Żywołapka na myszy

Żywołapka na myszy to świetne rozwiązanie. Jest to bardzo prosta, metalowa konstrukcja, wyposażona w sprężyny i zapadnie. Kiedy zwabiony serem lub mięsem gryzoń wejdzie do środka i poruszy elementem, na który nabita jest przynęta, zapadnie zatrzaskują go w środku. Nie dzieje mu się żadna krzywda, a ty możesz bezpiecznie wywieźć zwierzę.

Żywołapka na myszy może być dwu- lub jednostronna. Oznacza to, że może mieć jedno lub dwa wejścia. Świetnie sprawdza się nie tylko na myszy, jest idealna, by schwytać także większe szkodniki, dobrze sprawdza się na szczury, a nawet łaski i kuny. Jak zastawić pułapkę na myszy tego rodzaju? Musisz znaleźć miejsce w pobliżu gniazda (na pewno je zauważysz po porozrzucanych odchodach). Łapka powinna znajdować się mniej więcej 1 metr od gniazda. Jeśli chcesz w nią złapać myszy buszujące na przykład w garażu lub w budynkach gospodarczych, znajdź miejsce, przez które najczęściej przechodzą. Najskuteczniejszą przynętą jest aromatyczne mięso – boczek lub kawałek kiełbasy. Zwabi gryzonia o wiele szybciej niż żółty ser.

Jeśli nie masz takiej żywołapki, możesz posłużyć się pułapkami domowej roboty. Podpowiadamy, które z nich są najprostsze i najbardziej skuteczne. A może zainteresuje cię także ten artykuł o domowej pułapce na mrówki?

Jak zrobić pułapkę na myszy z butelki?

Humanitarna pułapka z plastikowej butelki sprawdza się najlepiej. Potrzebujesz tylko plastikowej butelki (na przykład po wodzie, ale prostą, bez przewężeń w środku), kartonu, nożyczek i taśmy klejącej. Musisz odciąć górę butelki i włożyć ją do środka, lejkiem do dołu, by stworzyła się tego rodzaju przykrywka. Wystarczy to przykleić taśmą klejącą, by utrzymywała się na miejscu. Z kartonu wytnij podstawę pułapki – niewielki kwadrat, do którego przykleisz butelkę. Musi być w miarę stabilna.

Mysz, która złapała się w żywopułapkę z butelki oraz porady, jak zastawić pułapkę na myszy domowymi sposobami
Jak zrobić i zastawić pułapkę na myszy - praktyczny poradnik krok po kroku

Teraz czas na przynętę – do środka butelki wsyp niewielką ilość płatków śniadaniowych lub właśnie pokrojone kawałeczki boczku. Butelkę wystarczy postawić w pobliżu gniazda. Karton można przymocować do podłogi taśmą klejącą, by gryzoń tego nie przewrócił. Zwabiona zapachem mysz bez problemu wdrapie się do butelki i prześlizgnie przez otwór, ale nie będzie w stanie nim wyjść. To humanitarna pułapka – nic jej się nie stanie, a ty będziesz mógł bezpiecznie ją wynieść na zewnątrz. Sprawdź także zebrane w tym miejscu praktyczne porady.

Jak zastawić pułapkę na myszy?

Kolejny sposób także zakłada wykorzystanie butelki, ale w trochę inny sposób. Niewielką butelkę plastikową po napoju, na przykład 0,5 l trzeba nakłuć. Wykonaj dwie dziurki – w nakrętce i od spodu. Przez dziurki należy przeprowadzić niewielki patyczek, na przykład do szaszłyków. Powinien być na tyle długi, by wystawać zza butelki po obu stronach. Plastik ma się wokół niego swobodnie obracać.

Teraz pozostaje zamontowanie pułapki. Butelkę w połowie długości posmaruj klejem i obsyp ją płatkami kukurydzianymi. One także dobrze zwabiają gryzonia. Tak przygotowaną przynętę załóż na głębokie wiadro, opierając na jego brzegach drewienko. O wiaderko oprzyj także listewkę, by zrobić trap dla myszy.

Zasada działania jest bardzo prosta – zwabiony zapachem gryzoń wchodzi po listewce na brzeg wiaderka. Myszy będą próbowały po butelce przejść do smakołyków. Kiedy tylko mysz postawi na niej łapki, ta obróci się wokół własnej osi na patyczku. Gryzoń wpadnie do głębokiego wiaderka, z którego nie będzie mógł się wydostać. Dzięki temu jego wyniesienie na zewnątrz nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Ta domowej roboty pułapka działa także na szczury, jednakże te są o wiele większe. Niektóre z nich, kiedy wyciągną się na tylnych nogach, będą w stanie wydostać się z wiaderka. Dlatego ten sposób o wiele lepiej sprawdza się w przypadku zwykłych myszy.

ikona podziel się Przekaż dalej