Jak zrobić dynię na Halloween?

Halloweenowe święto – kiedy się je obchodzi?

Zanim weźmiemy się za wycinanie dyni warto będzie wyjaśnić, skąd w ogóle Halloween do nas przywędrowało. Otóż, święto przybyło do Polski wprost ze Stanów Zjednoczonych – gdzie co roku, dokładnie 31 października, ludzie przebierają się za straszne potwory i pukają do drzwi sąsiadów w celu otrzymania cukierków. Kiedy ich nie dostaną, mogą zbroić jakiś… psikus! Oczywiście, święto nie jest przeznaczone wyłącznie dla najmłodszych – coraz częściej nawet w Polsce za „strachy” przebierają się dorośli ludzie, a także sami organizują halloweenowe przyjęcia i… chętnie się na nie przygotowują!

Nierozłącznym elementem dekoracji chyba każdej imprezy związanej ze świętem Halloween jest rzecz jasna… dynia! Śmieszne dynie, ale też naprawdę straszne dynie stanowią symbol tego wyjątkowego święta. Bardzo ciężko jest sobie zresztą wyobrazić obchodzenie Halloween bez palących się w tle, szeroko uśmiechniętych dyni. Wzory dyni, na jakie można się natknąć w trakcie obchodów święta, są bardzo zróżnicowane. To, jak finalnie będzie wyglądać dynia, zależeć będzie oczywiście od… wyobraźni. My postaramy się przybliżyć, jak wygląda przygotowanie dyni, wycinanie dyni oraz ozdabianie jej!

Dynia na Halloween - jak wydrążyć dynię krok po kroku

Zanim przejdziesz do wycinania dyni, trzeba będzie ją oczywiście… wydrążyć. Najłatwiej będzie zrobić to ostrym nożem, poprzez odcięcie jej czubka oraz pozbycie się fragmentów łodygi. Zanim jednak do tego etapu dojdzie, koniecznie przygotuj sobie:

 • duży nóż (nóż szefa kuchni) – to najlepsze rozwiązanie, ponieważ ciężko jest wycinać dynię tępym i krótki, nożem. Skóra dyni jest bardzo twarda oraz dość gruba!
 • łyżkę do wybierania miąższu z dyni,
 • kolorowe pisaki.
 1. Jeżeli dynia ma wyglądać naprawdę oryginalnie, ważne będzie odpowiednie przygotowanie! Halloweenowa dynia może być wycięta na wiele sposobów – a więc, może być zarówno smutna, jak i wesoła czy też straszna. Kiedy uda się ustalić, jak ma ostatecznie wyglądać, namaluj na swojej dyni jej oczy, nos, usta, a także wszelakie elementy, które będziesz musiał później… powycinać z dyni.
 2. Teraz trzeba dynię… wydrążyć. A już zwłaszcza, jeżeli chcesz później zrobić lampion z dyni! Żeby wydrążyć dynię, musisz pozbyć się z jej wnętrza całego miąższu. Oczywiście, to nie jest bardzo trudne zadanie do wykonania – jednak wbicie do środka łyżki może być już nieco… kłopotliwe. Niestety, ale ta pierwsza warstwa miąższu jest twarda. Już pod nią znajdują się jednak wyłącznie same pestki, więc dalsze wybieranie miąższu będzie prostsze! Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o halloween.
 3. Kiedy uda się wybrać miąższ z dyni, przełóż go do osobnej miseczki. Nie marnuj pestek! Możesz je bowiem oczyścić i wrzucić do piekarnika, by je następnie wysuszyć. Przekąska w postaci chrupiących pestek dyni będzie doskonała na… zimowe wieczory! Miąższ z kolei (ten, który jest twardy) można wykorzystać do ugotowania przepysznej, kremowej zupy dyniowej. Bo po co dynia ma się marnować, prawda?
Wycinanie dyni, czyli porady jak zrobić dynie na halloween krok po kroku i przygotowanie ozdób z dyni na więta
Jak zrobić dynię na Halloween krok po kroku – wyjaśniamy

Dynia na Halloween - wycinanie dyni krok po kroku

Lampion z dyni – jak zrobić?

Jeżeli już uda się ustalić wygląd dyni i wybrać z niej miąższ, kolejnym krokiem będzie ostrożne powycinanie z niej oczu, nosa, ust oraz tych fragmentów, jakie namalowałeś na dyni pisakiem. Jak zrobić dynię na Halloween? Najlepiej wycinając naszkicowane na dyni elementy… cienkim ostrzem. Powinno być ono zakończone jednak możliwie twardym szpicem, jaki jest zwyczajnie prościej wbić w twardą powłokę dyni.

Nie chcesz mieć tylko i wyłącznie powycinanej dyni? Możesz zrobić z niej bardzo szykowny… lampion na Halloween! W tym celu, wystarczy wyciąć w dyni otwór na małego tea-lighta i po prostu go tam umiejscowić. Swoją dynię możesz ozdobić również dodatkowymi elementami dekoracji, jakie tylko przyjdą do głowy – np. kapeluszem czarownicy, jarzębiną czy… sztuczną krwią!

Jak jeszcze można ozdobić dynię na Halloween?

Nie wyobrażasz sobie ustawić w mieszkaniu czy na balkonie dyni tradycyjnej, jednak wykrzywiona w złowrogim uśmiechu dynia również nie bardzo… przemawia do domowników? Możesz więc wyciąć w dyni niezbyt duże otwory, jakie będą układały się w dowolny wzór (np. w krzyżyk). Takie otwory wykonasz np. wiertarką, nożykiem, dłutem bądź innym ostrym narzędziem. Oczywiście, możesz również zaszaleć i postawić na zabawne dynie, które możesz ozdobić na… wiele sposobów. Dynie, jakie najczęściej spotyka się podczas Halloween, to między innymi:

 • tradycyjne dynie z uśmiechem,
 • groźne dynie,
 • dynie żarłoczne,
 • dynie o strasznym uśmiechu,
 • dynie-zombie,
 • dynie niewycięte (np. pomalowane pisakami na jeden kolor),
 • dynie przypominające postaci z bajek,
 • dynie fluorescencyjne – możesz zakupić spray fluorescencyjny w dowolnym sklepie z gadżetami imprezowymi.

Pomysłów na wykonanie halloweenowej dyni jest naprawdę wiele. Jeżeli nie masz siły bądź czasu na jej wycinanie, zawsze możesz ustawić dynię np. na balkonie, kupić czarny flamaster i napisać na niej „Wesołego Halloween!”. Możesz również namalować na niej dowolną buźkę (której nie masz czasu wyciąć) czarne pasy, pająki lub nietoperze, a także potraktować ją w całości… czarną farbą. Warto będzie również ozdobić ją fantazyjnymi dodatkami, jakie możesz znaleźć w sklepach z dekoracjami na przyjęcia. Co powiesz na dynię ze starymi okularami na „nosie” albo z włosami w postaci… wykałaczek? Taka dekoracja na Halloween na pewno zwróci uwagę każdego przechodnia! Chcesz stworzyć niepowtarzalną dynię na halloweenowe święto? A więc pamiętaj, że ogranicza nas w ten dzień jedynie… wyobraźnia!

ikona podziel się Przekaż dalej