Kupujemy pierścionek - jak obliczyć, czy będzie pasował na palec

Co zrobić, aby zmierzyć rozmiar palca do pierścionka

Mało kto wie, jaki ma rozmiar palca, gdyż najczęściej kupujemy gotowe pierścionki w sklepie lub u jubilera i pierścionek wystarczy przymierzyć. Inaczej wygląda sprawa, gdy chcemy pierścionek zamówić u jubilera lub zamówić go w sklepie internetowym. Sklepy jubilerskie posiadają obrączki miarowe, które pozwalają ustalić obwód palca, który potrzebny jest do dobrania lub wykonania pierścionka.

Obecnie w wielu wypadkach chcemy kupić pierścionek lub obrączki w sklepie internetowym, gdzie nie ma możliwości zmierzenia. W tym przypadku musimy wiedzieć jak zmierzyć rozmiar palca. Pierwszy pomysł jaki przychodzi do głowy jest suwmiarka. Jednak mierzenie rozmiaru palca przy pomocy suwmiarki nie jest zalecane. Suwmiarka może ścisnąć palec, a wtedy zamówiony pierścionek lub obrączka mogą być za małe.

Warto wiedzieć, że rozmiary poszczególnych palców się różnią. Rozmiary palców na prawej i lewej dłoni różnią się zazwyczaj o 1 rozmiar. Dlatego przed zamówieniem pierścionka warto zdecydować się, na którym palcu i na której ręce będzie noszony. Sprawdź także ten artykuł o czyszczeniu złotego pierścionka i łańcuszka.

Jeśli już zmierzymy rozmiar palca na pierścionek i okaże się on niejednoznaczny, lepiej wybrać rozmiar mniejszy, gdyż łatwiej jest pierścionek powiększyć niż zmniejszyć. Podobnie jest, jeśli wybieramy pierścionek o fantazyjnym kształcie.

Pierścionek zaręczynowy

Rozmiar palca bywa potrzebny najczęściej przy zamówieniu pierścionka zaręczynowego. Według tradycji obowiązującej w naszym kraju pierścionek zaręczynowy nosi się na palcu serdecznym prawej dłoni. W dniu ślubu panna młoda przekłada pierścionek zaręczynowy na palec serdeczny lewej ręki, zaś w jego miejscu na prawą dłoń zakłada obrączkę.

Jak wygląda rozmiarówka pierścionków

Aby wiedzieć, jak zmierzyć rozmiar pierścionka, jubilerzy sporządzili odpowiednią tabelę rozmiarów. Rozmiarówka pierścionków składa się z okręgów przedstawiających poszczególne rozmiary. Liczba wewnątrz okręgu oznacza rozmiar pierścionka. Rozmiary zaczynają się od numeru 5, a kończą na numerze 28. Pod każdym kółeczkiem znajduje się liczba określająca średnicę pierścionka. Rozmiarówka pozwala na określenie rozmiaru pierścionka przez przyłożenie pierścionka do odpowiedniego kółeczka. Sprawdź także ten artykuł o czyszczeniu srebrnej biżuterii.

Międzynarodowa tabela rozmiarów

Rozmiarówka pierścionków jest różna w różnych krajach. Istnieją trzy różne miary pierścionków z różną symboliką: Europejska, Brytyjska, Amerykańska. Może się zdarzyć, że zamawiamy pierścionek lub obrączki w sklepie internetowym za granicą. Aby sprawdzić rozmiary pierścionków, należy zapoznać się z międzynarodową tabelą rozmiarów, którą łatwo znaleźć w sieci. Międzynarodowa tabela rozmiarów podaje rozmiary pierścionków obowiązujące w Europie, Anglii i USA oraz odpowiadające im obwody palca i średnice pierścionków.

Pierścionek na palcu oraz porady, jak zmierzyć rozmiar palca i jak zmierzyć rozmiar pierścionka, porady i wskazówki
Jak zmierzyć rozmiar palca do pierścionka? Wyjaśniamy krok po kroku

Jak sprawdzić w domu czy obrączki będą pasować

Jak obliczyć rozmiar palca na podstawie posiadanego pierścionka? Istnieje kilka wypróbowanych metod, aby sprawdzić obwód palca w celu zamówienia pierścionka w sklepie internetowym.

Najprostszy sposób to porównanie rozmiarów na podstawie pierścionka, który już posiadamy, a który dobrze pasuje. W sieci możemy znaleźć rozmiary pierścionków w postaci okręgów z liczbami, które podają rozmiary pierścionków. Tabelę rozmiarów pierścionków należy wydrukować, a następnie przyłożyć posiadany pierścionek do rozmiarówki. Aby podać rozmiar palca z większą dokładnością, można zmierzyć rozmiar pierścionka przy pomocy suwmiarki.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Jak zmierzyć rozmiar palca do pierścionka

Jak obliczyć rozmiar palca przy pomocy miarki

Jak zmierzyć rozmiar palca, jeśli nie mamy innego pierścionka do porównania. Dobrą pomocą, aby zmierzyć rozmiar palca na pierścionek, będzie specjalna miarka, którą można znaleźć w sieci i wydrukować w skali 1:1. Miarkę należy wyciąć i zrobić nacięcie w miejscu wskazanym linią przerywaną.

Po wydrukowaniu miarki i wycięciu jej z papieru, owijamy ją wokół najgrubszej części palca tak aby podziałka była widoczna na zewnątrz. Cieńsza końcówkę miarki wkładamy w wykonane nacięcie. Miarka pokaże nam obwód palca na pierścionek tylko orientacyjnie.

Jak zmierzyć rozmiar palca przy pomocy nitki

Prostym sposobem jak zmierzyć rozmiar pierścionka w domu jest zmierzenie palca przy pomocy zwykłej nitki. Nitkę należy owinąć wokół palca i w miejscu zetknięcia z drugim końcem oznaczyć lub odciąć. Kawałek nitki wystarczy zmierzyć zwykłą linijką. Uzyskamy w ten sposób obwód palca. Aby obliczyć średnicę pierścionka, należy podzielić długość nitki, czyli obwód palca przez 3.14. Uzyskany wynik można porównać z tabelą rozmiarów pierścionków, którą można znaleźć w sieci.

Mierzenie przy pomocy nitki ma swoje wady. Podobnie jak suwmiarka, nitka może za bardzo ścisnąć skórę na palcu i uzyskamy wymiar mniejszy niż w rzeczywistości. Dlatego też wielu jubilerów zaleca, aby zamiast nitki użyć pasek papieru.

Warto pamiętać, że u większości ludzi kostka palca jest szersza niż nasada palca. Jeśli zmierzymy palec u nasady, zakupiony pierścionek może nie przejść przez kostkę. Dlatego też najlepszym sposobem jest owinięcie paska papieru lub nitki wokół kostki. Aby pomiar był dokładny, pasek papieru musi przylegać do palca, lecz go nie uciskać.

Co zrobić, jeśli nie mamy możliwości, aby obliczyć rozmiar pierścionka

Co zrobić, jeśli nie możemy zmierzyć obwodu palca na pierścionek? Zdarza się, że pierścionek ma być niespodzianką i nie możemy spytać osoby obdarowanej o obwód palca. Może się zdarzyć, że nie mamy innego pierścionka do porównania lub nie wiemy, jak zmierzyć rozmiar pierścionka.

W takim przypadku najlepiej wybrać najczęściej występujący rozmiar 11 lub 12. Sklepy jubilerskie mają możliwość zmniejszenia lub powiększenia pierścionka. W przypadku dużej pomyłki, której nie da się skorygować, wiele zakładów jubilerskich oferuje możliwość wymiany pierścionka lub wykonanie nowego.

Mierząc rozmiar palca na pierścionek należy to robić bardzo dokładnie. W przeciwnym razie zakupiony pierścionek będzie trzeba poprawiać lub wymienić. Najlepszy sposób to udać się do sklepu jubilerskiego i zmierzyć palec przy pomocy obrączki miarowej do pierścionków. Natomiast mierząc palec w domu, warto zrobić to kilka razy, aby mieć pewność, że pomiar jest poprawny.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny