Zmiana sprzedawcy prądu - co mówią statystyki?

Jak podaje Urząd Regulacji Energetyki (dane na dzień 20.08.2021), od początku 2021 roku zmiany sprzedawcy energii dokonało prawie 20 tysięcy odbiorców, w tym aż 15 tysięcy indywidualnych klientów. Klienci biznesowi w tym okresie stanowili 4,5 tysiąca.

Zmiany sprzedawcy prądu w Polsce można dokonać od 2007 roku i do tej pory z tej opcji skorzystało łącznie 926 tysięcy odbiorców. Klienci indywidualni stanowią 705 tysięcy, a biznesowi 221 tysięcy. 

Zmień sprzedawcę w kilku krokach

Czy wiesz, że prawo do zmiany sprzedawcy prądu jest jednym z Twoich podstawowych konsumenckich praw? Choć taka możliwość istnieje już od ponad 13 lat, wciąż jeszcze znajdują się klienci, którzy nie są świadomi, iż przysługuje im taka opcja. 

Zmianie sprzedawcy prądu sprzyja fakt, iż na rynku pojawia się coraz więcej podmiotów, które proponują konsumentom atrakcyjne oferty. Jak zatem wybrać nowego sprzedawcę? 

Krok pierwszy

Zanim zdecydujesz się na zmianę, zrób dokładne rozpoznanie wśród sprzedawców prądu. Sprawdź, jakie warunki oferują oraz czy w ofercie mają interesujący Cię plan taryfowy. Najlepiej też, jeśli skoordynujesz podpisanie nowej umowy z terminem wygaśnięcia starej. Unikniesz w ten sposób kar za wcześniejsze wypowiedzenie umowy Twojemu obecnemu sprzedawcy.

Krok drugi

Złóż wypowiedzenie. W Twoim imieniu może to zrobić nowy sprzedawca prądu, po wcześniejszym podpisaniu pełnomocnictwa. Dzięki temu weźmie on na siebie  wszystkie formalności związane z całym procesem:  wypowiedzenie umowy oraz złożenie wniosku o zmianę sprzedawcy do Operatora Systemu Dystrybucyjnego.

Krok trzeci

Jeśli nie skorzystałeś z opcji pełnomocnictwa, sam musisz złożyć wniosek o zmianę sprzedawcy do OSD.

Krok czwarty (fakultatywny)

Dostosuj liczniki do nowej taryfy, jeśli zachodzi taka potrzeba. Warto wziąć pod uwagę m.in. fakt, iż taryfa pre-paid wymaga zamontowania specjalnego licznika przedpłatowego, który umożliwi Ci doładowywanie na określoną kwotę.

Krok piąty

Ostatnim krokiem jest rozliczenie z bieżącym sprzedawcą prądu i odczyt licznika. To operator przekazuje obecnemu sprzedawcy prądu stan licznika na dzień, w którym dochodzi do jego zmiany. I to właśnie na podstawie tego odczytu dochodzi do ostatecznego uregulowania rachunku za prąd u sprzedawcy, z którego usług rezygnujesz.

Zmiana sprzedawcy prądu krok po kroku
Jak zmienić sprzedawcę prądu? Poradnik krok po kroku

Zanim zmienisz sprzedawcę prądu…

Pamiętaj, że masz prawo do zrezygnowania z zawartej umowy w ciągu 14 dni od momentu jej podpisania. Jeśli czujesz, że zostałeś wprowadzony w błąd, a wybrana oferta nie jest zgodna z tym, co ustaliłeś ze sprzedawcą, śmiało skorzystaj z takiej opcji. 

Ponadto przed dokonaniem zmiany:

  • Upewnij się, na jaki okres podpisywana jest umowa.
  • Sprawdź, czy kontrakt jest automatycznie przedłużany.
  • Dokładnie przeczytaj umowę i skontroluj, czy nie ma w niej ukrytych kosztów.

Jest jeszcze kilka innych istotnych kwestii, na których powinieneś się skupić, zmieniając sprzedawcę:

  • Zastanów się, czy wybrana przez Ciebie oferta na pewno jest korzystna w Twoim przypadku.
  • Upewnij się, że na dokumentach, które podpisujesz, znajdują się poprawne dane Twoje oraz firmy. 

Są też takie sytuacje, które powinny wzbudzić Twoją szczególną czujność. Zachowaj ostrożność i sprawdź dokładnie firmę, z którą podpisujesz kontrakt, np. jeśli jej przedstawiciel nie będzie chciał zostawić Ci egzemplarza podpisanej umowy. 

Podejrzany jest również fakt braku danych firmy na dokumentach lub sytuacja, w której nie jesteś w stanie zweryfikować firmy reprezentowanej przez przedstawiciela handlowego. Szczególną ostrożność zachowaj również, kiedy przedstawiciel namawia Cię do szybkiego podpisania umowy, argumentując to np. promocją, która zaraz wygaśnie.

Zmiana sprzedawcy prądu powinna być dokładnie przemyślana i nie należy tej decyzji podejmować pod wpływem chwili czy za natarczywą namową przedstawiciela handlowego. Zanim dokonasz zmiany, zrób dokładne rozeznanie wśród ofert istniejących na rynku i najlepiej wybieraj spośród zaufanych sprzedawców, jak E.ON Polska (dawniej innogy Polska), którzy sprzedażą energii zajmują się od lat.

[1] Według informacji z 31 marca 2021 roku, przekazanych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, Rafała Gawina.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej