Przepis na puszystą bitą śmietanę - jak ubić i z jakiej śmietany

Co to jest bita śmietana i do czego służy

Bita śmietana uchodzi za wyjątkowy rarytas, który stanowi element dodawany do deserów, tortów, ciast, kawy, gofrów itp. Do niedawna, aby uzyskać bitą śmietanę, należało ją ręcznie ubić. Jest to zadanie dość żmudne i trudne, gdyż śmietana często się nie udaje, wychodzi wodnista, opada lub warzy się. Dlatego też często rezygnujemy z robienia domowej bitej śmietany i kupujemy gotową bitą śmietanę w sprayu. Wystarczy nacisnąć dozownik i dekorować ciasta, gofry czy tort. Czy taka śmietana jest zdrowa? Jak każdy produkt o długim terminie ważności zawiera ona konserwanty i sztuczne dodatki. Dlatego warto wiedzieć, jak zrobić bitą śmietanę samodzielnie ze świeżych produktów.

Bitą śmietanę robi się ze śmietany lub śmietanki zawierającej co najmniej 30% tłuszczu, która zmienia strukturę z płynnej na stałą wskutek napowietrzenia. Jest ona zarówno emulsją jak i pianą. W czasie ubijania pęcherzyki powietrza zostają uwięzione w otoczce białkowej otoczonej zemulgowanym tłuszczem. Według zasad UE bita śmietana powstaje tylko z przetworów z mleka zwierzęcego. Istnieją jednak sposoby, aby stworzyć wegetariańską bitą śmietanę.

Bita śmietana - zastosowanie w kuchni

Pierwsze wzmianki w książkach kucharskich o bitej śmietanie pojawily się w XVII wieku, chociaż z całą pewnością ten pyszny dodatek znany był już wcześniej. Legenda głosi, że po raz pierwszy bitą śmietanę zaserwował Francois Vatel, znany mistrz sztuki kulinarnej za czasów Ludwika XIV, który znany był z urządzania wykwintnych przyjęć dla arystokracji. Niedługo później bita śmietana pojawia się w książce kucharskiej w Polsce.

Bita śmietana stanowi słodki dodatek do deserów i dań na słodko. Dodaje się ją do takich wyrobów jak:

  • torty,
  • ciasta, rolady, serniki,
  • ciasta i torciki bez pieczenia,
  • gofry,
  • naleśniki i omlety,
  • tarty,
  • lody i desery,
  • owoce,
  • kawa.

Bita śmietana dodaje nieco białka do wyrobów cukierniczych, dzięki czemu nie są one zbyt słodkie. Smak śmietany doskonale współgra ze słodkim smakiem deseru. Jednocześnie dodaje wyrobom cukierniczym wilgoci, dzięki czemu są znacznie smaczniejsze. Bita śmietana jest klasycznym dodatkiem do gofrów belgijskich i innych. Bita śmietana zawiera niewiele tłuszczu, dlatego też jest lekka. Stanowi ona jednocześnie krem i pienkę, dlatego też jest szczególnie lubiana jako dodatek do lekkich tortów. W tradycji polskiej sztuki kulinarnej znacznie częściej stosuje się bitą śmietanę niż ciężkie, tłuste kremy do tortów. Tort zwykle podaje się na stół na koniec przyjęcie, kiedy goście są już najedzeni, dlatego też lepiej sprawdzi się lekki owocowy tort z bitą śmietaną, niż ciężki, sycący tort z tłustym, maślanym kremem. Niestety wadą bitej śmietany jest krótki termin ważności. Tort z bitą śmietaną należy zjeść tego samego dnia. Jeśli więc potrzebujemy tort do przechowanie na drugi dzień, lepiej zdecydować się na inny rodzaj kremu.

Szczególną zaletą bitej śmietany jest jej gęsta faktura, która pozwala na łatwą dekorację ciast. Najczęściej jest ona wykładana na ciasta, omlety lub gofry przy pomocy rękawa cukierniczego z odpowiednią tylką w kształcie gwiazdki. Bita śmietana wykładana jest jako rodzaj dekoracji na wierzchu sernika, ciast bez pieczenia, ciast z galaretką. Mając delikatne ciasto lub roladę biszkoptową możemy również użyć bitej śmietany jako nadzienie.

Klasycznym przykładem ciasta z bitą śmietaną jest angielski przysmak apple pie, który składa się z placka z jabłkami obficie udekorowanego bitą śmietaną. Wśród klasycznych wyrobów cukierniczych wyróżniają się rurki z bitą śmietaną. Bitą śmietaną zwykle dekoruje się szarlotki i jabłeczniki. Przykładowe dania z bitą śmietaną to:

  • tort z bitą śmietaną,
  • rolada z bitą śmietaną,
  • szarlotka z bitą śmietaną,
  • ciasto bananowe bez pieczenia z bitą śmietaną,
  • ciasto biszkoptowe z bitą śmietaną i musem truskawkowym.

Jak zrobić kawę z bitą śmietaną

Bita śmietana od dawna była świetnym dodatkiem do owoców i sałatek owocowych. Do klasyki pysznych deserów należą truskawki z bitą śmietaną. Od niedawna bita śmietana została spopularyzowana jako dodatek do kawy.

Kawa z bitą śmietaną stanowi prosty i pyszny deser. Klasyczną kawę z bitą śmietaną nazywamy kawą po wiedeńsku, chociaż ten rodzaj kawy popularny jest pod tą nazwą głównie w Polsce. W Wiedniu pije się kawę espresso lub czarną z dużą ilością bitej śmietany na wierzchu. Kawę po wiedeńsku robimy poprzez podgrzanie śmietany lub mleka z czekoladą i dodanie kawy z ekspresu. Kawa musi być podgrzana, lecz tak aby się nie zagotowała. Kawę po wiedeńsku podajemy w szklance z uszkiem, podobnie jak kawę po irlandzku, zaś na wierzchu dekorujemy bitą śmietaną. Całość posypujemy kakao lub wiórkami czekoladowymi. Możemy również dodać gałkę lodów.

Innym rodzajem kawy z bitą śmietaną jest włoska caffè con panna. Zrobienie tego prostego deseru jest bardzo szybkie i łatwe. Wystarczy tylko ubić śmietanę i zaparzyć kawę. Do dużej szklanki do kawy z uchem wlewamy kawę, a następnie dodajemy na wierzchu bitą śmietanę. Sprawdź także: Jak ubić śmietanę krok po kroku – praktyczny poradnik krok po kroku.

Jak zrobić bitą śmietanę - najlepszy przepis

Jak przygotować zdrową, puszystą bitą śmietanę - czym ubijać, z jakiej śmietany i ile cukru

Obecnie bitą śmietanę możemy po prostu kupić w sklepie w sprayu. Taki sposób podawania bitej śmietany jest szybki i łatwy. Jednak ma swoje wady. Gotowa bita śmietana zawiera konserwanty, ponadto nie do końca smakuje jak prawdziwa bita śmietana, zrobione samemu w domu. Prawdziwy smakosz deserów robi samemu domową bitą śmietanę. Dlatego też warto poznać tajniki prostych domowych przepisów, aby wiedzieć jak zrobić bitą śmietanę, jak rozmrozić chleb, czy też jak zrobić domowe lody.

Najważniejsze pytanie brzmi, z jakiej śmietany przygotowujemy bitą śmietanę. Musi to być pełna śmietana kremówka lub tortowa o zawartości co najmniej 30% tłuszczu. Warto, aby zarówno śmietana jak i miska oraz końcówki miksera czy inne przybory były zimne. Dlatego też należy je uprzednio schłodzić w lodówce przez kilka godzin.

Sposoby ubijania śmietany:

  • trzepaczką do jajek,
  • mikserem,
  • blenderem z końcówką do ubijania,
  • w shakerze do robienia koktajli,
  • w termomiksie.

Ważne jest, aby ubijać śmietanę dopóki uzyska ona puszystą, sztywną konsystencję. Zbyt długie ubijanie spowoduje zwarzanie się śmietany, czyli oddzielenie się tłuszczu i serwatki. Oczywiście nie należy takiej śmietany wyrzucać, gdyż możne uzyskać z niej masło.

Jakie dodatki i ile cukru dodajemy do bitej śmietany? Dodatki są opcjonalne i tylko uzupełniają smak bitej śmietany. Zwykle na 250 ml śmietany dodajemy 2 łyżki cukru pudru. Do bitej śmietany zwykle dodajemy opcjonalnie takie dodatki jak:

  • cukier puder,
  • likier, np. amaretto,
  • kawa rozpuszczalna,
  • kakao,
  • ekstrakt waniliowy,
  • barwniki spożywcze.

W cukiernictwie z bitej śmietany robi się krem śmietankowy do tortów. Zalicza się on do kremów robionych na zimno i jest nietrwały. Tort z takim kremem należy przechowywać w lodówce i spożyć w ciągu około 6 godzin. Aby krem łatwo było użyć do dekoracji tortów do bitej śmietany dodaje się żelatynę.

Jak samemu ubić domową bitą śmietanę

Niegdyś ubijać śmietanę trzepaczką do jajek. Jednak było to zadanie pracochłonne i męczące. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest użycie miksera. Do ubijania śmietany nadaje się także shaker do koktajli. Wlewamy do niego śmietanę i energicznie potrząsamy. Niestety jest to zadanie mocno męczące, gdyż należy długo i energicznie potrząsać. Warto przy tym zaopatrzyć się w shaker zakręcany i dokładnie zakręcić wieczko, aby nie otworzyło się w czasie potrząsania. Co jakiś czas sprawdzamy zawartość shakera, gdyż zbyt długie potrząsanie sprawi, że zamiast bitej śmietany otrzymamy masło.

Ubijanie śmietany przy pomocy miksera jest proste, szybkie i nie męcząca. Wybieramy odpowiednia końcówkę do ubijania. Śmietanę najpierw krótko ubijamy na małych obrotach. Potem zwiększamy obroty do największej mocy. Ubijamy około 3 minuty, po czym dodajemy cukier puder i inne dodatki. Następnie zmniejszamy obroty miksera i ubijamy jeszcze około 2 minut.

Niezwykle łatwe jest ubijanie śmietany w termomiksie. Śmietanę ubijamy wkładając motylek do naczynia termomiksa. Następnie ubijamy około 4 minuty, stopniowo dodając cukier puder.

Co zrobić, aby bita śmietana się nie zwarzyła

Ubijanie śmietany jest dość trudnym zadaniem, gdyż często kończy się zwarzeniem śmietany. W takim przypadku składniki gęste oddzielają się od płynnych i otrzymujemy masło i maślankę. Jak tego uniknąć?

Bardzo ważne jest, aby śmietana do ubijania była schłodzona. Używamy jednego rodzaju śmietany i nie łączymy produktów o innej zawartości tłuszczu. Błędem jest także dodawanie ciepłych składników do ubijanej śmietany. Jeśli zauważymy, że śmietana zaczyna się warzyć, można ją jeszcze uratować przez dodanie zimnej, świeżej śmietany i ubicie ponownie.

Jak zrobić bitą śmietanę wegetariańską

Przepis na bitą śmietanę wymaga produktów zwierzęcych, czyli śmietany lub śmietanki. Produkty zwierzęce są wykluczone w diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Czy weganie mogą cieszyć się deserami z bitą śmietaną? Otóż, tak. Sposobem na zrobienie wegańskiej bitej śmietany jest użycie mleka kokosowego lub śmietany kokosowej.

Puszkę z mlekiem kokosowym wkładamy do lodówki na kilka godzin, tak aby oddzieliła się część stała od mokrej. Następnie delikatnie wybieramy stałe składniki z puszki. Następnie ubijamy je tak samo jak zwykłą bitą śmietanę. Wegańska bita śmietana świetnie nadaje się do deserów, tortów i owoców.

ikona podziel się Przekaż dalej