Choinka wycinana

Prosta choinka z papieru

Najprostszą formą choinki z papieru będzie dwuwymiarowa wycinanka. Dla urozmaicenia powiemy jak w prosty sposób zrobić choinkę trójwymiarową, mając do dyspozycji tylko papier i nożyczki.

Choinka z papieru, której zadaniem jest ozdobić biurko lub półkę powinna być stabilna, dlatego ważną rolę odgrywa rodzaj materiału. Dla uproszczenia sprawy najlepiej kupić od razu kolorowy bristol. Wtedy naprawdę nie będzie potrzebne nic więcej niż papier, ołówek, linijka i nożyczki.

Oto cała instrukcja:

  1. Przygotuj dwa kawałki bristolu, tektury lub papieru technicznego
  2. Narysuj na jednym schemat choinki (jeżeli masz wątpliwości, możesz wydrukować wzory prostych choinek z internetu) i wytnij.
  3. Na podstawie wyciętej części odrysuj i wytnij identyczną część z drugiego papieru.
  4. Wyznacz za pomocą linijki punkt środkowy (po linii wzdłużnej). Narysuj wąski pas wzdłuż linii symetrii od dołu do środka choinki. Na drugim szablonie wyznacz środek i narysuj podobny pas od góry.
  5. Wytnij oba pasy i nałóż jeden szablon choinki na drugi, tak żeby w przekroju poprzecznym były ustawione „na krzyż”.

Do wycinania pasa możesz użyć nożyka do papieru, jest bardziej precyzyjny. Pamiętaj, że pasy powinny być mniej więcej tej samej szerokości, wtedy choinka będzie bardziej stabilna.

Trójwymiarowa choinka klejona

Istnieje wiele technik, które sprawią, że choinka z papieru będzie przypominała tą prawdziwą. Ta, którą zaproponujemy poniżej jest nie tylko wycinana, ale dodatkowo klejona. Wymaga też nieco więcej pracy, ale efekt jest tego wart.

Co trzeba przygotować?

  • Miękki papier – bibuła niekarbowana, cienki papier kolorowy (bez kleju) lub gazety w odcieniach zieleni
  • Sztywny papier – najlepiej bristol lub tektura w kolorze brązowym, czarnym lub szarym (jeden arkusz o wymiarach 10x10cm powinien wystarczyć)
  • Poza tym: nożyczki lub nożyk do papieru, klej.

Nasza przestrzenna choinka musi mieć najpierw przygotowaną podstawę. W tym celu bierzemy bristol, zwijamy w „rożek” i sklejamy krawędź, żeby się nie rozwijał. Następnie ucinamy podstawę, żeby była równa i dała się postawić.

Miękki papier składamy w harmonijkę. Po złożeniu pasek powinien mieć około 3 cm szerokości. Z paska wycinamy romby. Dzięki złożeniu w harmonijkę uzyskamy więcej naraz. Teraz trzeba tylko każdy rąb ponacinać wokół jednego z dłuższych rogów. To będą gałęzie naszej choinki. Po wycięciu trzeba jeszcze lekko rozczapierzyć „igły” palcami i nawinąć każdy element na ołówek. Nadamy w ten sposób bardziej przestrzenną formę gałęziom. Ostatni etap to cierpliwe naklejanie każdego kawałka na stożek. Naklejanie zaczynamy od dołu o kończymy na górze.

Tak przygotowaną choinkę świąteczną z papieru możemy ozdobić gwiazdą na czubku, a nawet owijając wokół miniaturowy łańcuch. Zamiast bombek można przykleić niewielkie kulki styropianowe, malowane lub oklejone brokatem.

Wzory bez wycinania

Choinka origami

Wadą wycinanej choinki jest to, że musimy wykonać dodatkowe czynności zanim przejdziemy do właściwego składania elementów. Choinka origami jest prostsza do wykonania, a uzyskany efekt równie dobry.

Przygotuj jeden arkusz papieru do origami w kolorze zielonym (lub dwóch kolorach po obu stronach, w tym jeden zielony). Złóż na pół wzdłuż dłuższej przekątnej, tak, żeby zielony kolor był na zewnątrz, a drugi kolor wewnątrz. Rozłóż i zagnij rogi po obu stronach do powstałej pośrodku linii. Wyjdzie odwrócony rożek. Odwróć go na drugą stronę (stroną pogiętą do blatu) i zegnij do linii środkowej powstałe boczne rogi. Powstanie charakterystyczny „diament”. Odwróć całość z powrotem i dociągnij do siebie górny i dolny róg. Powinien się utworzyć trójkąt. Róg, który powstał z wewnętrznego koloru zagnij ku dołowi, na linii przecięcia w około 1/3 trójkąta. Ostre zakończenie na dole zagnij w połowie. To będzie wystający pień choinki. Zagnij jeszcze mniejsze zielone rogi, powstałe przy pniu, do wewnątrz. Dzięki temu całość będzie się lepiej trzymać. Choinka origami gotowa.

Zielone choinki z papieru 3D na białym tle, a także, jak zrobić choinkę z papieru - origami DIY krok po kroku
Jak zrobic choinkę z papieru krok po kroku, czyli praktyczny poradnik oraz zrobienie choinek z papieru krok po kroku

Jeszcze można ją ozdobić. Mimo przestrzennej formy nie uzyskamy w ten sposób choinki stojącej. Zainteresowanych bardziej zaawansowanymi formami origami zachęcamy do poszukania wzorów w internecie. Jeżeli wykonacie wszystko według instrukcji, to mogą wyjść naprawdę ciekawe ozdoby.

Choinka z makaronu

Choinka z makaronu też w dużej mierze składa się z elementów papierowych. Podstawę wykonujemy tak samo jak do choinki trójwymiarowej. Można go zrobić składając stożek z tektury lub bristolu w kształcie koła. Następnie wybieramy rodzaj makaronu. Naklejamy po kolei na stożek, zaczynając od dołu i na koniec malujemy farbą w sprayu. Dodatkowo można ozdobić choinkę przyklejając koraliki lub gwiazdę na czubku.

W przeciwieństwie do choinki wycinanej ta jest bardziej trójwymiarowa. W zależności od tego jaki rodzaj makaronu wybierzesz będzie bardziej lub mniej dekoracyjna.

Polecamy eksperymentowanie z różnymi kolorami choinki z makaronu. Można użyć farby złotej lub srebrnej. Dobrze będzie też wyglądać ciemnozielona i biała. Dla osób o większych ambicjach artystycznych dobrym pomysłem będzie nałożenie kilku kolorów np. zielonego i białego, który będzie imitował śnieg.

Szczególnie dekoracyjną choinkę z makaronu uzyskacie wybierając kokardki. Doskonale prezentują się też muszelki. Wielkość makaronu powinna być dobrana do wymiarów choinki.

Choinka z gazety

Choinka z papieru może być tak naprawdę wykonana z różnych rodzajów tego materiału. Osobom, które szczególnie interesuje upcycling i recycling polecamy choinkę z gazety. Do jej wykonania nie potrzebujesz szablonu choinki, ale możesz korzystać z różnych wzorów. W zależności od potrzeb może to być choinka stojąca, zawieszana lub do przyklejenia (np. na kartkę świąteczną).

Z gazety można wykonać inną wersję choinki na stożku. Możliwe jest wykonanie gałązek, według instrukcji takiej jak wcześniej. Możecie też formować z gazety wałki, kulki lub paski.

Ogólnie dostępne, tanie gazety pozwalają stworzyć nawet naturalnej wielkości choinkę świąteczną z papieru. W takim przypadku stelaż polecamy wykonać z mocniejszej tektury. Na dole można ją przytwierdzić do tekturowej podstawki lub obciążyć np. przyklejając od wewnątrz zrolowane grubo gazety.

Każda choinka z papieru jest nieco inna. Nawet jeżeli korzystacie z szablonu choinki to zawsze możecie dodać jakiś akcent od siebie.

ikona podziel się Przekaż dalej