Jak zmierzyć stopę

Jak sprawdzić, jaki masz numer buta

Wygodne buty powinny być dobrze dobrane do wielkości stopy, aby nie obcierały. Źle dobrane buty są nie tylko niewygodne, lecz mogą powodować zniekształcenia stopy. Jeśli kupujemy buty w sklepie stacjonarnym, wystarczy mniej więcej wiedzieć jaki masz rozmiar buta i zmierzyć buty w sklepie. Jeśli natomiast kupujemy buty przez internet, musimy dobrze znać swój rozmiar buta, aby kupić wygodne buty.

Aby sprawdzić jaki masz numer buta należy zmierzyć stopę. Jak prawidłowo zmierzyć stopę:

  • weź czystą kartkę papieru i ołówek,
  • postaw stopę na kartce papieru,
  • obrysuj ją ołówkiem, trzymając ołówek pionowo,
  • zmierz rysunek od jednego najdłuższego końca do drugiego.

Aby dokładnie sprawdzić rozmiary butów, bez względu na to czy dobierasz rozmiar butów zimowych czy sandałów, zmierz obie stopy. Długości stóp mogą się nieznacznie różnić. Dla osób praworęcznych prawa stopa może być nieznacznie dłuższa. Dlatego też, aby wybrać dla siebie rozmiary butów, bierzemy pod uwagę dłuższą stopę. Nasz rozmiar butów, czyli rozmiar wkładki buta, to długość dłuższej stopy plus pół centymetra. Otrzymany wynik długości stopy porównujemy z tabelą rozmiarów danego producenta i znajdujemy numer buta.

Pamiętaj, aby mierzyć stopy w ciągu dnia, po południu lub wieczorem oraz wtedy, gdy stopy są średnio zmęczone. Rozmiar stopy może zmieniać się w ciągu dnia, dlatego też nigdy nie mierz stopy rano.

Innym sposobem jak zmierzyć rozmiar buta, jest wyjęcie wkładki buta z naszych ulubionych, wygodnych butów i zmierzenie jej. Będzie to szczególnie łatwe, jeśli kupujesz kolejne buty tego samego producenta. Pamiętaj jednak, aby nie wybierać bardzo znoszonych butów.

Dla osób, których te sposoby nie przekonują, stworzono nowoczesną metodę skanu 3D stopy. Skanowanie stopy jest bezpłatne. Aby dobrać rozmiar buta zimowego, sandałów, czy też butów na co dzień, należy znaleźć najbliższy punkt skanowania stopy. Aby zapisać wynik należy podać adres e-mail i numer telefonu. Kupiłeś za małe buty? Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak rozciągnąć buty.

Miarka do mierzenia butów

Rozmiary butów różnych producentów mogą się różnić. Dlatego też zazwyczaj na stronie danego producenta znajduje się miarka do mierzenia butów. Jak mierzyć buty przy pomocy miarki?

  • wydrukuj miarkę w skali 1:1,
  • sprawdź linijką, czy miarka do mierzenia butów została prawidłowo wydrukowana,
  • w pozycji stojącej postaw stopę na miarce i sprawdź rozmiar buta,
  • weź pod uwagę dłuższą stopę, a do wyniku dodaj 0.5 cm.

Jeśli wybieramy dany model buta, producent powinien udostępnić na swojej stronie tabelę rozmiarów dla tego modelu.

Pomiar stopy dla określenia rozmiaru buta oraz jak zmierzyć rozmiar buta
Porady, jak zmierzyć rozmiar buta i jak mierzyć buty różnego rodzaju

Rozmiary butów

Na świecie stosowane są różne tabele rozmiarów butów. W Polsce stosowana jest europejska rozmiarówka butów zwana Paris Point, gdyż powstała ona w XIX wieku we Francji. Inna zaś rozmiarówka butów używana jest w Anglii i w Ameryce. Dla przykładu rozmiarówka Merrell, producenta butów trekkingowych, oparta jest na rozmiarówce amerykańskiej. Rozmiarówka Merrell jest nieco nietypowa, zaś rozmiary nieco większe od europejskich, dlatego też zaleca się kupowanie butów nieco mniejszych.

Po zmierzeniu stopy, wkładki buta lub zrobieniu skanu stopy, należy poszukać w sieci tabeli rozmiarów danego producenta butów i znaleźć odpowiedni rozmiar zgodnie z długością stopy lub długością wkładki buta.

W zasadzie nie ma standardowej rozmiarówki butów, do której stosują się wszyscy producenci. Rozmiar buta 38 nie będzie taki sam u wszystkich producentów. Rozmiary butów mogą się różnić także dla poszczególnych modeli butów. Warto zwrócić uwagę, że buty ze szpiczastym czubkiem powinny być o rozmiar większe, niż buty z zaokrąglonym lub kwadratowym czubkiem. Buty w szpic są najlepsze dla posiadaczy wąskich stóp. Natomiast osoby mające szersze stopy mogą czuć ucisk chodząc w butach ze szpicem, nawet jeśli długość buta odpowiada długości stopy. Warto również wiedzieć, że buty przeznaczone do aktywności fizycznej, szczególnie na powietrzu, powinny być o numer większe.

Jak zmierzyć rozmiar buta na zimę

Jak dobrać rozmiar buta zimowego

Bardzo istotne jest, aby prawidłowo dobrać rozmiar buta zimowego. W przeciwnym razie narażamy się na otarcia, odparzenia, odciski czy też ból dużego palca. Niedobrane buty zimowe stanowią największy problem, jeśli wybierzemy się na zimowe wakacje połączone z górskimi wycieczkami.

Kupując buty zimowe należy się sugerować podawaną przez producenta długością wkładki w centymetrach, nie zaś numerem buta. Szczególnie dobrze warto dobrać rozmiar buta zimowego, jeśli podobają nam się buty skórzane. Buty skórzane dopasowują się do stopy po kilkukrotnym chodzeniu w nich.

Jak mierzyć buty zimowe

Jeśli kupujemy buty zimowe na górskie wędrówki, czyli buty trekkingowe, warto pamiętać, żeby nie mierzyć ich w cienkich skarpetkach. Przed zakupem należy zastanowić się, gdzie będziemy chodzić, gdyż inaczej kupujemy buty trekkingowe podejściowe, wspinaczkowe i wysokogórskie. Inaczej też kupujemy buty na zimę i na lato.

Buty na zimę powinny być zawsze pół centymetra większe, gdyż załóżmy wtedy grubszą skarpetkę. Buty trekkingowe podejściowe na lato powinny być o pół centymetra większe, zaś na zimę o 1 cm większe. Jeśli wybieramy buty wysokogórskie to na zimę powinny być nawet 2,5 cm większe.

Szczególnie dużą popularnością cieszą się buty trekkingowe Merrell, które zostały zaprojektowane specjalnie na wędrówki po górach w bezdeszczową pogodę oraz po technicznych trasach. Merrell przygotował buty zarówno dla doświadczonych turystów jak i do chodzenia na co dzień. Kupując buty pamiętaj, że rozmiarówka Merrell jest oparta na rozmiarach amerykańskich.

ikona podziel się Przekaż dalej