Praca jako kurier

Praca jako kurier

Pewnym jest, że to stanowisko nie jest dla każdego. Wiele osób się na nim nie sprawdzi, wiele uzna je za skrajnie wycieńczające. Są jednak tacy kurierzy, którzy lubią to, co robią, sprawia im to frajdę i nie wyobrażają sobie siebie w innej roli zawodowej. Wszystko zależy od kompetencji i predyspozycji konkretnego kandydata. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że kurier ma łatwe zadanie. Jeździ sobie po mieście/kraju, szef nie stoi mu za plecami, a wszyscy wokół uśmiechają się dziękując za dostarczenie oczekiwanej przesyłki. Jest w tym wiele prawdy, jednak warto zwrócić uwagę na to, że w pracy kuriera istnieje mnóstwo stresu, presja czasu, frustrujące utrudnienia na drodze, niezbyt rozgarnięci użytkownicy dróg i niecierpliwi klienci. Dlatego tak bardzo ważnym jest, aby kandydat na kuriera, poza prawem jazdy kategorii B lub innym, w zależności od gabarytu auta, którym miałby się poruszać, musi posiadać odpowiednie kompetencje miękkie. Odporność na stres, zdolność do szybkiego podejmowania odpowiedzialnych decyzji, sumienność, punktualność, odpowiedzialność, a przede wszystkim umiejętność pracy z klientem. Niezwykle istotnym jest także to, jak kandydat odnajduje się w topografii miasta, bądź danego regionu oraz czy stosuje się do przepisów ruchu drogowego.

Poza predyspozycjami psychicznymi, praca jako kurier niesie ze sobą również pewne wymagania fizyczne. Koniecznym jest, by kandydat był zdrowy. Każdego dnia będzie musiał dźwigać paczki do kilkudziesięciu kilogramów.

Gdzie szukać ofert?

Najwięcej ogłoszeń znajdziesz dziś za pośrednictwem internetu. Bez wychodzenia z domu możesz wysłać dziesiątki aplikacji w ciągu jednego dnia. Wystarczy śledzić popularne serwisy z ogłoszeniami. Innym sposobem, jest bezpośrednie zwrócenie się do konkretnych firm przewozowych. Aktualnie każda większa tego typu firma posiada dobrze rozwiniętą stronę internetową. Sprawdź zatem, czy firmy, które lubisz, dobrze Ci się kojarzą, u których chciałbyś pracować, posiadają na swojej stronie zakładkę "kariera". Bardzo często na bieżąco umieszczane są tam informacje o wolnych wakatach. Nie zrażaj się, jeśli w danym momencie nie znajdziesz oferty dla kuriera. Wyślij CV oraz ewentualnie list motywacyjny, w którym wyjaśnisz dlaczego widzisz swoją przyszłość u tego pracodawcy. Dobre aplikacje zwykle nie lądują w koszu. Czekają aż zwolni się miejsce, a wtedy może ktoś się do Ciebie odezwie?

Jak dostać pracę kuriera?

Jeżeli Twoje CV przekona rekruterów, że mógłbyś się nadawać na to stanowisko zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Przygotuj się do niej odpowiednio. Pamiętaj, że w tym zawodzie cenną jest zdolność nawiązywania właściwego kontaktu z klientem. Musisz się zatem zaprezentować jako osoba kulturalna, otwarta i opanowana. Zwróć szczególną uwagę na swój wygląd. Powinien być schludny i czysty. Możesz zostać zapytany o stosunek do urządzeń mobilnych, elektronicznych. Kurierzy pracują dziś ze smartfonami, tabletami oraz czytnikami.

Jeżeli dostałeś tę robotę, pamiętaj, że początki mogą być trudne. Doświadczenie jednak sprawi, że z czasem coraz mniej będzie Cię zaskakiwać i coraz lepiej będziesz sobie radził w trudnych sytuacjach. Wówczas pozostanie cieszyć się pozytywami jakie niesie ze sobą ta praca.


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny