zawiera duże ilości soli magnezu, wapnia oraz metali. Chociaż te składniki mogą być bardzo zdrowe w wodzie mineralnej, to w praniu sprawiają wiele kłopotów. Miękka woda nie tworzy dużego osadu i dzięki temu, że jest mniej nasycona solami, lepiej rozpuszcza detergenty.

Jaki jest wpływ twardej wody na pranie?

Działa ona niekorzystnie na sam proces prania, jak i na urządzenie, w którym pierzemy. Osadzanie jonów wapnia i magnezu w pralce zaburza jej funkcjonowanie. Może nawet wpłynąć na gnicie niektórych części, a na pewno na ich zatkanie oraz utratę pełnej funkcjonalności. Niszczy filtr, grzałkę, a nawet bęben.

Natomiast źle rozpuszczony proszek może osadzać się na ubraniu i nie wnikać wystarczająco głęboko, żeby wyczyścić trudniejsze zabrudzenia. Poza tym ubrania z prania w twardej wodzie są bardziej szorstkie i mniej przyjemne w dotyku. Dlatego warto sięgnąć po zmiękczacz do wody.

Jak zmiękczyć wodę?

Całe szczęście zmiękczanie wody możemy przeprowadzić samodzielnie w domu. Oto trzy domowe sposoby na zmiękczenie wody w pralce:

  1. Soda oczyszczona (wodorowęglan sodu) – po prostu dodaj kilka łyżek do prania. Soda oczyszczona jest doskonałym zmiękczaczem. Jest też jednym z najbardziej uniwersalnych środków stosowanych w domu. Jeżeli potrzebujesz instrukcji czym usunąć klej ze słoika, brud z firanek czy osad nazębny – to soda zawsze jest jedną z propozycji. Jako zmiękczacz wody działa na zasadzie reakcji chemicznej. Mówiąc potocznie – wyłapuje jony wapnia i magnezu.
  2. Ocet – jeżeli mówimy o jednym uniwersalnym środku, to trzeba wspomnieć też o drugim. Ocet wyłapuje jony na nieco innej zasadzie. Skutek jest jednak podobny jak w przypadku sody oczyszczonej. Dodawanie octu do prania nie należy do najlepszych sposobów i powinno się go stosować tylko sporadycznie. Jego główną wadą jest, że zakwasza ubrania i może powodować niszczenie tkanin. Jest więc skutecznym zmiękczaczem, ale niekoniecznie najlepszym środkiem do prania.
  3. Kwasek cytrynowy – nie tylko zmiękcza wodę i pomaga wyczyścić osad z kamienia, ale rozjaśnia i odświeża pranie. Można dodać ok. 3 łyżek kwasku podczas prania jasnych tkanin.

Powyższe substancje, dostępne w każdym domu mogą służyć również do czyszczenia pralki, w której osiadł kamień. Zanim zaczniecie stosować zmiękczacze do prania, najlepiej będzie wyczyścić urządzenie z tego kamienia, który już się nagromadził z powodu twardej wody.

Zmiękczanie wody samodzielnie za pomocą domowych środków jest rozwiązaniem tymczasowym. Warto używać miękkiej wody również do czyszczenia domu i mycia. Dlatego pytając, jak zmiękczyć wodę, powinniśmy brać pod uwagę nie tylko problemy z pralką. Miękką wodą lepiej myje się włosy, nie wysusza ona tak bardzo skóry, a powierzchnie metalowe i szklane zachowują dzięki niej dłużej blask i gładkość. Dlatego zamiast domowych sposobów dobrze jest pomyśleć o zakupieniu filtra, który założy się w miejscu dopływu zimnej wody.

Profesjonalny zmiękczacz wody

Jak zmiękczyć wodę, kiedy nie mamy pod ręką sody oczyszczonej ani kwasku cytrynowego? W drogeriach i marketach dostaniemy bez problemu wiele środków przeznaczonych do zmiękczania wody. Przede wszystkim są to proszki i detergenty z dodatkiem środka zmiękczającego. Wiele z nich zawiera jednak fosforany, które nie są obojętne dla środowiska wodnego. Dlatego założenie filtra jest chyba najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji.

Profesjonalny zmiękczacz wody można założyć samodzielnie, jeżeli mamy odrobinę zacięcia do majsterkowania. Do każdego filtra na główne ujęcie wody dołączona jest instrukcja. Dlatego nie będziemy tutaj zagłębiać się w szczegóły, jak montuje się takie urządzenie.

Jeszcze jedną opcją jest zamontowanie specjalnego filtra zmiękczającego na wejściu wody do urządzenia. Nie rozwiąże on problemów z twardą wodą w mieszkaniu, ale z pewnością poprawi jakość działania i żywotność pralki. Jego montowanie nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Można to zrobić samemu, bez zastanawiania się ile waży pralka i przestawiania całego sprzętu.

Filtry do zmiękczania wody w pralce mogą zmiękczać wodę na zasadzie odwróconej osmozy lub przez polifosforan sodu. Problem z tymi ostatnimi jest taki sam jak z detergentami z fosforanem, nie są zbyt przyjazne dla środowiska. Tak oczyszczona woda nie nadaje się też do picia! Jest to wyłącznie filtr do czyszczenia wody dla celów technicznych.

Każdy powinien wziąć pod uwagę różne opcje i samodzielnie rozważyć jaki sposób zmiękczania wody będzie najlepszy w jego przypadku.

Mamy nadzieję, że ten poradnik był przydatny. Dowiedz się też czym czyścić ekran telewizora, żeby go nie uszkodzić.

ikona podziel się Przekaż dalej