Gdzie i z czego zbudować karmnik

Najlepsze miejsce na karmnik i dokarmianie ptaków

Ptaki to bardzo sympatyczne zwierzęta, ale są miejsca, gdzie niespecjalnie chcemy, żeby było ich dużo. Budowa karmnika to zaproszenie różnych gatunków skrzydlatych gości i pokazanie im, że są tu mile widziani. Wybierając miejsce, gdzie go postawimy, pamiętajmy więc o konsekwencjach. Najlepiej zbudować karmnik w ogrodzie lub na podwórku przy instytucji takiej jak szkoła, przedszkole, dom dziecka. Można też za pozwoleniem administracji zrobić karmniki w parku lub w miejskim parku kieszonkowym.

Szczególnie chętnie buduje się karmniki tam, gdzie jest dużo dzieci. Dla maluchów jest to nie tylko atrakcja, ale okazja do edukacji – od praktycznej wiedzy jak zrobić karmnik dla ptaków, po możliwość poznania różnych lokalnych gatunków.

Innym dobrym miejscem jest obszar, który ma służyć jako ostoja dla przyrody w mieście. Z dala od zakazów karmienia, coraz mniej przyjaznych ptakom przestrzeni dworcowych, taki karmnik w parku powinien być łatwo dostępny dla naszych skrzydlatych przyjaciół.

Warto też pamiętać, że duże ptaki miejskie, takie jak gołębie czy wronowate łatwiej sobie radzą z wynajdywaniem pożywienia. Dlatego karmnik powinien być przeznaczony głównie dla maluchów, takich jak wróble czy sikorki.

Budowa karmnika - gotowe materiały czy recykling?

W sklepach dla majsterkowiczów i sklepach plastycznych coraz częściej można kupić gotowe materiały z drewna do budowy karmnika i dołączony do nich schemat składania. Taki gotowy karmnik, który trzeba tylko złożyć z gotowych elementów, ma swoje zalety. Można go wykorzystać jako model do późniejszych konstrukcji. Jeżeli jednak chcemy, żeby karmniki zostały wykonane przez uczniów szkoły czy na świetlicy, jako praca własna, to lepiej rozejrzeć się za innymi materiałami.

Jedna z opcji to przemyślany schemat, do którego dokupujemy potrzebne nam części. Mogą to być płyty z drewna lub z dykty, przykrojone na miejscu, albo do samodzielnej obróbki. Na zajęcia plastyczne dla młodszych dzieci jest to wystarczające.

Skoro jednak budowa karmnika ma być nie tylko sposobem na przekazanie pewnych umiejętności, ale okazją do lekcji przyrody, można ją połączyć z przekazem ekologicznym. Warto zrobić z dziećmi lekcję wstępną, o tym z jakich materiałów da się budować karmniki, przygotować ogólny plan i zachęcić je do samodzielnego poszukania materiałów. Będzie to dodatkowe zajęcie na kreatywność. Jeśli lubisz majsterkować, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z kategorii “zrób to sam!”.

Budowa karmnika krok po kroku - pomysł i projekt

Ładny karmnik dla ptaków nie znaczy skomplikowany

Jak zbudować karmnik dla ptaków? Karmnik to tak naprawdę prosta konstrukcja. Można do niej dodać różne ozdoby, ale nawet podstawowy schemat wystarczy, żeby wyglądała estetycznie w ogrodzie czy w parku. Jeżeli jeszcze pomalujemy go na żywe kolory, to wystarczy, żeby był naprawdę ładny.

Budując karmnik z dziećmi raczej upraszczamy konstrukcję, żeby nie zniechęcała maluchów do działania. O urodzie będzie decydować raczej solidność i dokładność wykonania. Dlatego dobrze jest przygotować wszystkie elementy pod narysowany projekt, a następnie tylko odpowiednio je ze sobą połączyć.

Mężczyzna z chłopcem robiący karmnik, czyli budowa karmnika krok po kroku i jego projekt oraz jak zbudować karmnik
Jak zrobić karmnik dla ptaków krok po kroku? Praktyczny poradnik

Prosty plan ma jeszcze jedną zaletę – realizuje się go szybko. Dzieci będą w stanie wykonać takie karmniki podczas jednej lekcji. Jeżeli robimy karmnik w domu, na przykład z własnymi pociechami, to szybkość i prostota sprawią, że dzieci nie zniechęcą się zbyt łatwo.

Plan karmnika dla ptaków

Przygotowanie schematu karmnika dla ptaków jest szczególnie ważne, kiedy mamy zamiar trochę urozmaicić podstawową konstrukcję. Jednak również zwykły karmnik, ze spadzistym dachem i prostą podłogą dobrze jest zaplanować. Przyda się tutaj znajomość zasad projektowania.

Nie ma się czego bać. Nawet jeśli nigdy tego nie próbowaliście, to wystarczy trzymanie się zasad krok po kroku. Po pierwsze wyobraź sobie i narysuj, jak chcesz, żeby wyglądał twój karmnik. Jeżeli nie chcesz, żeby duże ptaki wyjadały jedzenie mniejszym, to zaplanuj odpowiednio małą odległość między daszkiem i podłogą. Łatwo będzie to zrobić, zaglądając do internetu i przeglądając cudze pomysły.

Następnym krokiem jest obliczenie proporcji i wykonanie porządnego schematu poszczególnych elementów z linijką w ręku. Jeżeli nie mamy zbyt dużego doświadczenia w rysunku technicznym, możemy zrobić makietę ze zwykłej tektury i dopasować wielkości metodą prób i błędów. Rzecz jasna alternatywą jest pobranie planu z internetu. Podstawowy projekt można łatwo znaleźć, wpisując w przeglądarce odpowiednie hasło.

Budowa karmnika krok po kroku

Jak zrobić karmnik dla ptaków mając już gotowy plan? Jeżeli budujemy karmnik z drewna, to warto kupić elementy o dopasowanych wymiarach. Zwłaszcza, jeśli w domu lub szkole nie dysponujemy narzędziami do profesjonalnej obróbki drewna. Taki karmnik będzie nie tylko ładny, ale jego budowa będzie trwała dużo krócej. Żeby zbudować karmnik krok po kroku wystarczy tylko trochę poprzycinać elementy i połączyć je w całość.

  • Daszek – uzyskujemy go dzięki złożeniu dwóch płyt z drewna lub sklejki. Jeżeli ma być odpowiednio spadzisty, to każda połowa dachu powinna mieć jeden bok dłuższy niż płyta służąca za dno. Dzięki temu uzyska się odpowiedni kąt nachylenia dachu. Drugi bok powinien być nieco krótszy niż szerokość dna. Pamiętajmy, że daszek będzie jeszcze obramowany deskami tworzącymi płotek.
  • Dno – dno można wykonać z prostej płyty lub deski o kształcie kwadratu. Jeden bok nie powinien być większy niż 40 cm, chyba, że planujemy naprawdę duży karmnik.
  • Płotek – wykonujemy go z dwóch deseczek o długości równej długości boku dna, dwóch krótszych deseczek (o tyle centymetrów, ile wynosi grubość deski). To będą nasze obramowania. Do tego potrzebujemy czterech krótkich deseczek, służących za wzdłużne podpórki, na czterech rogach karmnika.

W zależności od materiału możemy uciąć ukośnie krawędzie desek tworzących dach. Możemy też połączyć je dodatkową deseczką o trójkątnym przekroju.

Karmnik dla ptaków ustawiony w ogrodzie, na podwórku czy w parku będzie nie tylko pomocą dla ptaków w zimie. Będzie też stanowił ozdobę i powód do dumy dla konstruktorów. Teraz tylko pamiętajmy, żeby zimą uzupełniać w nim ziarno i słoninę!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny