Rodzaje gwiazd z papieru

Metoda origami – gwiazda świąteczna z jednej kartki

Na początek chcielibyśmy powiedzieć trochę ogólnie na temat samych technik tworzenia gwiazd (i innych ozdób) z papieru. Origami to stara technika wymyślona w Japonii. Jej zaletą jest prostota użytych materiałów. Tak naprawdę będziemy potrzebować tylko kartki papieru lub dwóch i instrukcji jej składania. Cała sztuka z tworzeniem gwiazd origami ogranicza się do sposobu i dokładności składania. To jak ze wschodnimi sztukami walki – używasz rąk lub prostej broni, ale skuteczność zawdzięczasz wewnętrznej dyscyplinie i praktyce.

Propozycja zrobienia gwiazdy origami może przerażać osoby, które nigdy nie miały do czynienia z tą techniką. Tak naprawdę istnieje jednak wiele poziomów trudności. Poniżej przedstawimy jeden z łatwiejszych, co pozwoli każdemu zrobić gwiazdę przy użyciu jednej kartki.

Metody z użyciem nożyczek i kleju

Tutaj ilość poziomów i kombinacji jest niemal nieograniczona. Można zrobić arcydzieło, które wymaga profesjonalnych umiejętności artystycznych. Można też skleić prostą gwiazdę świąteczną. Tę metodę stosuje się już od przedszkola. Tak naprawdę przy użyciu papieru, kleju i nożyczek każdy może stworzyć jakiś rodzaj gwiazdy.

Dodatkową zaletą tej techniki jest to, że można do niej użyć materiałów recyklingowych t.j. stare gazety i gazetki reklamowe, zarysowane bloki rysunkowe czy papier pakowy. Do łączenia elementów możemy użyć kleju biurowego lub wikolu. Możemy też zrobić własny klej z mąki i wody.

W tej technice chcielibyśmy zaproponować dwie gwiazdy. Prostszą możecie wykorzystać do pracy z dziećmi w domu lub w szkole. Trudniejsza będzie dobrym sprawdzianem waszych zdolności manualnych. Jeżeli się uda, to będziecie mieć satysfakcję z wykonania naprawdę pięknej i profesjonalnej ozdoby.

Inne techniki tworzenia gwiazd z papieru

Papier nadaje się też do zszywania. Nitką i igłą można zastąpić klej. Dodatkowo nitkę czy sznurek można wykorzystać jako dodatkowy element ozdobny w takiej konstrukcji.

Poza tym prostym, ale wymagającym nieco cierpliwości, sposobem jest wyrabianie z masy papierowej. Możemy zmielić papier i wykonać masę przypominającą w konsystencji plastelinę czy modelinę. Inną techniką jest oklejanie małych kawałków papieru zanurzonych w kleju na formie z gliny, plasteliny czy innego materiału.

Pokażemy również jak radzić sobie z tą techniką tworzenia gwiazd na święta. Używając masy papierowej, można naprawdę puścić wodzę fantazji. Odpowiednio zabezpieczona przed wilgocią taka gwiazda z papieru może być wyjątkowo trwała.

Najlepsze sposoby na gwiazdę świąteczną z papieru

Omówiliśmy podstawowe techniki, teraz czas zabrać się do pracy. Poniżej przedstawiamy instrukcję krok po kroku jak zrobić gwiazdę świąteczną z papieru:

Prosta gwiazda origami

Składanie origami to nie tylko zaginanie, ale też zaznaczanie linii, które przydadzą się na kolejnych etapach zginania kartki. Dlatego nie powinno dziwić, że kilka razy składamy i rozkładamy jakiś element figury.

 1. Kartkę do origami złóż na pół dociągając do siebie boki. Rozłóż i zrób to samo z równoległymi bokami. Teraz zegnij kartkę po przekątnej, dociągając do siebie rogi. W ten sposób masz zarys czterech linii przecinających  się na środku kartki.
 2. Zegnij jeden z rogów ku środkowi, a następnie odegnij go na zewnątrz w połowie. Tak, żeby róg dotykał zewnętrznej krawędzi. Do tego samego punktu dociągnij pierwszy róg kartki znajdujący się na lewo od poprzednio zgiętego rogu. Wyrównaj zagięcie, żeby było dobrze widoczne. Rozłóż kartkę.
 3. Dognij raz jeszcze górny bok do dolnego. Złożoną kartkę zegnij jeszcze raz do lewego boku. Włóż palec w powstałą kieszonkę. Zegnij górną krawędź kieszonki do prawej krawędzi – powinien powstać trójkąt, którego środek wypada w miejscu wcześniejszej krawędzi. Wyrównaj go na płasko i przełóż kartkę na drugą stronę.
 4. Róg trójkąta powinien teraz wylądować z lewej strony. Dognij do niego prawą krawędź, odsłaniając drugi róg trójkąta. Powtórz „tworzenie trójkąta” z powstałej po lewej stronie kieszonki. Teraz po obu stronach masz takie same trójkąty.
 5. Zegnij prawą krawędź do środka. Przewróć całość na drugą stronę i zrób to samo z prawą krawędzią trójkąta z drugiej strony.
 6. Pociągnij róg z lewej strony ku górze. W ten sposób wystające „zgięte” rogi trójkątów się skrzyżują. Dociągnij pozostały róg z prawej do dolnego rogu, na takiej samej zasadzie jak poprzednio.
 7. Teraz odegnij go, przeciągając do połowy róg, żeby jego czubek wystawał za prawą krawędź. Część trójkąta, która została z lewej strony, dognij do przeciwległego rogu po prawej u dołu. I odegnij przez lewą krawędź, tak samo, jak wcześniej róg po prawej. Powinna powstać gwiazdka. To jest jej tylna część. Odwróć ją i masz gotową gwiazdkę.
Gwiazda 3D na święta, ozdabianie świątecznej gwiazdy, popularne świąteczne motywy na ozdoby, jak ozdobić dom gwiazdami na święta Bożego Narodzenia
Ciekawe dekoracje w kształcie gwiazdy, jak przygotować dekoracje świąteczne w kształcie gwiazd

Gwiazda wycinana 3D

Ta wycinanka będzie trochę skomplikowana, bo chcemy uzyskać trójwymiarowy i jednocześnie ażurowy efekt. Przygotuj 6 kwadratowych kartek papieru kolorowego (najprościej zrobić je odcinając pasek nadmiarowych centymetrów od kartek A5, możesz też użyć kartek do origami), klej, nożyczki oraz linijkę i ołówek. Warto mieć też zszywacz.

 1. Kartkę złóż po przekątnej tworząc trójkąt prostokątny i jeszcze raz na pół. Na zamkniętej krawędzi bocznej (ta, która ostatnio była zginana) wyznacz równoległą linię w odległości ok. 2-3 cm od krawędzi.
 2. Wyznacz linie prostopadłe do niej, wzdłuż długiej krawędzi trójkąta w odległości ok. 2-3 cm od siebie. Powinno być ich 3.
 3. Przetnij papier po liniach, zatrzymując się na wyznaczonej wcześniej krawędzi. Zetrzyj gumką pozostałości ołówka na kartce.
 4. Wyrównaj zgięcia. Dognij do siebie rogi kwadratu, który powstał w środku wycinanki i sklej je. Odwróć wycinankę na drugą stronę i sklej rogi kolejnego kwadratu od środka z tej strony. Powtórz to samo z kolejnymi dwoma kwadratami. Ważne, żeby każdy był zgięty po przeciwnej stronie wycinanki niż poprzedni.
 5. To samo zrób z pozostałymi pięcioma kartkami.
 6. Sklej ze sobą po trzy elementy, a następnie całość najlepiej złącz zszywaczem, zszyj nicią lub sklej mocniejszym klejem. Gwiazda gotowa. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić choinkę z makaronu krok po kroku.

Śnieżynka z papieru na choinkę

Teraz dla odmiany coś łatwiejszego. Gwiazdkę-śnieżynkę można wyciąć z każdego rodzaju papieru. Najlepiej wybrać biały lub blade kolory np. błękit, róż. Dzięki temu gwiazdki zawieszone na choince będą wyglądać jak wirujące płatki śniegu.

Wykonanie jest bardzo proste. Wystarczy kwadratowy kawałek papieru złożyć dwa razy na pół, a następnie po przekątnej. Powstały trójkąt składamy jeszcze dwa razy na pół i następnie rozkładamy. Powstaną linie, które pomogą nam w dalszej pracy.

Trzymając trójkąt najdłuższą krawędzią do góry, zaginamy krawędzie boczne do powstałych po wcześniejszym zaginaniu linii bocznych. Na dole powstaną trzy rogi, a na górze powinien powstać czubek figury. Tę figurę składamy na pół po linii wzdłużnej. Wystające na dole dwa rogi ucinamy i mamy podstawę do wycinanki. Teraz przy krawędziach rysujemy dowolne wzory. Pamiętamy, że krawędzie boczne powinny zostać częściowo nietknięte (na czymś ten wzór musi się trzymać). Wycinamy według wzoru. Rozkładamy i śnieżynka gotowa. Jeżeli obawiamy się, że coś nie wyjdzie, to wzór do wycięcia można zrobić na podstawie szablonów dostępnych w internecie.

Gwiazda z masy papierowej

Gwiazdę z masy papierowej można robić na wiele sposobów. Masę przygotuj według przepisu (znajdziesz ich dużo w internecie) lub kup w sklepie plastycznym. Osadź na patyku posmarowanym olejem kawałek masy i formuj gwiazdę, dokładając kolejne kawałki masy. Żeby lepiej się trzymała możesz co jakiś czas nakładać na złącza trochę rzadkiego kleju (np. z mąki). Rzeźbiąc przedmioty z masy papierowej na patyku lub stelażu unikasz spłaszczenia formy i przyklejenia papieru do podłoża.

Innym prostym sposobem jest oklejanie gotowej formy (np. z plasteliny) warstwami papieru z podartej gazety, papieru lub papieru toaletowego moczonymi w kleju z mąki i wody.

Lepiej zrobić czy kupić?

Właściwie wszystkie rodzaje gwiazd z papieru można kupić w sklepie lub zamówić u artysty. Jeżeli nie masz czasu albo uważasz, że prace manualne nie są twoją mocną stroną, to możesz po prostu nabyć gwiazdkę. Jednak samodzielne tworzenie ozdób na święta jest świetną zabawą. Można w to zaangażować całą rodzinę. Poza tym warto trochę praktykować z różnymi technikami, żeby zorientować się, która nam najbardziej pasuje.

Tak czy inaczej, warto sięgnąć po papierowe ozdoby na choinkę. Zgodnie z tegorocznym trendem świąteczne ozdoby DIY, najlepiej z materiałów recyklingowych są bardzo na czasie.

Wyrabianie gwiazd z papieru można zamienić w zajęcia plastyczne z dziećmi. Szczególnie dużo radości daje praca z masą papierową. Natomiast wykonanie profesjonalnych, wysokiej jakości ozdób na choinkę powinno dać satysfakcję twórcom w każdym wieku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny