Bransoletka z gumek

Zaplatanie bransoletki z gumek – dlaczego to takie modne?

Bransoletki z gumek są to tzw. loom bands. Pojedyncza, podwójna, potrójna czy też zupełnie inne wzory bransoletek z gumek cieszą się wielką popularnością na całym świecie. Ozdoby na rękę mają swoje wierne grono fanów oraz twórców. Na mediach społecznościowych powstało już naprawdę sporo kanałów i grup, jakie zrzeszają miłośników bransoletek z gumek. Ozdoby uwielbiane są chociażby dlatego, że można je krok po kroku wykonać zupełnie… samodzielnie! Instrukcja nie jest skomplikowana, więc nawet młodsi nie powinni mieć większego problemu z przygotowaniem prostego wzoru. Jeżeli chcesz miło spędzić czas ze swoim dzieckiem, warto będzie zabrać się za zaplatanie bransoletek. Nie dość, że dzień spędzicie bardzo kreatywnie, to dziecko będzie miało szansę rozwijania swoich zdolności manualnych!

Ogromną zaletą takich ozdób jest ich niski koszt produkcji, a także oryginalność. Można bowiem stworzyć taką bransoletkę, jakiej nie będzie miał… nikt inny! Dodatkowo, łatwo dostępne są materiały – no cóż, gumki recepturki dostępne są w sprzedaży już niemal wszędzie. Pamiętaj jedynie o tym, aby zainwestować w gumki recepturki ze sprawdzonego źródła – inaczej, mogą one zawierać szkodliwe substancje i… podrażnić skórę!

Ozdoba z gumek recepturek na palcach

Oto prosta instrukcja, jak można zrobić bransoletkę z gumek tylko za pomocą… własnych palców!

 1. Przygotuj sobie gumki recepturki (minimum 40 sztuk) i zaciski „S”.
 2. Pierwszą gumkę nałóż na środkowy oraz wskazujący palec dłoni – w przypadku bycia osobą praworęczną, załóż gumkę odwrotnie.
 3. Skręć gumką tak, aby powstała „ósemka”. Zaczep ją na palcu.
 4. Teraz należy powtórzyć tę samą czynność z dwoma innymi gumkami – mogą być w dwóch różnych kolorach.
 5. Wyciągnij dolną pętelkę. Następnie owiń ją wokół wskazującego palca nad dwiema gumkami (na tym samym palcu).
 6. Puść gumkę w ten sposób, aby zaczepiła się między dwoma palcami.
 7. Tę samą czynność należy powtórzyć na środkowym palcu – poprzez wyciągnięcie dolnej gumki i sprawienie, aby spadła między palcami.
 8. Na palce dodaj kolejne gumki, w wybranych barwach.
 9. Przeciągnij znów dolną gumkę i przełóż przez wskazujący palec. Upuść ją. To samo należy zrobić z palcem środkowym.
 10. Nie martw się tym, że bransoletka z gumek wygląda niczym zaplątany węzeł. Ona potrzebuje chwili, żeby zacząć przybierać kształt ozdoby na rękę.
 11. Wyciągaj bransoletkę od czasu do czasu i sprawdzaj jej długość. Aby wykonać bransoletkę, należy zużyć około 40 gumek recepturek. Długość bransoletki powinna umożliwić swobodne oplecenie nadgarstka.
 12. Użyj zacisków „S”, w celu połączenia dwóch końców bransoletki. Nie było tak ciężko, prawda?

Jak zrobić bransoletkę z gumek?

Bransoletki z gumek - wzory bransoletek loom bands

Bransoletka z gumek oczywiście nigdy nie musi wyglądać zupełnie tak samo! Warto jednak opanować ich sztukę wyplatania, aby wykonywać plecionki na wiele różnych sposobów! Dzięki wiedzy w temacie wyplatania bransoletek, możesz zacząć wykonywać nieco… bardziej złożone projekty! Wśród popularnych wzorów, szczególnie wyróżniają się:

 • bransoletki pojedyncze
 • squared single
 • fishtail
 • double band fishtail
 • railroad
 • bransoletki potrójne
 • bonbon
 • diamond

Rzecz jasna, można również utworzyć wiele innych wzorów – w tym przypadku, ograniczeniem będzie posiadana wiedza w temacie wyplatania bransoletek z gumek i… własna wyobraźnia!

Bransoletki z gumek, a także bransoletka z gumek oraz porady, jak zrobić bransoletki z gumek krok po kroku, także na krośnie
Jak zrobić bransoletki z gumek? Praktyczny poradnik krok po kroku

Bransoletka z gumek na krośnie

Jak już wiesz, istnieją różne wzory bransoletek z gumek. Jeżeli dziecku marzy się np. potrójna loom bands w kolorach tęczy, warto będzie skorzystać z poniżej załączonej instrukcji:

 1. Ułóż krosno i zacznij nakładać pierwszą gumkę na pierwsze jego słupki – w rzędzie pierwszym i drugim, licząc od lewej strony. Działaj tak aż do przedostatniego słupka z pierwszego rzędu.
 2. Nałóż ostatnią gumkę na przedostatni słupek pierwszego rządku i ostatni drugiego rządku.
 3. Wróć do początku i załóż następną gumkę na pierwsze słupki w drugim i trzecim rzędzie.
 4. Nakładaj gumki symetrycznie do recepturek z pierwszego rządku.
 5. Nakładaj teraz kolorowe gumki po kolei, zaczynając od pierwszego i drugiego słupka drugiego rządka. Gumki nie mogą się splątywać ze sobą!
 6. Nałóż dwie gumki z następnym kolorem na drugi i trzeci słupek drugiego rządka. Następnie umieść recepturki z kolejnymi kolorami na wszystkie słupki w drugim rządku.
 7. Teraz należy wziąć czarną gumkę i nałożyć na szydełko w tzw. „ósemkę”. Nałóż ją na ostatni słupek drugiego rządka. Obróć o 180 stopni.

8. Szydełko włóż w środek ostatniego słupka drugiego rządka. Zahacz nim pierwsze gumki w kolorze, wyciągnij i nałóż na przedostatni słupek drugiego rzędu.

9. Powtórz wsadzenie szydełka w to samo miejsce, jednak zahaczając o czarną gumkę, nałożoną na przedostatni słupek w trzecim rządku. Wyciągnij ją i nałóż na przedostatni słupek w trzecim rządku.

10. Włóż znów szydełko tak, jak za pierwszym razem. Teraz zahacz o gumkę, jaka jest nałożona na przedostatni słupek pierwszego rządka. Wyciągnij ją i nałóż na przedostatni słupek pierwszego rzędu. Włóż szydełko w środek tego miejsca.

11. Wyciągnij gumkę z samego dołu i nałóż na trzeci słupek od końca trzeciego rzędu. Włóż szydełko do środka przedostatniego słupka.

12. Następnie należy przekładać kolejne gumki na krośnie i powtarzać procedurę od nowa – wg. powyższych wskazówek.

13. Jeżeli bransoletka będzie za krótka, należy dorobić do niej przedłużający pasek – wystarczy nałożyć tyle gumek na krosno, o ile chcesz przedłużyć bransoletkę. Pamiętaj również o… spięciu gumek za pomocą zacisku „S”! Wtedy bransoletka będzie dobrze przylegać do nadgarstka.

ikona podziel się Przekaż dalej