Oryginalne świąteczne choinki z niezwykłych materiałów

Nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia bez choinki. Kupowanie i ubieranie choinki świątecznej to świetna zabawa dla całej rodziny. Dzieci mogą zaangażować się robiąc samodzielnie ozdoby czy ozdobne łańcuchy. Na święta każde dziecko chciałoby okazałą choinkę do sufitu, pod którą znajdzie się mnóstwo prezentów. Niestety nie zawsze jest to możliwe, z uwagi na mały metraż mieszkań. Niekiedy musimy ograniczyć wielkość choinki do małej ozdoby postawionej gdzieś na półce. Z kolei osoby świadome ekologicznie zastanawiają się czy lepiej kupić choinkę żywą czy z tworzywa sztucznego. Co zrobić, jeśli nie masz w mieszkaniu miejsca na choinkę, a chcesz ozdobić mieszkanie na święta ciekawym i oryginalnym elementem dekoracyjnym? Ciekawym pomysłem jest choinka makaronowa.

Wykonanie choinki z makaronu nie jest trudne ani skomplikowane. Wystarczy parę ogólnodostępnych materiałów oraz trochę inwencji twórczej. Choinkę możemy zrobić z makaronu muszelek, makaronu rurki lub każdego innego. Świderki makaronowe świetnie imitują gałązki choinki, zaś makaron kokardki pełni rolę kokardki na choinkę. Wykonanie choinki jest na tyle łatwe, że możemy zaangażować dzieci, które łatwiej zaakceptują fakt, że choinka będzie niedużą ozdobą do postawienia. Ponadto ozdoby z makarony stanowią idealny prezent.

Nie tylko makaron nadaje się na własnoręcznie zrobione świąteczne choinki. Mając stożek z kartonu czy papieru możemy okleić go różnymi materiałami jak kamyki, sznurek, szyszki, koraliki i co tylko nam przyjdzie do głowy. Kształt stożka jest na tyle uniwersalny, że oryginalną choinkę można zrobić prawie ze wszystkiego, co da się ułożyć w stożek.

Jak zrobić choinkę z makaronu krok po kroku

Czego potrzebujesz do wykonania ozdoby z makaronu

Jakie materiały będą potrzebne, aby wykonać choinkę z makaronu:

  • stożek ze styropianu lub z kartonu,
  • makaron rurki, muszelki, świderki lub inny,
  • brokat,
  • farba w sprayu,
  • nożyczki,
  • pistolet do klejenia.

Do ozdobienia choinki przydadzą się wszelkiego rodzaju dodatkowe ozdoby jak koraliki, wstążeczki, kolorowy sznurek czy też kokardki na choinkę i co tylko możesz znaleźć w domu.

Aby choinka makaronowa nie rozpadła się i makaron nie odpadał potrzebny będzie mocny klej. Najlepiej sprawdzi się pistolet do klejenia na gorąco.

Wykonanie choinki krok po kroku

Zaczynamy od przygotowania podstawy, czyli stożka. W sklepach dla plastyków możemy kupić stożek ze styropianu. Stożek możemy również wykonać samodzielnie ze sztywnego kartonu. Wycinamy koło z kartonu, zaznaczamy środek koła i przecinamy promień od brzegu do środka. Następnie zwijamy z koła stożek. Umacniamy go przy pomocy kleju lub zszywacza.

Przygotuj paczkę makaronu rurki. Zaczynając od dołu stożka, przyklejaj klejem rurki do stożka, aż pokryją cały stożek. Rurki przyklejamy na ukos, tak aby przypominały gałązki choinki. Idealnie nadają się do tego rurki penne, które są ścięte na końcach na ukos. Makaron można przyklejać gęsto tak że stożek jest nim naszpikowany. Innym pomysłem jest naklejanie makaronu z przerwami, w które potem wklejamy zielony łańcuch choinkowy.

Choinka makaronowa podczas wykonywania, a także jak zrobić choinkę z makaronu krok po korku
Jak zrobić choinkę z makaronu, czyli choinka makaronowa krok po korku

Czekamy kilkanaście minut, aż klej dobrze się zwiąże. Następnie całość pokrywamy farbą w sprayu. Kolor zależy od naszego gustu i inwencji. Najbardziej tradycyjna jest farba ciemnozielona. Taką zieloną choinkę możemy następnie spryskać białym brokatem, który imituje śnieg. Bardzo modne są świąteczne choinki z makaronu w kolorze złotym lub srebrnym. Taką choinkę posypujemy brokatem w kontrastowym kolorze.

Choinka makaronowa powinna być bogato zdobiona. Ozdoby przyklejamy klejem. Na czubku choinki przyklejamy jakąś ozdobę, na przykład makaron kokardki, gwiazdkę. Pomiędzy rurkami makaronu wklejamy małe koraliki w kontrastowym kolorze. Możemy również okręcić choinkę kolorowym, ozdobnym sznurkiem, który przypomina łańcuch na choinkę. Jeśli chcesz przygotować więcej ozdób, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić wianek na drzwi.

Ciekawe pomysły, jak zrobić choinkę z makaronu

Pomysłów jak zrobić choinkę z makaronu czy inne ozdoby z makaronu jest mnóstwo. Świetnie wygląda choinka makaronowa wykonana z makaronu kokardki. Kokardki przyklejamy poziomo do stożka, zaś na samej górze tworzymy z jednej kokardki zwieńczenie choinki.

Choinka z makaronu muszelek wygląda świetnie, jeśli przykleimy muszelki na ukos do dołu, tak aby przypominały gałązki choinki. Możemy je przyklejać zarówno stroną wypukłą jak i wklęsłą do góry. W obu przypadkach będzie wyglądała atrakcyjnie. Doskonale sprawdzi się również makaron świderki. Najlepiej na choinkę z makaronu wybierać makaron o bardziej wymyślnych kształtach, jak świderki, muszelki czy kokardki. Makaron rurki penne pozwoli na stworzenie dość prostej choinki.

Ozdoby z makaronu na święta to nie tylko choinka. Tą samą metodą możemy zrobić ciekawe bombki choinkowe. W tym celu można zakupić styropianowe kule lub wykorzystać niepotrzebne piłeczki. Bombki z makaronu są nie tylko bardzo efektowne, lecz także bezpiecznie dla dzieci. Bombka nie zbije się jeśli spadnie na podłogę i dziecko się nią nie skaleczy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 75.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny