Jak zmniejszyć apetyt? 5 praktycznych porad na ograniczenie łaknienia
Zmniejszenie łaknienia to problem, z jakim zmagają się osoby na diecie i osoby odchudzające się. Często zahamowanie apetytu i zlikwidowanie tak zwanych zachcianek staje się konieczne dla osób, które zajadają stresy i zmartwienia, co często prowadzi do nadwagi i otyłości. Jak walczyć z nadmiernym apetytem i uczuciem głodu? Jeśli problem jest naglący, warto skorzystać z pomocy psychologa. Jednak w większości przypadków wystarczy wprowadzić w życie kilka pożytecznych zasad żywieniowych, które pomogą ci uniknąć nadmiernego apetytu i utrudniających życie nagłych zachcianek na słodycze i przekąski.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o odchudzaniu.

Czy uczucie głodu i apetytu to to samo
Czym się różnią głód i apetyt
Nadmierny apetyt i uczucie głodu to częsty problem osób zmagających się z nadwagą. Głód i apetyt używane są często zamiennie, jednak nie oznaczają one tego samego.
Głód, czyli łaknienie, to sygnał mózgu, że organizmowi brakuje jakichś składników odżywczych i trzeba je uzupełnić. Natomiast apetyt to natrętna myśl, że trzeba coś zjeść. Uczucie głodu jest czysto fizjologiczne i powstaje w części mózgu zwanej podwzgórzem. Znajdują się tam ośrodki łaknienia i sytości. Jeśli organizmowi brakuje jakichś składników odżywczych, ośrodek łaknienia wysyła sygnał, aby te składniki uzupełnić. Gdy już zostaną uzupełnione, ośrodek sytości wysyła sygnał zaprzestania jedzenia.
Apetyt jest uwarunkowany psychologicznie i jest to po prostu myśl, żeby coś zjeść. Apetyt, zwany też zachcianką, pojawia się z różnych przyczyn. Może zostać wywołany zapachem lub widokiem jakiejś smakowitej potrawy. Może to być rzeczywisty widok lub tylko wspomnienie, gdy przypominamy sobie na przykład reklamę jakiejś przekąski.
Apetyt nie ma wiele wspólnego z rzeczywistym zapotrzebowaniem organizmu na jakiś składnik odżywczy. Może mieć tło czysto psychologiczne i wiązać się z zajadaniem smutków, złego samopoczucia, stresu czy też rozczarowania.
Nadmierny apetyt i dręczące zachcianki, którym nie umiemy się oprzeć, prowadzą do nadwagi i otyłości. Niestety zachcianki najczęściej dotyczą potraw smakowitych, kuszących, ale niezdrowych i tuczących. Dlatego też warto wiedzieć jak zmniejszyć apetyt. Jeśli planujesz zrzucić kilka kilogramów, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zmotywować się do odchudzania.
Jak odróżnić głód i apetyt
Apetyt bywa mylący, gdyż bardzo często rzeczywiście oznacza brak jakiegoś składnika w organizmie, który domaga się jego uzupełnienia. Znane są na przykład zachcianki kobiet ciężarnych. Dlatego też nie zawsze wiemy, czy należy ograniczyć apetyt.
Głód pojawia się stopniowo i nie towarzyszy mu przymus szybkiego zaspokojenia. Uczucie głodu manifestuje się takimi objawami jak „burczenie” w żołądku, skurcze jelit, złe samopoczucie, rozdrażnienie, bóle głowy i drżenie rąk. Po zjedzeniu posiłku uczucie głodu znika.
Apetyt, natomiast, nie znika po posiłku i nie daje uczucia sytości. Pojawia się nagle pod wpływem jakiegoś impulsu i jest bardzo naglący. Najczęściej dotyczy czegoś słodkiego, tłustego lub słonego.
Jak zmniejszyć apetyt - domowe sposoby
Czy można ograniczyć apetyt domowymi sposobami
Zmniejszenie łaknienia jest szczególnie ważne, jeśli mamy problem z nadwagą i męczy nas nadmierny apetyt. Jeśli twój apetyt jest kompulsywny i masz problem z zajadaniem stresu, zahamowanie apetytu będzie wymagało konsultacji z psychologiem. Specjalista pomoże rozwiązać niektóre problemy życiowe i zaproponuje inne sposoby radzenia sobie ze stresem niż kompulsywne jedzenie.
W większości przypadków nadmierny apetyt i zachcianki nie wynikają z problemów psychologicznych. W wielu wypadkach przyczyną może być niewłaściwy tryb życia: zbyt długie przerwy między posiłkami, niedosypianie, niedojadanie w pracy, stres. Może się zdarzyć, że w pracy zjadamy szybkie i mało sycące posiłki, które nie dostarczają organizmowi wystarczających składników jak błonnik, białko i tłuszcz. Z kolei posiłki bogate w cukier i oczyszczone węglowodany powodują szybkie wydzielanie się insuliny, spadek cukru we krwi i uczucie głodu szybko po posiłku.
Dlatego też najlepsze domowe sposoby na obniżenie apetytu to lepsze zorganizowanie planu posiłków, unikanie fast foodów, unikanie jedzenia na szybko w pracy czy też zaspokajanie głodu słodyczami.
Zmniejszenie łaknienia dzięki odpowiedniej diecie
Najbardziej skuteczne, domowe sposoby, aby ograniczyć apetyt, to takie zmiany w diecie i trybie życia, aby dostarczyć organizmowi odpowiednich składników odżywczych i uniknąć nadmiernej produkcji insuliny. Oto kilka zasad, które pomogą na zmniejszenie łaknienia:
- jedz powoli i skup się na tym co jesz, wyznacz sobie czas na zjedzenie, unikaj szybkiego pochłaniania posiłków,
- jedz więcej warzyw i owoców,
- układaj potrawy na mniejszym talerzu, tak aby wyglądało, że porcja jest duża, na przykład ułóż na talerzu dużo nastroszonej sałaty,
- unikaj fast foodów, produktów przetworzonych i produktów zawierających dużo sztucznych dodatków,
- jedz więcej białka i błonnika,
- jeśli czujesz nagły głód, wypij szklankę wody.

Jak zmniejszyć apetyt na coś słodkiego
Największym problemem osób z nadwagą są zachcianki na słodycze. Lody, słodycze, ciasteczka są dostępne wszędzie i ciągle je widzimy. Wydaje się pozornie, że zjedzenie jednego ciasteczka czy batonika to nic złego. Jednak jeśli staje się to nawykiem, prowadzi do nadwagi. Oko kilka sposobów na zahamowanie zachcianek na słodycze:
- nie łącz słodyczy z tłuszczem,
- zamiast słodyczy sięgnij po owoce świeże lub suszone,
- unikaj sztucznych słodzików takich jak aspartam, sacharyna, acesulfam K czy sukraloza, gdyż są toksyczne, zaburzają florę jelitową i powodują nasilenie apetytu,
- jedz więcej produktów o niskim indeksie glikemicznym, które ustabilizują stężenie glukozy we krwi i ograniczają zachcianki na szybką dostawę energii w postaci słodyczy,
- nie kupuj i nie trzymaj w domu dużej ilości słodyczy.
Suplementy, zioła i tabletki na zmniejszenie apetytu
Tabletki na zmniejszenie apetytu
Czy tabletki na zmniejszenie apetytu to dobry pomysł? Oczywiście najlepszy sposób na obniżenie apetytu to zdrowy tryb życia i silna wola. Jednak w niektórych przypadkach tabletki na zmniejszenie apetytu mogą być pomocne, szczególnie dla osób na diecie, osób odchudzających się czy też dla osób, którym ciężko jest wytrwać na diecie. Warto unikać tabletek na obniżenie apetytu niewiadomego pochodzenia, które mogą zawierać szkodliwe składniki.
Tabletki na zmniejszenie apetytu najczęściej zawierają takie składniki, jak: pektyny roślinne, błonnik, chrom, ekstrakt z guarany, ekstrakt z african mango, ekstrakt z gorzkiej pomarańczy czy z czarnego pieprzu.
Jak zmniejszyć apetyt przy pomocy suplementów i ziół
Zmniejszenie apetytu można uzyskać również poprzez przyjmowanie ziół i suplementów diety takich jak:
- chrom, który stabilizuje poziom glukozy we krwi,
- ostrokrzew paragwajski, czyli yerba mate ogranicza wchłaniania węglowodanów, co przyczynia się do hamowania głodu,
- kolendra,
- pokrzywa,
- cykoria,
- mięta pieprzowa,
- rozmaryn lekarski,
- wyciąg z liści białej morwy,
- olej z nasion pinii koreańskiej.
Nadmierny apetyt, a nawet wilczy apetyt, może być spowodowany brakiem cynku w organizmie. Dlatego też warto przyjmować suplementy lub jeść produkty bogate w cynk, jak rośliny strączkowe, otręby, owoce morza czy cebula i czosnek.
Warto również jeść więcej produktów bogatych w chrom, który jest odpowiedzialny za metabolizm glukozy. Chrom znajdziemy w takich produktach jak: daktyle, śledzie, orzechy laskowe, brokuły, gruszki, wołowina.
Zmniejszenie łaknienia i ograniczenie apetytu nie jest łatwym zadaniem, gdyż wszędzie otaczają nas reklamy i widoki smakowitego jedzenia. Dlatego też warto stosować kilka sposobów, w zależności od tego jak nasilony jest problem zachcianek.