Jak zrobić latawiec? Przedstawiamy praktyczny poradnik
Latawiec jest wspaniałą zabawką dla dzieci i dorosłych. Puszczanie latawców nie jest zbyt popularne w Polsce. Zabawa ta wywodzi się z Dalekiego Wschodu. Warto jednak dowiedzieć się jak zrobić latawiec samodzielnie, aby wspaniale spędzać czas na powietrzu z całą rodziną. Budowa latawca nie jest trudna, zaś wspólne tworzenie pięknych i wymyślnych latawców może być świetną, rodzinną zabawą. Przedstawiamy jak i z czego zrobić latawiec.
Jeśli szukasz więcej wskazówek i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o praktycznymi poradami.
Latawiec - historia, pochodzenie i budowa
Budowa zabawek dla dzieci samodzielnie w domu
Ideal DIY, czyli robienia różnych rzeczy samodzielnie, nigdy nie wychodzi z mody. Staje się sposobem na gustowne dekorowanie mieszkania, wykonywanie okolicznościowych ozdób, czy atrakcji dla dzieci. Robienie różnych rzeczy samemu może być też fajnym sposobem jak spędzać czas z dziećmi. Dlatego warto wiedzieć na przykład, jak zrobić palmę wielkanocną, czy też jak zrobić latawiec dla dzieci. Ale pomysły DIY mają też praktyczne zastosowanie. Warto wiedzieć, jak zablokować numer czy też jak samodzielnie zamaskować brzydkie futryny do drzwi.
Szczególnie ciekawym zadaniem jest budowa różnych rzeczy dla dzieci samodzielnie w domu. Samodzielnie możemy zbudować latawiec, pinatę na urodziny czy też ozdobne kule do kąpieli. Idea DIY to nie tylko świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, lecz także sposób na rozwijanie kreatywności i pomysłowości u dzieci. Jedną z fajnych rzeczy jakie warto znać jest sposób jak zrobić latawiec.
Co to jest latawiec
Latawiec jest najprostszym przedmiotem latającym. Nie posiada własnego napędu, lecz swobodnie unosi się na wietrze. Posiada on prostą lub skomplikowaną konstrukcję opartą na lekkich materiałach jak drewno, papier lub tkaniny.
Latawiec wykorzystuje siłę nośną, jaka powstaje w wyniku ruchu powietrza i różnicy ciśnienia nad i pod nim. Aby latawiec mógł unosić się w powietrzu konieczna jest linka, która go utrzymuje. Brak linki powoduje zanik siły nośnej i upadek latawca na ziemię.
Latawiec wynaleziono przed wiekami w Chinach. Istnieją różne legendy na temat jego wynalazcy i sposobu wykorzystania. Prawdopodobnie początkowo służył jako rodzaj oznakowania lub sygnalizacji. Latawce wykorzystywano także w czasie wojen, aby nastraszyć wroga. Bardzo szybko spopularyzowały się na Dalekim Wschodzie, gdzie stały się modną i atrakcyjną zabawą dla arystokracji. Zaczęto tworzyć latawce w wymyślnych kształtach, a nawet toczyć walki olbrzymich latawców. Powstawały też święta latawców, czy konkursy na największy lub najpiękniejszy latawiec.
Latawce dzielą się na płaskie i skrzynkowe. Istnieją również latawce akrobatyczne, którymi steruje się przy pomocy dwóch linek. Latawce płaskie posiadają zwykle ogon, który ułatwia ich sterowność. Latawce skrzynkowe łatwiej unoszą się w powietrzu, zaś ich budowa jest znacznie bardziej skomplikowana.
Jak zrobić latawiec samodzielnie w domu
Z czego zrobić latawiec - najlepszy materiał
Podstawową zasadą jak zbudować latawiec, jest lekki materiał. Latawiec musi być jak najbardziej lekki, aby łatwo unosił się w powietrzu. Dlatego też wybieramy jak najlżejszy materiał.
Z czego zbudować latawiec i jakie narzędzia będą potrzebne:
- cienkie listewki drewniane lub plastikowe rurki,
- bibuła lub cienki papier,
- klej i taśma klejąca,
- nożyczki,
- cienki sznurek lub żyłka.
Jak zbudować prosty latawiec dla dziecka krok po kroku
Najłatwiejszy do wykonania jest latawiec płaski w kształcie rombu. Tego typu niewielki latawiec będzie odpowiedni dla dziecka do zabawy. Wbrew pozorom latawiec ma dość dużą siłę, dlatego też zabawę z dużymi latawcami lepiej zostawić doświadczonym starszym dzieciom i dorosłym. Warto pamiętać, aby zrobić latawiec dokładnie według instrukcji. W przeciwnym razie nie będzie latał. Prosty latawiec ma kształt rombu i zbudowany jest z dwóch listewek ułożonych na krzyż.
Jak zbudować najprostszy latawiec:
- przytnij 2 listewki, tak aby krótsza z nich stanowiła dokładnie ⅔ długości dłuższej listewki,
- na listewce krótszej oznacz dokładnie środek,
- listewkę dłuższą zmierz i podziel długość na 3 części,
- zaznacz miejsce w odległości ⅓ od końca,
- w miejscach oznaczonych ułóż listewki na krzyż i przymocuj do siebie klejem lub taśmą klejącą, muszą być ustawione dokładnie pod kątem prostym,
- na końcach listewek wytnij rowki i przeprowadź przez nie sznurek, tak aby był dość napięty,
- szkielet latawca powinien tworzyć romb z jednym końcem dłuższym,
- przygotuj bibułę i odrysuj na niej kształt latawca,
- wytnij kształt dodając 3 cm na zawinięcie,
- przyklej bibułę do latawca zawijając jej końce wokół sznurka.
Latawiec możemy zrobić również ze sztywnego papieru technicznego. Wówczas nie będzie potrzebny sznurek stanowiący stelaż. Wystarczy przykleić papier taśmą klejącą do listewek. Ważne jest aby dokładnie przykleić papier do końcówek listewek. Sprawdź także ten artykuł: Jak zrobić aniołka - z papieru lub materiału - poradnik krok po kroku.
Jeśli mamy już zrobiony szkielet latawca, możemy zrobić do niego dekoracyjny ogon, na przykład ze wstążeczek lub z frędzli z bibuły przyklejonych do sznurka. Ogon latawca nie jest elementem koniecznym. Jest jednak bardzo dekoracyjny i sprawia, że latawiec pięknie się prezentuje. Nie jest to jedyna funkcja ogona. Umożliwia on większą stabilność latawca, utrudnia jego kołysanie i wirowanie, dzięki czemu łatwiej nim sterować. Wadą ogona jest jego dodatkowa waga, która obciąża latawiec. Z ogonem latawiec będzie się wznosił wolniej i latał nieco niżej. Małe latawce płaskie są bardzo podatne na zmiany wiatru i mogą wpaść w wir, zaś ogon zwiększa ich stabilność.
Bardzo ważną sprawą jest staranne wykonanie uprzęży latawca, dzięki czemu będzie można nim sterować, a latawiec będzie się ładnie unosił na wietrze.
Jak zrobić uprząż latawca:
- odmierzamy 4 kawałki sznurka o długości dłuższej listewki latawca,
- sznurki mocujemy do listewek przy końcu każdego z 4 rogów latawca,
- sznurki umieszczamy w tej samej odległości od końców listewek i umacniamy klejem,
- odwracamy latawiec, tak aby sznurki zwisały,
- wiążemy je razem dokładnie pod skrzyżowaniem listewek latawca, tak aby były dokładnie takiej samej długości,
- ucinamy nadmiar sznurków,
- przywiązujemy do złączenia linkę do latawca,
- drugi koniec linki mocujemy do czegoś w rodzaju kołowrotka, można go zrobić z rolki po papierze toaletowym, w którą wkładamy patyk lub ołówek. Na tak zrobiony kołowrotek nawijamy linkę latawca.
Kiedy już mamy zrobiony latawiec, warto poznać zasady zabawy, gdyż latawiec nie jest tak bezpieczną zabawką jak się wydaje. Nie wolno puszczać latawców w pobliżu linii elektrycznych, dróg, urwisk, lotnisk, zbiorników wodnych czy wysokich anten. Latawiec może zaplątać się w gałęzie drzewa, lecz wtedy po prostu go stracimy. Nie wolno również puszczać latawców przed lub w czasie burzy, gdyż stanowi to śmiertelne niebezpieczeństwo. Rezygnujemy z zabawy latawcami, szczególnie dużymi, w czasie wietrznej pogody, gdy wieje silny wiatr. Duży latawiec, na silnym wietrze, może przewrócić dorosłego człowieka, a nawet unieść go w powietrze, tym bardziej może być niebezpieczny dla dziecka.