Do czego służą kocie drapaki

Po co kotu drapaczka

Potocznie uważa się, że kot ostrzy sobie pazury. Nie jest to zgodne z prawdą. Drapiąc kot ściera z pazurów zewnętrzne, zniszczone warstwy, aby odsłonić nowe, podobnie jak węże, które zmieniają skórę. Dodatkowo kot przy drapaniu drzew zostawia na nich swoje znaki zapachowe.

Pazury kotów naturalnie się ścierają, również, gdy kot biega po dworze lub wspina się na drzewa.

Miłośnicy kotów, szczególnie mieszkający w miastach, nie wypuszczają swoich pupili na dwór. Siatkujemy również okna i balkony, aby kot nie wypadł. Kot świetnie czuje się w domu z człowiekiem, zaś świat zewnętrzny stanowi nierzadko śmiertelną pułapkę w postaci psów, samochodów itp. Kot mieszkający w bloku nie będzie wiedział, jak trafić do domu po piętrach.

Kot niewychodzący będzie więc drapał meble. Szczególnie dużym upodobaniem kotów cieszy się tapicerka, meble skórzane lub meble z litego drewna. Co robić, jeśli nie chcemy mieć porysowanych mebli z drewna lub postrzępionej tapicerki? Rozwiązaniem będzie drapaczka dla kota.

W sklepach mamy ogromny wybór drapaków dla kota. Ich ceny wahają się od około 30 zł za mały drapak do położenia na podłodze lub przybicia do ściany, aż do kilkuset złotych za wysoki stojak z drapaczkami. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić dla kota drapak własnej roboty. Wystarczą do tego podstawowe umiejętności majsterkowicza. Zaletą drapaczki “zrób to sam” jest również możliwość dopasowania wielkości i koloru drapaczki do wystroju wnętrza mieszkania. A może twój kot niechcący załatwił się na dywan lub w inne miejsce? Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak pozbyć się zapachu kociego moczu.

Budowa drapaka dla kota

Konstrukcja drapaka “zrób to sam” zależy od naszej inwencji i wielkości miejsca, jaką na niego przeznaczymy. Najprostsze drapaczki to kawałek deseczki obitej materiałem do drapania. Taką deseczkę można przybić do ściany lub położyć na podłodze.

Koty wolą zdecydowanie drapać w pionie, dlatego też lepsza jest drapaczka na słupku. Kot najlepiej doceni wysoki drapak z kilkoma poziomami, po których może chodzić oraz gdzie znajdują się dziuple do chowania się i legowiska. Pamiętajmy, że kot będzie skakał po drapaku, dlatego też jego konstrukcja musi być solidna i oparta na mocnej podstawie, aby drapaczka się nie przewróciła.

Zaczniemy jednak od najprostszego drapaka własnej roboty, który będzie składał się z mocnej i solidnej podstawy, rurki owiniętej sznurkiem oraz zakończenia, na którym kot może usiąść lub się ułożyć. Bardziej skomplikowane drapaki stanowią modyfikację takiej podstawowej konstrukcji.

Kocie drapaki “zrób to sam”

Z czego zrobić drzewko dla kota

Materiały, jakich użyjemy do budowy drapaka, muszą zapewniać stabilność oraz pozwolić kotu używać pazurów.

Jako podstawa może posłużyć płyta wiórowa, którą możemy obić kocykiem kota lub szorstką wykładziną dywanową. Na elementy pionowe będziemy potrzebowali rury z twardego kartonu oraz szorstki sznurek na drapak dla kota.

Materiały i narzędzia, które potrzebujemy, aby zrobić drapak dla kota:

 • płyta meblowa lub sklejka,
 • rura kartonowa lub drewniany słupek,
 • sznurek na drapak dla kota,
 • watolina,
 • tkanina jak koc lub wykładzina podłogowa,
 • kątowniki i śruby,
 • klej,
 • wyrzynarka,
 • zszywacz tapicerski,
 • wiertarka,
 • piła.
Kot śpiący drapaku
Jak zrobić drapak dla kota? Poradnik krok po kroku

Sznurek na drapak dla kota

Z czego zrobić pionowe drzewko dla kota, które się dobrze drapie? Najbardziej typowe kocie drapaki składają się z pionowej rury okręconej sznurkiem. Jaki sznurek najlepiej wybrać?

Na drapak najlepiej nadaje się linka sizalowa o średnicy 10 mm. Jest to grubość większa niż pazur kota. Sznur sizalowy, pochodzenia roślinnego, jest trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Za metr linki sizalowej zapłacimy na Allegro od 1,95 do 2,90 zł. Na drapak nadaje się również linka jutowa, która jest w podobnej cenie.

Jak wysoki powinien być drapak dla kota

Pionowy drapak dla kota powinien dawać kotu możliwość wyciągnięcia łapek w górę. Dlatego też drapak dla dużego kota powinien być wysoki na przynajmniej 1 metr. Koty drapią także na mniejszej wysokości, czyli zda egzamin również drapak o wysokości około 50 cm. Drapak będzie jednak wydrapany u góry, zaś dół pozostanie nienaruszony.

Jak zrobić drapak dla kota własnej roboty krok po kroku

Budowa drapaka - podstawa

Drapak powinien opierać się na solidnej podstawie, tak aby się nie przewrócił, kiedy kot będzie na niego wskakiwał. Przyda się prostokątna lub okrągła płyta wiórowa, płyta MDF lub drewniana. Można wykorzystać kawałek płyty meblowej ze starych mebli, który przytniemy do odpowiedniej wielkości. Jeśli drapak będzie dość mały, wystarczy kawałek płyty pilśniowej. Płyta na podstawę musi być odpowiednio duża i ciężka, tak aby drapak się nie przewracał.

Jak zrobić drapak dla kota - słupek owinięty sznurkiem

Główną część drapaka stanowi słupek owinięty sznurkiem. Możemy wykorzystać rurę kartonową lub drewniany słupek, który przycinamy piłą do odpowiedniej wysokości. Słupek przytwierdzamy do podstawy przy pomocy śrub i kątowników. Wystarczy 4 kątowniki.

Zwieńczenie drapaka

Potrzebna będzie również druga płytka okrągła lub kwadratowa, którą umieścimy na górze drapaka. Taką płytkę możemy wyciąć ze sklejki przy pomocy wyrzynarki. Zwieńczenie również przytwierdzamy do górnej części słupka przy pomocy 4 kątowników i śrub.

Zarówno zwieńczenie drapaka jak i podstawę dobrze jest obłożyć przyjemnym w dotyku materiałem. Jeśli podstawa drapaka zrobiona jest z ładnej płyty drewnianej może zostać taka jaka jest. Najpierw zwieńczenie i podstawę owijamy watoliną, którą przymocowujemy przy pomocy zszywacza tapicerskiego. Następnie całość owijamy ładnym materiałem, na przykład kocykiem, który również przytwierdzamy zszywaczem.

Owijanie słupka sznurkiem

Jeśli posiadamy cienki sznurek, możemy jego końcówkę przyszyć zszywaczem. Dobrym rozwiązaniem jest klej nietoksyczny, którym pokrywamy cały słupek. Przyklejamy końcówkę sznurka do słupka i owijamy sznurkiem słupek, zwracając uwagę, aby był równo nawinięty.

Jak zrobić drzewko dla kota na balkon

Zdarza się, że nie mamy miejsca w mieszkaniu na drapak i chcemy umieścić go na balkonie. Drapak na balkon nie może być wykonany z kartonowej rury. Nawet na zadaszonym balkonie zacina deszcz, dlatego też drapak z kartonu i sznurka zawilgotnieje i zacznie butwieć. Drapak na balkon najlepiej jest zrobić z pnia drzewa, jeśli uda nam się uzyskać na przykład konar zwalonego drzewa.

Konar przycinamy piłą do odpowiedniej wielkości. Przygotowujemy podstawę tak samo jak do tradycyjnego drapaka. Konar można przymocować do podstawy kątownikami lub wkrętem. Konar możemy również w kilku miejscach owinąć sznurkiem sizalowym. Można również wykonać półeczki wieńczące konary u góry lub zostawić konary takie jakie są.

Wykonanie prostego drapaka dla kota nie jest ani trudne, ani kosztowne. Drapak własnej roboty ma tę zaletę, że łatwo dostosujemy jego wielkość do miejsca w mieszkaniu a kolory do wystroju wnętrza.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny