Reset zmywarki Bosch - możliwe błędy

Błąd e15

Jest to jeden z najpopularniejszych błędów zmywarki Bosch. Oznacza on, że zmywarka się zalała lub jest w niej nadmiar wody. Błąd objawia się zazwyczaj tym, że na panelu świeci się kranik z wodą. Najczęstszą przyczyną problemu jest wyciek na styku komory zmywarki oraz misy spływowej, gdzie zlokalizowane są pompki i czujniki. Gromadząca się w centralnej części woda powoduje zalanie czujnika i tym sposobem pojawia się błąd e15 – zaraz później następuje wypompowanie wody.

Jak zresetować zmywarkę Bosch, gdy pojawi się taki błąd? Otóż, przyda Ci się drut instalacyjny, zestaw bitów, młotek i mocny śrubokręt, kombinerki, latarka, papierowe ręczniki i… kilka godzin wolnego czasu. Najpierw wysuń zmywarkę i odłącz ją od zasilania. Następnie zdemontuj osłony i tłumiące maty. Odłącz wtyczkę zasilania w tylnej obudowie i zdemontuj moduł sterownika. Zablokuj sprężyny w zawiasach drzwiczek – uważaj tylko, żeby nie zranić przy tym palców! A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat czyszczenia zmywarki?

Kolejnym krokiem jest odwrócenie zmywarki – podłóż pod spód ręczniczki, bo może wylać się woda! Wyprostuj młotkiem, śrubokrętem i kombinerkami zawleczki pozwalające na rozdzielenie dna zmywarki od komory. Kiedy dostaniesz się do miski spływowej, pora na… naprawę uszczelki! Niestety, żadne części zamienne nie wchodzą w grę – uszczelka sprzętu AGD zintegrowana jest z miską i trzeba najczęściej wymienić cały ten element. Odchyl uszczelkę i ostrożnie wsuń drut instalacyjny – średnica uszczelki zmniejszy się i zniknie powstały luz. Później trzeba wszystko ponownie skręcić i wykonać mycie próbne. Reset zmywarki Bosch wykonany w taki sposób powinien usunąć powstały błąd e15. Zaobserwuj na panelu, czy nadal świeci się kranik. Jeżeli komunikat zniknął – brawo, dałeś radę!

Reset zmywarki Bosch - jak wykonać reset zmywarki w różnych modelach mark Bosch krok po kroku
Panel sterowania zmywarki

Błąd e22

Jest to komunikat sygnalizujący, że zmywarka przestała pobierać wodę. Jak zresetować zmywarkę Bosch w takim przypadku? Zacznij od opróżnienia jej! Następnie, odłącz dopływ prądu i wody. Kolejnym krokiem będzie wyczyszczenie filtra w zmywarce – być może właśnie to jest powodem wystąpienia błędu! Sprawcą niemałego „zamieszania” może się również stać przewód odpływowy, czyli tzw. aquastop. Na nim również mogą pozostać fragmenty niespłukanego jedzenia podobnie, jak w filtrze. Wąż może być także źle ułożony – jeżeli jest skręcony, to woda będzie miała utrudniony odpływ. Wtedy wystarczy go poprawić bądź odkręcić i ułożyć na nowo.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele zmywarek

Planujesz zakup nowej zmywarki i szukasz odpowiedniego modelu w atrakcyjnej cenie? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej kupowane modele zmywarek.

Błąd e22 dalej nie ustępuje a Ty wciąż zastanawiasz się, jak zresetować zmywarkę Bosch? Zdejmij więc górną pokrywę (o ile zmywarka nie jest w zabudowie) i odwróć ją po to, by dostać się też do dolnej. Sprawdź silnik pompy myjącej i spustowej. Wirnik powinien obracać się bez oporu. Obejrzyj go dokładnie – może utknął tam jakiś element? Jeżeli jednak wszystko działa poprawnie, przyczyną może być niedrożny odpływ bądź osad na rurach. Możesz spróbować udrożnić je za pomocą domowych sposobów (np. sody oczyszczonej) lub… zadzwonić po specjalistę! Sprawdź także ten artykuł o polecanych zmywarkach Beko.

Jak zrestartować zmywarkę Bosch?

Aquastop

To najistotniejszy elektrozawór w urządzeniach AGD – na szczęście, łatwo dostaniesz części zamienne! Zazwyczaj odpowiada on za najbardziej popularne błędy zmywarek Bosch. Są to:

  • brak pobierania wody,
  • zbyt duże zużywanie wody,
  • niedomyte naczynia w górnym bądź dolnym koszu.

Aby zweryfikować, czy to faktycznie aquastop jest przyczyną błędu, podaj bezpośrednio na niego napięcie za pomocą miernika pamiętając, by zrobić to „na sucho”! Jeśli się otworzy oznacza to, że elektrozawór działa prawidłowo. Z kolei, gdy jest uszkodzony, wąż prawdopodobnie nie zareaguje w żaden sposób.

Uwaga!

Jeżeli nie masz pewności, jak zresetować zmywarkę Bosch w sposób samodzielny, najlepiej jest wówczas oddać sprzęt AGD do serwisu lub wezwać hydraulika.

ikona podziel się Przekaż dalej