Jak zmyć lakier do paznokci z ubrania?

Wylany lakier do paznokci – co zrobić?

Wiadomo, pomalowane paznokcie zawsze wyglądają olśniewająco. Niestety, często ich malowanie „na szybko” skutkuje wylaniem się lakieru jak nie na podłogę czy dywan, tak na ubranie. Plama z lakieru do paznokci na spodniach nie wygląda zbyt elegancko, jednak… można ją z jeansów usunąć! I to tak, aby nie został po niej żaden ślad. Szczególnym powodzeniem cieszą się dwa poniższe sposoby:

 • zmywacz z acetonem – to najprostszy i chyba najwygodniejszy sposób, jeżeli zastanawiasz się jak zmyć lakier do paznokci z ubrania. Szczególnie dobrze rozpuszcza on nawet zaschnięty lakier. Trzeba jednak pamiętać, że sprawdzi się w przypadku grubszych tkanin – delikatne mogą się bowiem odbarwić lub uszkodzić. Aceton to dobre rozwiązanie także na plamy po lakierze znajdujące się na dywanie. Wystarczy namoczyć nim pobrudzony fragment, a po pewnym czasie położyć ręcznik i przycisnąć – wylany lakier do paznokci powinien zostać dosłownie… wsiąknięty! Równie skutecznym sposobem może być rozpuszczalnik do farb (świetnie działa na lakier żelowy oraz lakier hybrydowy).
 • płyn do naczyń – wystarczy, że połączysz go (1 łyżka) ze szklanką ciepłej wody. Taką mieszankę połóż na plamie po lakierze i pocieraj po niej szorstką gąbką do momentu, aż plama z lakieru do paznokci na spodniach lub dywanie całkowicie zniknie. To również bezpieczniejszy sposób od acetonu, który może nie być aż tak skuteczny w przypadku ścierania plamy po lakierze z jeansów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o usuwaniu plam z długopisu?

Jak usunąć lakier do paznokci z ubrania… lakierem do włosów?

Oprócz powyższych metod bardzo dobrą skuteczność wykazuje także lakier do włosów! Jak należy z nim postępować?

 1. Poczekaj, aż lakier do paznokci będzie całkowicie zaschnięty.
 2. Obficie spryskaj zabrudzone ubranie lakierem do włosów.
 3. Poczekaj aż całość wyschnie.
 4. Wykrusz lakier z ubrania i wrzuć ciuch do pralki, dodając odplamiacz.
 5. W przypadku, gdy lakier do paznokci będzie ciężko odchodził, warto wspomóc się szczotką do rąk albo twardszą szczoteczką do zębów.
Kobieta trzymająca lakiero do włosów oraz lakier do paznokci na ubraniu i porady, jak zmyć lakier do paznokci z ubrania lub wskazówki, jak usunąć lakier do paznokci z ubrania
Jak zmyć lakier do paznokci z ubrania? Poradnik praktyczny

Lakier do paznokci na ubraniu – jak usunąć?

Jak zmyć lakier do paznokci z ubrania skórzanego?

Wylany lakier do paznokci to nie lada utrapienie. Plama może pojawić się jednak nie tylko na ciuchach, ale też dodatkach – butach czy torebce. W przypadku skórzanych elementów garderoby ciężko będzie użyć zmywacza do paznokci. Owszem, możesz sprać lakier w prosty sposób, jednak skóra z całą pewnością zostanie odbarwiona. W takim przypadku zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zostawienie lakieru do wyschnięcia. Gdy plama będzie już krucha, sięgnij po… proszek do prania i szczoteczkę do zębów. Sprawdź także ten artykuł o usuwaniu plam z czerwonego wina.

Dobrym pomysłem będzie także mikstura sody spożywczej z wodą – najlepiej 1 łyżeczka sody rozpuszczona w 1 szklance wody. Taką mieszaninę wystarczy nałożyć na wacik kosmetyczny i przyłożyć do plamy po lakierze – możesz też delikatnie ją pocierać. Powinna się zmiękczyć, a więc łatwiej będzie wykruszyć ją wówczas np. szczoteczką. Pamiętaj jednak, że metoda ta sprawdzi się najlepiej, gdy lakier nie zdążył całkowicie zaschnąć na skórzanym ubraniu!

Zabrudzenie nie zeszło? Spróbuj zatem usunąć je wybranym... środkiem do czyszczenia toalet. To dobry, jednak ryzykowny sposób – może bowiem doprowadzić do powstania nieusuwalnych plam.

A może tak… pilnik do paznokci?

Jeżeli plama po lakierze jest wyjątkowo odporna na rozmiękczanie, możesz zetrzeć ją pilnikiem do paznokci! To również dobry sposób, jeżeli chodzi o skórzane ubrania. Możesz też piłować plamy na innych tkaninach, jednak uważaj przy tym na włókna! O czym pamiętać podczas stosowania tej metody?

 • Odczekaj, aż plama zaschnie – łatwiej będzie ją zeskrobać.
 • Zachowaj ostrożność – zbyt mocne piłowanie może uszkodzić ciuch.
 • Zamiast ścierać pilnikiem możesz również wypróbować zwykłą… gumkę do mazania!

Jak uratować lakier do paznokci?

Warto wspomnieć też o tym, jak można uratować swój lakier. Istnieje kilka prostych metod:

 • kąpiel wodna – najlepiej w gorącej wodzie. Lakier wystarczy zanurzyć w niej na ok. 2 minuty.
 • lodówka – trzymany w niej lakier będzie o wiele lepiej się rozprowadzał.

c) rozcieńczalnik do lakieru do paznokci – zazwyczaj kosztuje między 10 a 30 zł. To dobre rozwiązanie, jeżeli często malujesz paznokcie i posiadasz sporo lakierów w domu. Warto wydać pieniądze, jeżeli zastanawiasz się, jak uratować lakier do paznokci – zwłaszcza ten ulubiony. Wystarczy wlać do owego lakieru ok. 3 krople substancji i… gotowe!

Podsumowując, pamiętaj, aby przetestować wybraną metodę w najmniej widocznym miejscu garderoby. Pamiętaj, że niektóre substancje wykorzystywane podczas odplamiania mogą odbarwić materiał albo…. całkowicie go uszkodzić!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 81,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny