Kalendarz adwentowy – jak zrobić go samodzielnie? Top 5 pomysłów

1. Kalendarze adwentowe z listewek

Chcesz zrobić tani i prosty w wykonaniu kalendarz adwentowy? To wcale nie musi być aż tak skomplikowane zadanie! Kalendarz na Adwent utworzyć jest łatwo tak samo, jak wieniec adwentowy czy inne, równie znane symbole adwentowe. Czy musisz wydawać przy tym majątek na materiały? Oczywiście, że nie! Wystarczy dobry pomysł na to, jak spożytkować zbędne przedmioty w domu. W ten sposób, możesz kreatywnie zrobić kalendarz np. z listwek bądź deseczek, które zostały kiedyś zniesione do piwnicy, bo przecież „może się jeszcze kiedyś przydadzą”.

W jaki sposób wykonać wieniec z drewna? Należy poprzecinać listwy lub deski na kawałeczki, najlepiej różnej długości. Z nich powstać ma bowiem pień, a także ramiona choinki, układające się w jeden trójkąt. Oczywiście, zanim w ogóle przejdziesz do cięcia drewna zastanów się, w jaki sposób ma wyglądać choinka i jakiej długości ma być kalendarz. Skręć listewki wkrętarką – oczywiście, to zadanie dla dorosłego, nie dla dzieci. Następnie, należy wbić w ramiona drewnianej choinki 24 gwoździe, zgodnie z liczbą okienek w tradycyjnym kalendarzu adwentowym. Na choince z drewna zawiesić możesz oświetlenie dekoracyjne. Dodaj do tego 24 ponumerowane prezenty, pochowane np. w woreczkach z organzy. To wygląda bardzo efektownie i jednocześnie jest stosunkowo tanie – 25 sztuk woreczków z organzy to cena z reguły ok. kilkunastu złotych.

2. Kalendarz adwentowy z pudełek zapałek – instrukcja, krok po kroku

Jest to jeden z najbardziej oryginalnych pomysłów na kalendarz. Przy okazji, jest tani i prosty, bo zapałki kosztują niewiele, a pudełeczka po zapałkach z reguły i tak nie są wykorzystywane do niczego. Pudełeczka można więc użyć, tworząc z nich skrytki w kalendarzu adwentowym – oczywiście przeznaczone na słodkie niespodzianki, odkrywane wraz z kolejnym dniem. Jak zrobić taki kalendarz? Przygotuj sobie:

 • Słodycze (np. cukierki, batoniki, dropsy)
 • 24 pudełka po zapałkach
 • Ramkę na zdjęcia (większą od formatu A4)
 • Świąteczne ozdoby
 • Klej (np. Super Glue) + klej biurowy
 • Nożyczki
 • Linijka
 • Ołówek
 • Kartonik
 • Papier kolorowy / papier świąteczny
 1. Na samym początku powinieneś usunąć zapałki z pudełka. Następnie, warto będzie zmierzyć całą powierzchnię pudełeczka, by je obkleić. Należy zmierzyć boczne boki pudełka oraz przednią jego część. Według tych wymiarów, trzeba będzie wyciąć prostokąt z kartonu.
 2. Karton trzeba odrysować aż 24 razy na papierze kolorowym – to właśnie nim obkleisz pudełka po zapałkach. Obklej papierem kolorowym pudełka po zapałkach. Może to trochę długo zająć, jednak sam zobaczysz – będzie warto!
 3. Wyjmij szybkę z przodu ramki na zdjęcia, bo ona się nie przyda. Chcesz mieć inne tło w ramce? Nie ma przeciwwskazań, by podkleić je kartką w dowolnym kolorze.
 4. Teraz trzeba będzie przymierzyć pudełka do ramki i ustawić je tak, by się w niej mieściły. Każde z nich musi dać się wysunąć, bo to w nich ukryte będą słodycze. Do pudełek trzeba będzie więc wsadzić np. cukierki, lizaczki lub drażetki. Możesz na każdy dzień przygotować np. inny rodzaj słodyczy.
 5. Przyklej pudełka do tylnej ściany ramki klejem typu Super Glue. Udekoruj kalendarz adwentowy ozdobami świątecznymi. Koniecznie podpisz każde pudełeczko liczbami dni.

3. Kalendarz adwentowy dla dzieci lubiących rysować

Jeżeli chcesz przygotować kalendarz adwentowy, powinieneś przygotować spory brystol – taki, na którym będzie można narysować np. 24 różne postaci. Na rysunku możecie narysować chociażby:

 • Gwiazdki
 • Prezenty
 • Bombki świąteczne
 • Choinkę
 • Inne elementy w tematyce bożonarodzeniowej

Samodzielne wyrysowanie kalendarza z całą pewnością sprawi ogromną radość dziecku. Tym bardziej, jeżeli później zawiesicie kalendarz w pokoju dla dzieci lub w innym, widocznym i łatwo dostępnym miejscu domu. Jak odliczać do Bożego Narodzenia razem z kalendarzem? Narysujcie wspólnie symbole adwentowe (np. wieniec adwentowy) lub symbole wigilijne, nie kolorując ich. Dziecko będzie, wraz z każdym kolejnym dniem, malować następne części. Taka zabawa jest kreatywna i jednoczenie pozwala w świetny sposób przeczekać Adwent i wytrwać do upragnionej Wigilii.

Kalendarze adwentowe DIY – pomysł na samodzielny kalendarz adwentowy

4. Kalendarze adwentowe z papieru

Tradycje adwentowe wiążą się również z przygotowywaniem kalendarza adwentowego. Jeżeli kompletnie o nim zapomniałeś, nie ma co się martwić! Można przygotowywać taki kalendarz zupełnie samodzielnie, metodą DIY. Pierwsze, co powinieneś zrobić, to wydrukować sobie kalendarz papierowy na miesiąc grudzień. Dokładnie sobie rozpisz, co powinieneś włożyć w papier i w jaki dzień. Mogą to być np. małe upominki, ale też zadania do wykonania lub słodycze. Warto będzie zaznaczyć dni z zadaniami i niespodziankami. Co może być zadaniem? Jest tego sporo:

 • Pieczenie ciasteczek.
 • Spacer po lesie i szukanie szyszek.
 • Wspólne ubieranie choinki.
 • itd.

Warto przemyśleć też, kiedy będzie czas na poszczególne zadania po to, by nie kolidowały z pracą lub szkołą. I według tego przygotować kolejne zadania w kalendarzu adwentowym. Elementem zaskoczenia w kalendarzu DIY mogą być też mapki z rysunkiem domu i zaznaczonym miejscem, gdzie schowany jest upominek na dany dzień.

Aby kupić wszystko, co potrzebne jest do przygotowania kalendarza adwentowego typu DIY, warto będzie odwiedzić popularne sklepy z dekoracjami (jak Pepco lub sklep papierniczy). Część można też zamówić z Internetu, jednak przy robieniu kalendarza na ostatnią chwilę takie rozwiązanie raczej nie wchodzi w grę. Przy odpowiednim zapasie czasu, śmiało możesz jednak zamówić np. gotowy zestaw dekoracji. Co warto kupić, by przygotować kalendarz? Możesz kupić:

 • Kredki
 • Plastelinę
 • Spineczki
 • Figurki
 • Kolorowe wstążki
 • Stemple
 • Naklejki
 • Dekoracje filcowe

Ciekawy kalendarz adwentowy z okienkami, a także wzory na kalendarze adwentowe i porady, jak zrobić
Porady, jak zrobić kalendarz adwentowy krok po kroku, czyli pomysły na kalendarze adwentowe

Aby zrobić kalendarz, wystarczy przyczepić gałązkę (grubszą) lub sznurek do półki i zawiesić na niej woreczki z papieru. Do każdego włożyć trzeba będzie zadanie, słodycz lub drobny upominek. Możesz przyczepić sznureczki z workami mocną taśmą oraz ozdobić całość stemplami, naklejkami czy kolorowymi wstążkami. Nie zapomnij o podpisaniu woreczków według dni (od 1 do 24).

5. Kalendarz adwentowy z bawełnianych woreczków

Ostatnią propozycją jest kalendarz w formie drzewa. W przykładzie pierwszym pokazaliśmy, jak wykonać kalendarz adwentowy z listewek, również przypominający drzewo. Ten jednak można zrobić z bawełnianych woreczków. Będą one finalnie związane ze sobą satynową tasiemką. Później można je powiesić na tekturowym drzewku, na ścianę. W każdy woreczek zapakować można małe drobiazgi dla dzieci – np. słodycze, bombki, małe przybory do malowania, resoraki, bańki mydlany lub inne gadżety. Może to być również mapa do skarbu podobna, jak w kalendarzu adwentowym z papieru. Nie wrzucaj tylko słodyczy. Fajnie, by dziecko miało też coś do zrobienia i by kalendarz adwentowy wyzwalał w nich kreatywność.

Jeżeli nie masz czasu, maszyny do szycia lub odpowiednich umiejętności, możesz kupić gotowe torebeczki z bawełny lub lnu (cena to średnio ok. 15 zł / 10 sztuk). Jeśli jednak chcesz samodzielnie uszyć takie torebki bawełniane, poniżej znajduje się instrukcja do ich przygotowania.

 1. Potnij materiał na dwa pasy. Powinny mieć wymiar ok. 140 x 30 cm. Zrób z nich 24 woreczki, finalnie o wielkości mniej więcej 10 x 12 cm.
 2. Podwiń długie boki obu pasów i przeszyj je. Będzie to zdecydowanie prostsza metoda (i szybsza), niż miałbyś podwijać boki każdego worka z osobna. Potnij na pasy odpowiedniej wielkości, złóż je na pół i zszyj boki. Możesz to zrobić zabezpieczającym ściegiem (góra i dół). To dłuższy proces, ale worki będą naprawdę solidne.
 3. Obetnij niteczki i wywiń tak przygotowany worek na prawą stronę. W ten sam sposób przygotuj pozostałe 23 woreczki.

Następnie, należy wyciąć drzewo np. z kartonu tekturowego. Należy wyciąć także kwadraty z papieru kolorowego. W nich trzeba zrobić dziureczki na tasiemki. Każdy kwadrat powinien zostać podpisany odpowiednimi cyframi od 1 do 24. Przewlecz przez każdy tak przygotowany kwadracik satynową tasiemkę. Następnie, zapakuj prezenty do środka wcześniej przygotowanych woreczków i opleć je tasiemką z ponumerowanymi kwadracikami. Całość zamocuj na drzewie i przytwierdź do ściany. Jeżeli nie chcesz robić tego taśmą, możesz również powiesić drzewko w wybranym miejscu domu.

ikona podziel się Przekaż dalej