Jak zrobić dziury w spodniach?

Jak zrobić samemu dziury w jeansach?

Zanim zaczniesz dziurawić spodnie koniecznie dowiedz się, czy są one odpowiedniego materiału – takiego, który można w jakikolwiek sposób naruszyć bez większego ich uszkodzenia. Aby mieć podarte spodnie „z głową”, należy też posiadać jeansy dobrej jakości. Nie może więc być to tkanina, w której przeważa lycra – inaczej efekt będzie zwyczajnie… słaby. W najgorszym przypadku, w ogóle nie uda się wykonać efektu poszarpanych spodni.

Nie masz spodni z jeansu i zastanawiasz się, czy możesz zrobić dziury w zupełnie innych spodniach? No jasne, że tak! Musisz jednak pamiętać o tym, że raczej nie będzie to wyglądało tak, jak zakładasz w głowie. Kiedy poprujesz materiał typu lycra, prawdopodobnie zaraz popruje się on na… całej długości. Dlatego, kiedy chcesz uzyskać efekt podartych spodni na kolanach, lepiej będzie postawić na tradycyjne jeansy. Rurki, szeroka nogawka, wysoki stan czy boyfriendy – tutaj wybór jest naprawdę ogromny! Ważne jednak, by mimo wszystko postawić na jeans… dobrej jakości. Sprawdź także ten artykuł na temat wybielania ubrań.

Przetarcia na spodniach – gdzie najlepiej robić?

Dawniej najbardziej modne były poszarpane spodnie wyłącznie w okolicy kolan. Dziś dziurawe spodnie mogą być niemal w… każdym miejscu. Oczywiście, zrobić samemu możesz je tam, gdzie tylko zechcesz. Do najbardziej popularnych fragmentów spodni, gdzie robi się dziś dziury, zalicza się:

 • łydkę,
 • pośladek,
 • udo,
 • zgięcie znajdujące się pomiędzy biodrem a udem,
 • zgięcie między kolanem a pośladkiem.

Oczywiście, nie trzeba dziurawić tylko i wyłącznie spodni. Dzisiaj podziurawić spodnie to nie sztuka – dziury znajdują się również na innych elementach garderoby: na katanach, bluzkach, kurtkach, rajstopach itd. Ubrania z przetarciami potrafią nadać osobie je noszącej wyrazistości i charakteru. Jeszcze inni w ten właśnie sposób wyrażają swoją osobowość. A jeszcze inni chcą być zwyczajnie… modni. Jakakolwiek nie byłaby przesłanka w noszeniu tego typu odzieży, fakt niepodważalny jest jeden – dziury są modne. I można zrobić je… samodzielnie!

Dziury w jeansach – jak je zrobić?

Jak zrobić dziury w spodniach?

Aby przygotować sobie wyjątkowe spodnie z dziurami, koniecznie należy zaopatrzyć się w:

 • pumeks,
 • nożyczki,
 • marker,
 • igłę / pęsetę / szydełko (dowolnie).
Dziury w jeansach oraz porady jak zrobić dziury w spodniach i dziury w jeansach na kolanach i jak je zrobić samodzielnie
Jak zrobić dziury w spodniach? Praktyczny poradnik krok po kroku
 1. Zacznij od zaznaczenia miejsc, jakie będziesz ciął w celu uzyskania dziur. Mogą to być rzecz jasna kolana – ale też każde inne miejsce, w którym chcesz zrobić przetarcia. W tym celu załóż spodnie na siebie, ustaw się przed lustrem i zaznacz markerem owe miejsca na spodniach. Możesz również spróbować zaznaczyć te miejsca na płaskiej powierzchni – jednak wtedy dziury mogą nie wyjść idealnie równo na kolanie. Nie zaznaczaj też dokładnie linii, od szwu do szwu – a zatrzymaj trochę przed nimi.
 2. Wytnij owe części nożyczkami – oczywiście, po zdjęciu spodni z siebie! Chcesz zrobić tylko dziurę? A więc, wystarczy jedno poziome nacięcie (może też być na ukos). Przy chęci uzyskania dziury z przetarciami trzeba będzie zrobić na jednym kolanie po dwa mniejsze cięcia – zarówno nad linią poziomą, jak i pod nią. Muszą być równe! A może zainteresuje cię także ten artykuł o farbowaniu ubrań?
 3. Wyciągnij nitki z użyciem szydełka, pęsety albo igły z tych miejsc. Wyciągaj jednak tylko pionowe nici (te w kolorze granatowym). Pozostaw białe. Fakt, zajmuje to sporo czasu – jednak uwierz, że efekt będzie tego warty!
 4. Nie chcesz mieć zbyt mocnych przetarć? Warto będzie więc skorzystać z pumeksu i delikatnie poprzecierać nim miejsce, w którym wyciąłeś dziurę (tę z nitkami). Dzięki temu nici się nieco postrzępią i uzyskasz świetny efekt na spodniach! Warto będzie przetrzeć również krawędzie dziur i pokombinować z przetarciami o różnej formie – wyobraźnia będzie jednym, co będzie ograniczało w procesie tworzenia!

Dlaczego warto podziurawić spodnie żyletką?

Zdecydowanie, to rzadziej wybierany sposób na strzępienie spodni. Większość ludzi woli wykonać przetarcia pumeksem. Jednak, są też miłośnicy tworzenia dziur w spodniach przy użyciu tradycyjnej… żyletki. Dlaczego ten sposób również należy do dobrych? Otóż, nacięcia żyletką są niezwykle precyzyjne i można je wykonać w zasadzie przy sobie (jedne przy drugich). Dodatkowo, żyletką prościej jest się wbić w tkaninę – nożyczkami trudniej jest zrobić pierwszą dziurkę w jeansowym materiale.

Warto spróbować jedynie naciąć spodnie żyletką, a później uprać odzież tak, jak zwykle. Po praniu nitki ze spodni staną się na pewno bardziej widoczne, a nawet nieco się… postrzępią! Możesz też oskrobać za pomocą żyletki nogawki spodni, jeżeli chcesz uzyskać efekt modnego ich zakończenia.

Podarte spodnie ze streczem – jak zrobić samemu?

Oczywiście, tutaj sposób dziurawienia wiele nie różni się od pozostałych, które opisaliśmy wyżej. Jednak, po wykonaniu nacięć na streczu trzeba będzie je później… zszyć. Dlaczego? Otóż, w przeciwnym wypadku materiał spodni może się rolować i zacząć nieestetycznie zawijać.

Warto będzie zatem uzupełnić zaszywaną dziurkę zupełnie inną tkaniną – może to być czarna siatka, materiał w kratkę bądź w zupełnie dowolny wzór. To z całą pewnością zabezpieczy spodnie, ale też nada im wyjątkowego wyrazu. Pamiętaj również o tym, że spodnie możesz ozdobić dodatkowo koronką czy też modnymi perełkami bądź ćwiekami. W ten sposób stworzysz wyjątkową parę spodni, która pozwoli… wyróżnić się wśród tłumu ludzi!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny