Jak zrobić kotylion krok po kroku? Poradnik praktyczny
Biało czerwony kotylion jest narodową kokardką lub rozetką, jaką przyozdabiamy się w czasie Święta Niepodległości. Kotyliony narodowe to nasz symbol patriotyzmu, zatem w dniu 11 listopada czy też na 3 maja (Święto Konstytucji) ozdabiamy nimi elementy garderoby. Kotyliony patriotyczne można wykonać ze wstążki, ale też np. z bibuły. Jak zrobić kotylion krok po kroku? Przekonaj się, że kotylion z papieru i sposób wykonania ozdoby wcale nie jest skomplikowany. A pomoże w tym nasza specjalna instrukcja.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ciekawostkach.
Jak zrobić kotylion?
Kotyliony narodowe – symbolika
Biało czerwony kotylion jest symbolem, który upamiętnia ważne wydarzenia zapisane na karcie historycznej naszego państwa. Zazwyczaj jest on rozetką bądź narodową kokardą. Taką ozdobę ze wstążki czy bibuły przypina się do piersi podczas narodowych świąt w naszym kraju czy też podczas akademii szkolnych i wyborczych wieńców. W szkołach na Święto Niepodległości kotyliony patriotyczne wykonują własnoręcznie dzieci. A więc to wcale nie jest taka trudna do stworzenia ozdoba.
Póki co, ustawa nie określa dokładnie, jak powinna wyglądać wzorcowa rozeta patriotyczna. W barwach i odcieniach, a także ich przeplataniu panuje nieco… chaos. Zatem sposobów na przygotowanie własnoręcznego kotyliona jest również kilka. My przedstawimy najprostsze z nich z wskazówkami krok po kroku!
Kotylion z papieru – instrukcja
Aby wykonać kotylion papierowy na 3 maja, będziesz potrzebować kilku istotnych materiałów:
- dwóch wstążek o szerokości 2 cm – biała powinna być długości 150 cm, z kolei czerwona 90 cm
- agrafkę
- klej
- czerwoną tekturę
- nożyczki
- Na sam początek wytnij dwa okręgi z czerwonej tektury. Pierwszy z nich powinien mieć średnicę 9 cm, a szerokość 2,5 cm. Z kolei drugi element musi mieć średnicę 6 cm, a szerokość 2 cm.
- Z tektury wytnij jeszcze koło, które będzie miało średnicę 2,5 cm. Zawsze, jeżeli nie będziesz mieć akurat pod ręką tektury w czerwonym kolorze, możesz je pomalować farbą lub czerwoną kredką.
- Przewlecz wstążkę w białym kolorze przez większy z okręgów. Spokojnie zacznij sobie od środka. Musisz jak najciaśniej obwiązać tekturę i zupełnie tak samo zrobić w przypadku okręgu mniejszego (oraz wstążki czerwonej).
- Na biały okrąg naklej okrąg czerwony. Następnie przyklej małe koło prosto na środek okręgów, jakie ze sobą skleiłeś. Na dole musi zostać okrąg biały, później czerwony, a na środku koło barwy czerwonej.
- Zamieść agrafkę z tyłu kotyliona, dodając mu również wiszącą wstążkę. Oczywiście, ją również przymocuj agrafką. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ozdobach choinkowych.
Kotyliony narodowe – sposób wykonania
Jak zrobić kotylion papierowy?
Oczywiście, sposobów na wykonanie papierowego kotyliona jest sporo. Żeby jednak móc wykonać ozdobę starannie, potrzebne będą w tym celu:
- papier kolorowy (biały i czerwony)
- klej / taśma dwustronna
- nożyczki
- ołówek
- cyrkiel
Zanim przejdziesz jednak do wykonywania kotylionów pamiętaj, aby papier był możliwie gruby. Niestety, ale kolorowa wycinanka często jest za delikatna i przez przypadek możesz ją… przedrzeć. A wtedy z kotyliona nie będzie nic!
- Narysuj dwa okręgi przy pomocy cyrkla. Muszą różnić się wielkością i nie mogą się na siebie nakładać.
- Wewnątrz kotylionów dorysuj otwory – musi być między nimi przynajmniej 2 cm różnicy.
- Wytnij okręgi z papieru jednak pamiętając przy tym, żeby przypadkiem nie wyrzucić środka! On będzie potrzebny w kolejnych krokach.
- Masz już kółko z dziurką? A więc złóż i wyprostuj w pionie każdy jego fragment – musisz utworzyć „efekt wachlarza”. Składanie nie za bardzo wychodzi? Więc możesz wyciąć poziome paski – biały oraz czerwony. Pamiętaj tylko, że ten który chcesz włożyć do środka, musi być nieco cieńszy! Później trzeba je złożyć w wachlarzyki, a następnie na siebie nałożyć. Podklej końce klejem bądź dwustronną taśmą – wtedy wszystko będzie się dobrze trzymać. Na koniec wystarczy przykleić do siebie dwa końce tak, by powstało… kółeczko!
- Następnie należy położyć kółko na stole, a później zakleić dziurkę niewielkim kółeczkiem – oczywiście takim, by pasował kolorystycznie. Tył możesz posmarować klejem lub przyczepić do niego taśmę dwustronną. A następnie wystarczy wyciąć z papieru wąskie biało-czerwone pasy, które do tego miejsca przymocujesz. I już, gotowe!
Kotylion z bibuły – krok po kroku
Jeszcze innym sposobem na utworzenie kotyliona będzie przygotowanie go z bibuły. Jest to ozdoba do wykonania nieco trudniejsza, jak powyżej opisane. Jednak, nie ma co się zniechęcać! Jeżeli będziesz postępował zgodnie z instrukcją, na pewno przygotujesz kotylion nieporównywalnie piękniejszy od… wszystkich! Przygotuj w tym celu:
- bibułę czerwoną i białą (gładką albo karbowaną),
- klej,
- nożyczki,
- taśmę dwustronną.
- Zacznij od bibuły w kolorze czerwonym. Wytnij z niej kilka kwadratów tej samej wielkości. Później nałóż je jeden na drugi i złóż całość na pół – a później jeszcze raz na pół. W rękach ostatecznie musi pozostać jedynie… niewielki trójkącik.
- Przytnij powstały trójkącik w ten sposób, aby po jego rozłożeniu nie wyszedł kwadrat, a… kółko! Podziel każdy fragment na równe połówki. Podklej nieco ich środek i złóż później na pół – dzięki temu uzyskasz efekt, przypominający do złudzenia… płatek róży!
- Wytnij kółko z fragmentu kartonu bądź z nieco grubszego papieru. Następnie pokryj je w całości klejem lub dwustronną taśmą. Przyklej do kółka końce powstałych „płatków róż” – dzięki temu stworzysz różę z bibuły!
- Nie zapomnij o tym, że spód nie może być widoczny za płatków! Taka sama zasada będzie dotyczyć utworzenia róży w białym kolorze. Kiedy już uda się to wykonać, należy połączyć oba kwiaty.
- Kwiaty nieco się spłaszczyły? Żaden problem! Wystarczy, że poprawisz je ostrożnie przy użyciu wykałaczki. Nie rób tego mazakiem czy długopisem, bo przypadkowo zabrudzisz tak starannie przecież przygotowywaną ozdobę!
- Róża jest już skończona? A więc pozostało wyciąć cieniutkie paski z bibuły bądź biało-czerwonego papieru, przykleić ich końce do taśmy dwustronnej, a następnie nakleić je na tylną część kotyliona, z tyłu ozdoby. Gotowe!