Tradycyjny przepis na fasolkę po bretońsku

Zagadkowa fasolka po bretońsku - skąd pochodzi tradycyjny przepis

Pochodzenie tego dania jest zagadką, gdyż w tradycyjnej kuchni Bretanii nie ma podobnego dania. Bretania jest regionem nadmorskim, który słynie z dań z owoców morza i ryb. Jada się tam zupy rybne, dania z kaszą gryczaną i wytrawne naleśniki nadziewane mięsem, rybą, serem lub jajami. Z dań fasolowych, jak burrito czy chilli con carne, słynie kuchnia meksykańska. Fasolka po bretońsku jest typowym daniem kuchni polskiej, zaś jej nazwa jest nieco myląca. Danie to, podobnie jak bigos, wywodzi się z tradycji pradawnych, pasterskich i ludowych, dań jednogarnkowych.

Co ciekawe, fasolka po bretońsku najbardziej przypomina brytyjskie danie “Boston baked beans”, które stanowi nieodzowny składnik tradycyjnego angielskiego śniadania (Full English Breakfast). Przepis na “baked beans” jest niemal identyczny jak polska fasolka po bretońsku. Różnica polega na tym, że przepis na “baked beans” zawiera bekon i nieco inne przyprawy, podczas gdy tradycyjny przepis na fasolkę po bretońsku wymaga dodatku kiełbasy pokrojonej w plasterki. Co ciekawe, danie “baked beans” wywodzi się z amerykańskich kolonii i jest brytyjską wersją dania Indian Amerykańskich. Fasola naturalnie rośnie w Ameryce Południowej i Północnej i została sprowadzona do Europy po odkryciach Kolumba. Nie wiemy jednak ja to danie dotarło do Polski i jak weszło do kanonu kuchni polskiej i skąd się wzięła nazwa “po bretońsku”.

Kiedy jadamy fasolkę po bretońsku

Fasolka po bretońsku jest typowym daniem obiadowym i na kolację na ciepło. Jest daniem sycącym i kalorycznym. Potrawa ta jest daniem codziennym, dlatego też nie podaje się jej w czasie świąt.

Czy fasolka po bretońsku jest zdrowa? Danie to zawiera białko, węglowodany oraz witaminy i składniki mineralne, dlatego też stanowi zbilansowany posiłek. Mięso zapewnia pełnowartościowe białko. Jednak nawet wersja bezmięsna oferuje pełnowartościowe białko zawarte w fasoli. Ponadto fasola zawiera fosfor, potas i wapń, jak również witaminy A, C, E, K, B6 i niacynę. Rozpuszczalny błonnik daje uczucie sytości. Fasola posiada również lekkostrawny błonnik. Wadą fasoli jest wytwarzanie gazów, dlatego też nie jest zalecana kobietom w ciąży i osobom cierpiącym na zaparcia.

Liczne wartości odżywcze ma również przecier pomidorowy, który jest podstawą fasolki po bretońsku. Jednak największą wartością fasolki po bretońsku jest likopen, który występuje głównie w pomidorach poddanych obróbce termicznej. Jest to mocny i cenny antyoksydant.

Czy fasolka po bretońsku jest tucząca? W dobie powszechnej walki z nadwagą, często zadajemy sobie pytanie, ile kalorii ma piwo, czy też jak zrobić sos czosnkowy lub jak zrobić fasolkę po bretońsku, aby nie były tuczące. Dla przykładu jedna porcja fasolki po bretońsku przepis babci daje około 800 kalorii. Dlatego też idealnie nadaje się na danie obiadowe, danie na kolację na ciepło oraz jako danie do lunch boxa do pracy, jeśli mamy możliwość podgrzania go w kuchence mikrofalowej. Fasolka po bretońsku jest daniem wygodnym, łatwym do zrobienia, łatwym do przechowywania. Można je także zamrozić lub zawekować. Można też z łatwością zrobić je w wersji bardziej dietetycznej, wegetariańskiej i wegańskiej.

Jak zrobić fasolkę po bretońsku - najlepszy przepis

Jak ugotować pyszną fasolkę - składniki i przyprawy

Podstawowe składniki do fasolki po bretońsku obejmują: fasolę, mięso i sos lub przecier pomidorowy. Jako przyprawy zwykle stosuje się: sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić fasolkę po bretońsku z dowolnymi przyprawami, na przykład z garam masala lub przyprawami kuchni orientalnej czy chińskiej.

Do fasolki po bretońsku używamy typowej, białej fasoli. Fasolę gotujemy lub bierzemy fasolkę z puszki. Może być to duża fasola jaś, lub mniejsze odmiany fasoli. Niezbędnym składnikiem jest sos lub koncentrat pomidorowy. Możemy użyć gotowego koncentratu z puszki, zaś latem można szybko poddusić pomidory w rondelku.

Klasyczny, polski przepis obejmuje fasolkę z kiełbasą. Może być to kiełbasa podwawelska, zwyczajna lub inna. Zamiast kiełbasy można użyć inny rodzaj mięsa, lecz wówczas czas przygotowania potrawy będzie dłuższy, gdyż mięso należy wcześniej ugotować lub upiec. Do fasolki świetnie sprawdza się indyk lub kurczak, gdyż czas gotowania fasolki jest krótki i mięso drobiowe się nie rozpadnie. Idealnie nadaje się również wieprzowina. Sprawdź także ten artykuł: 10 pomysłów na szybki obiad - proste i błyskawiczne przepisy.

Najlepszy przepis na dobrą fasolkę po bretońsku

Jak ugotować dobrą fasolkę po bretońsku? Najbardziej typowy jest przepis na fasolkę po bretońsku babci. Na 4 porcie dania potrzebne będą takie składniki, jak:

  • fasola biała jaś sucha: 200 g,
  • marchew: 120 g 2 sztuki,
  • cebula: 200 g 2 sztuki,
  • pietruszka: 50 g,
  • kiełbasa podwawelska: 350 g,
  • koncentrat pomidorowy: 75 g 3 łyżki,
  • masło: 10 g,
  • mąka pszenna typ 500: 12 g 1 łyżka,
  • olej rzepakowy do smażenia: 10 ml.

Jak ugotować dobrą fasolkę po bretońsku z kiełbasą przepis babci krok po kroku:

  1. suchą fasolę namocz w wodzie przez co najmniej 10 godzin,
  2. odlej wodę i gotuj fasolę w świeżej wodzie do miękkości,
  3. pokrój w plasterki marchewkę i pietruszkę i dodaj do fasoli,
  4. wrzuć przyprawy: ziele angielskie i liść laurowy po 3 listki,
  5. posiekaj cebulę i podsmaż na patelni na oleju rzepakowym,
  6. pokrój kiełbasę w plasterki i dodaj do cebuli,
  7. do fasoli dodaj podsmażoną cebulę i kiełbasę,
  8. dodaj koncentrat pomidorowy,
  9. dopraw całość solą i pieprzem do smaku,
  10. zrób na patelni zasmażkę z masła i mąki, mieszaj dokładnie, aby nie powstały grudki,
  11. dodaj do zasmażki trochę koncentratu pomidorowego i zmieszaj razem,
  12. dodaj do fasolki,
  13. zagotuj całość.
Fasolka po bretońsku w garnku, a także jak zrobić fasolkę po bretońsk, najlepsze przepisy
Najlepsze przepisy i sposoby, jak zrobić fasolkę po bretońsku

Bardzo podobnie robimy pyszną fasolkę po bretońsku z boczkiem i mięsem wieprzowym. Dla 4 osób potrzebne będą następujące składniki:

  • fasola konserwowa:400 g,
  • karkówka wieprzowa: 300 g,
  • boczek wędzony bez kości: 200 g,
  • koncentrat pomidorowy: 75 g 3 łyżki,
  • cebula: 150 g,
  • czosnek: 10 g,
  • śmietanka kremowa 30%: 50 g,
  • mąka pszenna typ 500: 12 g 1 łyżka,
  • przyprawy: sól, pieprz, majeranek, chilli, ziele angielskie, liść laurowy.

Wykonanie przepisu krok po kroku:

  1. fasolkę z puszki opłucz ją pod bieżącą wodą,
  2. boczek pokrój w niewielką kostkę i podsmaż na patelni,
  3. zarumieniony bodzek przełóż do miseczki,
  4. pokrój karkówkę w kostkę, wrzuć na patelnię i smaż na małym ogniu pod przykryciem około 30-40 minut,
  5. karkówkę wrzuć do garnka,
  6. tłuszcz na patelni wykorzystaj do podsmażenia cebuli i czosnku,
  7. do karkówki dodaj podsmażoną cebulę, czosnek, fasolę i podsmażony boczek,
  8. zalej bulionem,
  9. dodaj przyprawy,
  10. gotuj całość około 20 minut,
  11. na patelni wymieszaj śmietaną z mąką i koncentratem pomidorowym i zrób zasmażkę,
  12. dodaj zasmażkę do garnka i całość zagotuj.

Jeśli nie mamy zbyt dużo czasu, możemy szybko wykorzystać przepis na fasolkę po bretońsku z puszki. Wystarczy wówczas ugotować sos na bazie koncentratu pomidorowego, sosu Worcestershire z odrobiną cukru i octu winnego. Do sosu dodajemy fasolkę z puszki i gotujemy 5 minut. Całość doprawiamy solą i pieprzem.

Przepis ten przypomina Boston baked beans, które robi się w piekarniku. Aby zrobić Boston baked beans wrzuć do żaroodpornego pojemnika warstwami:

  • fasolkę z puszki lub ugotowaną fasolę białą - połowę porcji,
  • ułóż plastry bekonu,
  • oprósz całość posiekaną cebulą,
  • wyłóż kolejną warstwę fasoli, bekonu i cebuli,
  • w rondelku zrób sos z ketchupu, melasy, sosu Worcestershire, soli, pieprzu i musztardy i podsmaż,
  • warstwy w naczyniu żaroodpornym polej sosem,
  • przykryj naczynie folią aluminiową,
  • piecz około półtorej godziny w temperaturze 165 stopni Celsjusza.

Pyszną fasolkę po bretońsku można zrobić również w wersji wegetariańskiej. Wystarczy pominąć dodatek mięsa. Zamiast mięsa możemy wykorzystać także tofu, które podsmażamy na patelni. Innym rozwiązaniem jest wegetariańskie mięso seitan albo grzyby, na przykład pieczarki lub boczniaki. Podobnie robimy fasolkę w wersji wege. W tym przypadku do smażenia i zasmażki używamy oleju rzepakowego lub oliwy z oliwek.

ikona podziel się Przekaż dalej