Szyty pokrowiec na telefon

Etui z filcu

Jednym z najprostszych materiałów do obróbki jest filc. Dlatego oprawki na telefon z filcu są doskonałym pomysłem dla początkujących. Poniżej znajdziecie wskazówki jak zrobić etui na telefon z filcu.

  • Przygotowanie materiałów - Przygotuj kawałek grubszego filcu (3 mm) i dekoracyjne guziki lub naszywki, żeby ozdobić etui. Można też wykonać własnoręczne ozdoby ze skrawków filcu.
  • Przygotowanie narzędzi – Będziemy potrzebować pistoletu na klej, muliny i igły odpowiedniej do grubej nitki, nożyczek;
  • Wykonanie – Wytnij z filcu dwa kawałki takiej wielkości, żeby były o 1-1,5 cm szersze i dłuższe niż twój telefon. Do jednego kawałka przyszyj lub przyklej ozdobę – to będzie przednia część etui. Złóż razem dwa kawałki. Obszyj brzeg przedniego kawałka z tej strony, gdzie będziesz wkładać telefon. Kiedy dojdziesz do krawędzi złącz go z tylnym i obszyj brzeg drugiego. Następnie zszyj ze sobą trzy pozostałe brzegi tyłu i przodu pokrowca. Najlepiej użyć ściegu dzierganego lub innego ściegu ozdobnego.

Istnieje wiele sposobów tworzenia etui z filcu. Niektóre są bardzo pomysłowe, ale wymagają więcej pracy i narzędzi. Filcowe akcesoria można nie tylko uszyć, ale też skleić.

Pokrowiec z materiału

Case na telefon z materiału może się okazać nieco trudniejszy. Za to możemy go bez problemu wykonać ze skrawków, starych spodni czy swetra. Nasza propozycja to pokrowiec na telefon z dżinsu. Może do tego posłużyć kawałek starych spodni lub bluzki dżinsowej, albo nowy materiał, który został z szycia czegoś większego.

  • Przygotowanie materiałów – kawałek materiału dżinsowego (na tyle dużego, żeby dało się nim „owinąć” telefon), kawałek płótna lub jasnej tkaniny bawełnianej o tych samych wymiarach (to będzie podszewka), ozdobny guzik, kawałek sznurka.
  • Przygotowanie narzędzi – igła z nitką (nitka dobrana do koloru dżinsu), maszyna do szycia (jeżeli jej nie mamy to wszystko da się uszyć ręcznie), nożyczki, szpilki.
  • Wykonanie – z dżinsu wycinamy kawałek materiału nieco dłuższy i szerszy od telefonu (zostaw na górze i dole trochę więcej miejsca na zszycie z podszewką). Odmierzamy i wycinamy taki sam kawałek z drugiego materiału. Składamy kawałek dżinsu i bawełny nadrukowaną stroną ku sobie, a lewą stroną na zewnątrz. Zszywamy na maszynie (lub ręcznie) jedną krótszą krawędź. Wywijamy materiał na prawą stronę i przeszywamy pośrodku, żeby się trzymał. Następnie układamy futerał poszewką na zewnątrz, składamy na pół i odmierzamy, ile miejsca potrzeba, żeby zmieścił się telefon. Krawędź telefonu wyznaczamy za pomocą szpilek. Zszywamy krawędź materiałów wzdłuż i na dnie pokrowca. Wywijamy na prawą stronę. Teraz przyszywamy guzik z przodu, a do tylnej części przyszywamy sznurek, który będzie służył za pętelkę. Dzięki temu pokrowiec będzie zamknięty i telefon nie wypadnie.

Takie własnoręczne etui można dodatkowo ozdobić za pomocą guzików dekoracyjnych, koronek, naszywek. Dobrze będą też wyglądać pomysłowe rysunki, wykonane specjalnymi farbami lub mazakami do malowania na tkaninach. Jeśli szukasz więcej inspiracji w temacie DIY, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z kategorii zrób to sam.

Jak wykorzystać materiały recyklingowe?

Gumowe i plastikowe etui

Wiadomo, że stare opakowania doskonale nadają się do przetwarzania. Jednak nie każdy wie jak zrobić etui na telefon z takiego opakowania. Najprostsze do wykonania jest gumowe etui z balona. To bardzo pomysłowe podejście do oprawki na telefon. Jeżeli został nam balon po jakiejś imprezie, to możemy go wykorzystać do ochrony smartfona czy iphone'a. Wystarczy nadmuchać taki balon i przytrzymać wentyl, żeby powietrze nie uciekało. Następnie kładziemy telefon na balonie i lekko naciskamy (unikamy pęknięcia balonu). Powoli wypuszczamy powietrze, aż całkiem wyjdzie. I... gotowe. Gumowe opakowanie zamienia się w fajnie etui.

Żółte etui na telefon oraz porady, jak zrobić etui na telefon własnoręczne, czyli modny pokrowiec na telefon krok po kroku
Jak zrobić etui na telefon? Zrób fajne etui samemu z tym poradnikiem

Całkiem pomysłowe opakowanie diy można wykonać z butelki np. po szamponie do włosów. Będzie to etui mające więcej funkcji niż fabryczne oprawki na telefon. Poniżej znajduje się dokładna instrukcja jak zrobić etui na telefon z plastikowego opakowania po szamponie.

  • Materiały i narzędzia – pudełko po szamponie ok. 5 centymetrów dłuższe i odrobinę szersze od naszego telefonu, nożyk do tapet, ołówek i linijka.
  • Wykonanie – Odmierzamy, w którym miejscu od dna wypadnie górna część telefonu. Rysujemy linię, według której będziemy przecinać pudełko. Z przodu powinna być nieco poniżej górnej części telefonu, z tyłu powyżej. Tniemy po linii i powstaje nam coś w rodzaju koszyczka z tyłem, który można zawiesić na ścianie. Jeszcze tylko wycinamy dziurkę w części, która będzie służyła do zawieszania pudełka i gotowe. Taki pokrowiec na telefon najlepiej nadaje się do podtrzymania naszego telefonu podczas ładowania. Można go też nosić za paskiem (np. przytwierdzić za pomocą tasiemki). Opcjonalnie możemy zrobić dwie dziurki w tylnej ściance, na wysokości połowy telefonu i przewlec taśmę, którą przytrzymamy telefon, żeby nie wypadł podczas noszenia. Jeżeli oryginalne opakowanie nie było atrakcyjne, można je dodatkowo pomalować farbą akrylową i ozdobić.

Takie gumowe i plastikowe opakowania, to prawdziwe pomysły diy. Można je dowolnie rozwijać i modyfikować.

Etui z pudełka tetra pak

Kartony po mleku czy sokach, podobnie jak opakowania po kosmetykach, doskonale nadają się do upcyclingu. Najprostsza wersja diy jest podobna jak w przypadku pudełka po szamponie. Do tego najlepiej wykorzystać karton po mleku półlitrowym albo po śmietanie. Podobnie jak we wcześniejszej instrukcji wycinamy pudełko nieco niżej z przodu i wyżej z tyłu. Dodajemy dziurkę do zawieszania na haku lub gwoździu, ozdabiamy według upodobania i fajne etui gotowe.

Bardziej zaawansowana wersja wymaga zaangażowania linijki i ołówka. Wycinamy jedną z szerszych ścian pudełka. Do dna drugiej ściany przykładamy nasz telefon i odrysowujemy jego kształt. Odcinamy niepotrzebną część kartonu zostawiając tylko po ok. 1 cm od obrysu z każdej strony. Kładziemy nasz telefon w miejscu obrysu i zaginamy ściany. Powstaje kształt przypominający case na telefon. Żeby ściany się trzymały trzeba je naciąć ukośnie na rogach i skleić. Odmierzamy jeszcze i wycinamy w tylnej ścianie pudełka otwór na aparat. Pudełko można ozdobić według gustu.

Ozdabianie etui DIY

Jeżeli słowa uszyć i skleić wywołują u nas alergię, to dobrym wstępem do diy będzie ozdobienie gotowego opakowania. Dzięki temu będziemy mieli fajne etui bez dużego wysiłku. To również dobry pomysł dla osób, które chciałyby mieć jakiś autorski przedmiot, ale nie mają czasu na zbyt zaawansowane prace ręczne.

Własnoręczne ozdoby na etui można wykonać za pomocą specjalnych markerów, które zostawiają trwałe ślady na silikonowej powierzchni. Mogą to być dowolne rysunki i malunki lub zrobione według szablonu. Te ostatnie również możemy przygotować samodzielnie lub pobrać szablony z internetu.

Samodzielne wykonanie i ozdabianie opakowania na telefon jest dobrym pomysłem na deszczowy weekend. Może być też sposobem na oryginalny prezent. Zaletą podanych powyżej instrukcji jest to, że można je modyfikować według uznania. Zachęcamy do samodzielnego wzbogacania powyższych pomysłów i życzymy dobrej zabawy!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 83.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny