Masa solna na świąteczne anioły

Aniołki z masy solnej – przygotowanie materiałów

Żeby zrobić figurki aniołków nie wystarczy sama masa solna. Zanim zabierzemy się za przygotowanie masy rzeźbiarskiej warto wiedzieć co jeszcze powinniśmy mieć pod ręką.

Jednym ze składników, które dobrze utrwalają masę jest klej. Może to być klej do tapet, wikol lub klej biurowy w płynie.Nie jest to konieczny składnik (o czym dalej w przepisie), jednak sprawi, że nasze świąteczne anioły będą trwalsze i odporniejsze na zniszczenia. Możemy je zawiesić na choince, postawić na półce, a po sezonie bez obaw schować do pudła ze świątecznymi ozdobami.

Przyda się kilka najprostszych narzędzi rzeźbiarskich. Przede wszystkim najłatwiej robi się ozdoby z masy solnej, wykrawając kształty za pomocą foremek do ciastek. Jeżeli nie masz foremki w kształcie aniołka, to warto ją kupić. Cena pojedynczej foremki nie jest wysoka. Można ją dostać nawet za trzy złote. Te o bardziej wymyślnych kształtach będą kosztować nawet do 15-20 zł.

Poza tym warto mieć mały nożyk, radełko do ciasta i kilka pałeczek do rzeźbienia w miękkich materiałach, z różnymi końcówkami. Jeżeli ich nie mamy, to zaopatrzmy się w druty, nożyki i pałeczki po lodach.

Po zakończeniu rzeźbienia aniołki z masy solnej trzeba jeszcze pomalować.Do tego celu najlepiej posłużą farby akrylowe. Są niedrogie, trwałe i szybko schną. Można je dostać online i w każdym sklepie plastycznym.

Aniołki warto utrwalić werniksem albo innego rodzaju lakierem. Szczególnie jeżeli chcemy je sprzedawać lub podarować komuś w prezencie. Jeżeli chodzi o cenę, to najtaniej wyjdzie zwykły lakier do włosów, który ma podobne działanie utrwalające.

Najlepsza masa solna krok po kroku

Nie sztuką jest zrobić masę solną, ale co zrobić, żeby była naprawdę dobra? Podstawowy przepis to szklanka soli, szklanka mąki pszennej i tyle wody, żeby powstała z tego plastyczna masa. Tak przygotowany surowiec można wykorzystać od razu albo owinąć folią spożywczą i przetrzymywać w lodówce. Do małych figurek aniołków lepiej będzie użyć masy z odrobiną mąki krupczatki. Jest wtedy bardziej miękka i elastyczna. Duże figurki można robić z masy z większą ilością soli (proporcje – 1 część mąki i 1 część wody na 2 części soli). Nie wszyscy lubią tę wersję. Chociaż materiał jest trwalszy, ale wyrabia się go ciężej i nie pozwala na robienie detali. Jaka jest optymalna masa solna? Zależy, czy chcecie wypiekać figurki czy poczekać aż same stwardnieją. Do wypiekania najlepiej użyć tego przepisu:

  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 1 szklanka soli
  • 1 szklanka wody (na wyczucie, chodzi o zmiękczenie masy)
  • 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej

Ta wersja masy jest wyjątkowo elastyczna i gładka. Jeżeli dodamy do niej łyżkę oleju, to będzie jeszcze gładsza i bardziej aksamitna.

Dla osób, które nie mają zaufania do swoich piecyków albo po prostu nie chcą wypiekać masy, najlepszą alternatywą jest mieszanka z odrobiną wikolu. Powinny wystarczyć 2 łyżki na 1 szklankę mąki i soli. W zależności od gęstości kleju dolewacie trochę mniej lub więcej wody. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić masę solną.

Jak zrobić aniołka z masy solnej?

Jak znaleźć lub przygotować szablon

Jeżeli nie jesteś mistrzem dłuta, to pierwsze aniołki możesz robić według szablonu. Na szczęście znalezienie gotowych wzorów w internecie nie jest trudne. Większość prostych płaskorzeźb świątecznych aniołów jest robiona na bazie kształtów wykrawanych formami do ciastek.

Jeżeli interesuje cię jakiś konkretny rodzaj aniołków, które znalazłeś w internecie, to przyjrzyj się jaka forma została użyta. W tutorialach wideo najczęściej autorzy mówią jakiego kształtu i wielkości foremka jest potrzebna.

Masa solna podczas wyrabiania, a także jak zrobić aniołki z masy solnej, anioły z masy solnej
Aniołki z masy solnej krok po kroku, czyli jak zrobić anioły z masy solnej

Szablon możesz też stworzyć samodzielnie. Najprościej zaplanować go odrysowując kształt z foremki na papierze i wycinając kolejne elementy np. główkę, ręce, może jakieś ozdoby. Na papierowym szablonie możesz dorysować ołówkiem i mazakiem różne elementy i sprawdzić, czy ci to odpowiada. Kiedy wszystko będzie gotowe wystarczy wziąć się za przeniesienie tego na masę solną.

Jak zrobić świąteczne anioły?

Nadszedł czas powiedzieć wreszcie jak zrobić aniołka z masy solnej krok po kroku. Robiąc aniołki z masy solnej na choinkę musisz mieć sznurek lub drucik, na którym je zawiesisz. Jeżeli wycinasz aniołka za pomocą foremki, to najlepiej zaraz po wycięciu zamocować drucik, a potem zabrać się za ozdabianie. Oto najlepsza kolejność krok po kroku:

  • Przygotuj wybrany szablon
  • Wytnij podstawowe kształty (resztę ciasta na główki i ozdoby odłóż na bok).
  • Odwróć kształty „pleckami” (tą częścią, którą planujesz jako tył aniołków), złożony na pół drucik z pętelką wciśnij w ciasto i zaklej niewielkim kawałkiem ciasta.
  • Odwróć aniołki przodem do góry, zaznacz kreskami zakończenia piór na skrzydłach.
  • Zacznij formować główki i ozdoby. Pamiętaj, żeby były dobrze przyklejone do tułowia.
  • Ułóż na blasze aniołki i włóż do pieca. Najlepiej piec w temperaturze 160-170 stopni przez około godzinę.

Najpierw wybadaj swój piecyk. Zbyt wysoka temperatura zniszczy masę, więc lepiej zacząć od niższych temperatur i sprawdzać, jak reaguje ciasto.

Po wyrobieniu aniołów z masy solnej z klejem, po prostu zostaw je do wyschnięcia i utwardzenia masy.

Sprzedawaj figurki aniołków

Jeżeli dobrze opanujesz wyrabianie aniołów z masy solnej, to możesz pomyśleć o ich sprzedawaniu. Nie jest to biznes, z którego można wyżyć, ale jednak zawsze jakaś satysfakcja ze sprzedaży rękodzieła. Szczególną popularnością cieszy się sprzedaż świątecznych aniołów, ale możesz też sprzedawać je jako upominki przez cały rok.

Niełatwo jest ustalić cenę figurek aniołków. Dużo zależy od sezonu, jakości wyrobów i trendów na rynku. Jeżeli nie wiesz za ile sprzedać aniołki z masy solnej, to podpatrz jakie ceny dominują na stronach z rękodziełem. Pamiętaj, że indywidualna figura anioła, robiona na zamówienie będzie kosztować dużo więcej niż małe aniołki z szablonu.

Niezależnie od tego czy chcesz wyrabiać aniołki z masy solnej z dziećmi czy myślisz o sprzedaży rękodzieła, wytwarzanie figurek domowym sposobem zawsze daje dużo radości. Warto spróbować przynajmniej raz przygotować figurki aniołków.

ikona podziel się Przekaż dalej