Określ swoje potrzeby

Na samym początku ustala się swoje własne potrzeby. Czego właściwie się szuka, czy domu na obrzeżach miasta, czy mieszkania w centrum. Podjęcie decyzji o lokalizacji mieszkania lub domu, jest podstawową sprawą. Ta drobna kwestia niweluje ogłoszenia, które nie spełniają wymogów lokalizacji. Kolejną istotną rzeczą jest to, czy mieszkanie ma pochodzić z rynku pierwotnego, czy wtórnego.

Spośród innych kryteriów warto brać pod uwagę takie rzeczy jak:

  • metraż mieszkania
  • liczbę oraz wielkość pokoi
  • udogodnienia w mieszkaniu
  • maksymalną kwotę, za jaką chce się dokonać zakupu

Wszystkie poruszone powyżej rzeczy należy brać pod uwagę przy wyszukiwaniu ofert. Wyszukiwarki wyposażone są w filtry, które pozwalają na oznaczenie wybranych parametrów. Tym sposobem, oferty, które nie spełniają zaznaczonych kryteriów, nie będą wyświetlane.

Dokonaj selekcji portali

Następnym krokiem, który należy zrobić, jest wybranie kilku portali, na których regularnie będzie się sprawdzać oferty. Internet jest ogromny, liczba portali do sprzedaży nieruchomości również, z tego powodu należy dokonać selekcji stron z nieruchomościami. Przy selekcji zwraca się uwagę na takie rzeczy, jak:

  • liczbę ogłoszeń, która spełnia określone wcześniej kryteria
  • częstotliwością, z jaką pojawiają się nowe oferty sprzedażowe
  • aktualny stan strony, czy jest ona na bieżąco aktualizowana
  • opinię na temat danego portalu, czy jest wiarygodny

Gdy osoba poszukująca mieszkania wyodrębni kilka stron, na których będzie szukać ofert, to powinna na nie zaglądać co najmniej raz na kilka dni. Tym sposobem nie powinno umknąć jej uwadze żadne ogłoszenie. Należy być czujnym, bo kto wie, kiedy pojawi się ogłoszenie, które będzie idealnie trafiało w gusta osoby kupującej. Nikt nie chciałby, aby jego wymarzony dom lub mieszkanie, przeszło mu koło nosa.

Wybierz oferty najbardziej Ci odpowiadające

Mieszkania nie można szukać w nieskończoność, gdy ma się już wizję idealnego mieszkania, to warto zapisywać oferty, które są najbliższe oczekiwaniom. Następnym krokiem jest zajęcie się wybranymi ofertami, kontakt z deweloperem, negocjacja ceny, sprawdzenie informacji na temat lokalizacji, sąsiadów, jakości życia oraz połączeń komunikacyjnych. Rozpisanie wad i zalet danej oferty może okazać się wielce pomocne w podjęciu decyzji. Następnie warto wybrać się na spotkanie ze sprzedawcą bądź deweloperem. Po obejrzeniu nieruchomości i otrzymaniu odpowiedzi na zadane pytania, nadchodzi powrót do domu oraz proces podjęcia decyzji. Decyzje o kupnie domu należy przemyśleć i podjąć ją na spokojnie, z chłodną głową.

Skorzystaj z usług ekspertów

Nie zawsze mieszkania trzeba szukać na własną rękę. Istnieją specjaliści oraz instytucje, które oferują pomoc w tym zakresie. Firmy zajmujące się doradztwem finansowym często świadczą też usługi związane ze znalezieniem mieszkania, ubezpieczeniem go oraz sfinansowaniem zakupu. Przykładem takiej firmy jest firma Expander, która w ramach świadczenia usług finansowych zajmuje się również kompleksową obsługą w znajdywaniu mieszkań dla swoich klientów.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny