Dynie halloweenowe - ciekawe wzory i pomysły

Jak powstała moda na dynie halloweenowe

Halloween nie jest oficjalnym świętem, lecz obchodzenie go staje się coraz bardziej modne. Halloween obchodzi się 31 października, czyli w przeddzień święta Wszystkich Świętych. Święto to pochodzi z tradycji anglosaskiej, zaś w Polsce zaczęło być popularne od lat 90-tych ubiegłego wieku.

Geneza pochodzenia Halloween nie jest znana. Historycy spierają się, czy pochodzi ono jeszcze z czasów rzymskich czy też od Celtów, którzy w tym czasie czcili koniec lata i nadejście zimy. Tradycja Halloween to przede wszystkim przebieranie się za duchy i czarownice oraz nieodłączne dynie halloweenowe. Tradycyjne lampion z dyni pochodzi z Irlandii, gdzie stawiano go w oknie, aby odstraszyć wałęsające się po nocy upiory. Stanowi on świetną dekorację domu, tarasu czy ogrodu, gdy wieczorem szybko robi się ciemno. Wykonanie samodzielne lampionu z dyni to również świetna zabawa dla całej rodziny, szczególnie że miąższ z dyni można wykorzystać do upieczenia pysznych placków czy ciast. A może zainteresuje cię także ten artykuł o robieniu dyni na Halloween?

Jak zrobić lampiony z dyni

Gdy zbliżają się święta halloween, zastanawiamy się jak zrobić dynie na halloween. Możliwości i pomysłów jest wiele. Najbardziej popularny sposób wykonania dekoracji halloweenowej z dyni to wydrążyć dynię w umieścić w niej świeczkę. Jako źródło światła najlepiej nadaje się mała świeczka typu tealight.

Halloween to święto wszelkiego rodzaju strachów i duchów. Dlatego też wzory dyń halloweenowych mają buzie straszne lub śmieszne. Wszystko zależy od inwencji twórcy. Tradycyjny wzór lampionu z dyni posiada oczy, nos i szeroko uśmiechnięte usta z zębami lub bez.

Można się zastanawiać jaką dynię wybrać na lampion halloweenowy. Na rynku mamy do wyboru wiele odmian dyni jak dynia piżmowa, prowansalska, makaronowa czy hokkaido. Praktycznie każda z nich nadaje się na lampion z dyni. Dodatkowo możemy wykorzystać miąższ w kuchni. Kupując dynię na lampion wybieramy taki kształt, który stabilnie stoi, nie buja się i nie przewraca. Dynia musi mieć w miarę płaskie dno.

Dynia na halloween powinna mieć intensywny, pomarańczowy kolor, który stanowi ozdobę lampionu. Skóra dyni powinna być jędrna i zbita, dzięki temu dynia dłużej postoi i ładnie będzie widać światło świeczki. Jednak skórka dyni nie może być zbyt twarda, gdyż trudno będzie w niej wycinać wzory. Najlepiej zapytać sprzedawcę, która odmiana dyni najlepiej nadaje się na halloweenowy lampion. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o świętach i okazjach.

Jak zrobić lampiony z dyni krok po kroku

Co będzie potrzebne, aby samodzielnie zrobić lampion z dyni:

  • duża dynia,
  • ołówki lub cienkie, czarne flamastry do narysowania wzoru,
  • cienki i ostry nóż, najlepiej o cienkim ostrzu, do wycięcia wzoru,
  • łyżeczki, aby wydrążyć dynię,
  • miseczki na odpadki,
  • papierowy ręcznik,
  • świeczki typu t-light.

Jak wydrążyć dynię?

Aby wykonać lampion z dyni, należy ją wydrążyć. Kupujemy dużą dynię, aby łatwo było w niej wyciąć wzory halloweenowe. Kształt dyni nie ma znaczenia. Może być okrągła lub nieregularna. Po prostu dynia okrągła będzie najłatwiejsza do wydrążenia. Ważne jest w miarę płaskie dno, aby dynia stabilnie stała.

Skórka dyni jest twarda. Dlatego też należy zaopatrzyć się w ostry nóż. Najpierw starannie wycinamy duży otwór w miejscu ogonka dyni. Otwór musi być na tyle duży, aby można było swobodnie włożyć rękę i wydrążyć dynię. Starannie wycinamy okrąg wokół ogonka dyni. Stanie się on przykrywką lampionu, dlatego musi być starannie i estetycznie wycięty. W przykrywce wycinamy małe otwory, przez które będzie wylatywał dym.

Lampion z dyni oraz jak zrobić lampiony z dyni, czyli wzory na dynie halloweenowe i najlepsze lampiony z dyni na Halloween
Jak zrobić lampion z dyni na Halloween krok po kroku - zrób to sam!

Ostrożnie zdejmujemy odciętą górną część i odcinamy z niej miąższ i pestki. Łyżką wydrążamy dynię usuwając z niej pestki i miąższ.

Oczywiście pestek i miąższu nie wyrzucamy. Wszystko przyda się w kuchni. Nikogo nie trzeba przekonywać o zdrowotnych walorach pestek z dyni. Można je wysuszyć i stosować jako przekąskę podczas oglądania telewizji. Zastosowania kulinarne miąższu z dyni są ogromne, od placków z dyni poprzez sałatki czy zupy, aż do ciasta z dyni.

Gdy dynia jest już wydrążona wycieramy wnętrze papierowym ręcznikiem. Następnie nacieramy wnętrze i skórkę dyni odrobiną oleju.

Gdy dynia wyschnie, wycinamy w niej wzory w postaci oczu, nosa i szeroko uśmiechniętych ust. Opcjonalnie wzory można wyciąć z przodu i z tyłu. Wbrew pozorom wycinanie dyni nie jest łatwe. Osoby początkujące powinny rysować wzory przy pomocy ołówka, aby nie pobrudzić dyni flamastrem. Gdy już wzór jest narysowany, wycinamy otwory ostrym nożem.

Do środka wkładamy świeczkę typu t-light i zapalamy ją. Całość przykrywamy wyciętą wcześniej przykrywką.

Urok dyni halloweenowej można wzbogacić poprzez aromatyczny zapach. Możemy natrzeć wnętrze dyni cynamonem i wrzucić do środka kilka goździków, które sprawią, że dynia będzie wydzielałą piękny, korzenny zapach.

Wzory na dynie halloweenowe

Jak zrobić dynie na halloween, aby wyglądała fajnie i zabawnie. Dynia może być straszna lub śmieszna, najważniejsze, aby była oryginalna. Wszystko zależy od naszej inwencji i sprawności rąk. Co jednak zrobić, jeśli nie mamy zdolności artystycznych i pomysłów i obawiamy się, że lampion z dyni nie wyjdzie tak jak chcemy?

W sieci możemy znaleźć gotowe wzory na dynie halloweenowe, które wystarczy wydrukować, nakleić na dyni i odwzorować. Wzory przedstawiają buzie uśmiechnięte, wykrzywione, wszelkiego rodzaju grymasy, uśmiech z zębami lub bez.

Ale po co nam gotowe wzory, skoro wydaje się, że wycięcie buzi na dyni jest dziecinnie łatwe. Wzory przydadzą się jako inspiracja, aby co roku nie robić takich samych trójkątnych oczu i takich samych ust w kształcie księżyca. Jeśli przygotowujemy kilka dyń, wzory sprawią, że każda dynia będzie inna.

Wycinanie dyni halloweenowej to także zabawa dla dzieci. Wzory znacznie ułatwią dziecku narysowanie buźki na dyni, takiej jaka się dziecku podoba.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny