Jak zrobić masę solną krok po kroku? Oto najlepsze przepisy
Masa solna jest doskonałym źródłem zabawy, a także znakomitym sposobem na różne ciekawe… ozdoby domowe. Wysuszyć masę solną możesz w piekarniku, chociażby na figurki świąteczne czy niepowtarzalną biżuterię. Przepis na masę solną nie jest trudny do wykonania – pod warunkiem, że dobrze dobierzesz składniki oraz ich proporcje. Jak zrobić masę solną? Podpowiadamy, jak przygotować ją samodzielnie, krok po kroku!
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak zrobić masę solną?
Prosty przepis na masę solną
Zastanawiasz się, jak się robi masę solną? Otóż, to nie jest żadna większa filozofia. Kiedy opanujesz podstawy jej wyrabiania, będziesz mógł ze swoim dzieckiem tworzyć wymyślne figurki, a nawet… ozdoby świąteczne! Co najlepsze, do jej przygotowania wcale nie trzeba ani plastycznego talentu, ani dużej ilości czasu. Możesz bowiem posłużyć się chociażby foremką do pierniczków, żeby wykrawać figury z masy solnej figurki! Masę solną wyrabia się w dosłownie kilkanaście minut i wcale nie potrzeba do tego wielkiego nakładu pieniędzy. Składniki, jakie potrzebne są do jej przygotowania, powinieneś mieć w domu:
- woda
- 0,5 szklanki mąki pszennej
- 0,5 szklanki soli
- Zmieszaj ze sobą sól i mąkę.
- Dodaj do całości wodę, ugniatając powoli ciasto (bez przerwy).
- Pamiętaj, żeby masa solna miała konsystencję ciasta na pierogi – mąka z solą i wodą powinna z łatwością odchodzić od dłoni.
- Aby ciasto nie przywierało, warto będzie lekko podsypywać całość mąką.
- Żeby wyciąć wybrane kształty na figurki, trzeba będzie rozwałkować ciasto. Możesz w tym celu oderwać kawałek ciasta, jakie będzie miało wielkość pod ulepienie danego kształtu.
- Gotowe figurki pozostaw w piekarniku do wyschnięcia. W jakiej temperaturze je piec? Otóż, najlepsza temperatura to 120 stopni, a optymalny czas pieczenia to około 3 godziny. Odpowiednio utrzymywana temperatura pozwoli dokładnie wyschnąć masie solnej!
Większe figurki warto będzie wypiekać, a mniejsze pozostawić do wyschnięcia na powietrzu. Suszenie na powietrzu to metoda naturalna, ale wymaga więcej… czasu. Najlepiej będzie w tym celu ułożyć wycięte elementy na papierze do pieczenia – ewentualnie na papierze do pakowania kanapek. Przekręcaj ozdoby z masy solnej rano oraz wieczorem, aby powietrze doleciało do każdej ze stron i dobrze wysuszyło przygotowane z masy solnej figurki.
Jak jeszcze przygotować masę solną?
Na wykonanie figurek z masy solnej jest naprawdę sporo „patentów”. Do przygotowania masy solnej z innego przepisu potrzebować będziesz:
- 2 szklanki wody
- 2 szklanki mąki
- 1 szklankę soli
- 2 łyżki oleju
- barwnik spożywczy
- Wlej do garnka 2 szklanki wody i powoli je zagotuj.
- Rozpuść w wodzie 1 szklankę soli, następnie dodaj 2 łyżki oleju i 2 szklanki mąki. Proporcje są bardzo ważne, aby przepis się udał!
- Wyrabiaj ciasto na gładką masę. Opcjonalnie, dodaj do niego barwnik spożywczy w wybranym kolorze.
- Zacznij formować ozdoby z masy solnej, a już po wyschnięciu pomaluj je plakatowymi farbkami.
Jak się robi masę solną?
Figurki z masy solnej – co można z niej zrobić i czym ozdabiać masę solną?
Wiesz już, w jakiej temperaturze wysuszyć masę solną oraz potrafisz zrobić ją krok po kroku. Warto więc podpowiedzieć, co można z takiej masy solnej… wytworzyć! Do najczęstszych wyrobów – do których produkcji domowej wystarczy mąka, sól i woda – zaliczają się:
- odbite dłonie czy stopy domowników bądź łapki zwierząt domowych,
- ozdoby domowe takie, jak świeczniki, miseczki, figurki, płaskorzeźby i tea-lighty,
- ozdoby choinkowe i świąteczne (jak gwiazdki czy aniołki, a także bałwanki i figurki do szopki),
- biżuteria z masy solnej (korale bądź wisiorki),
- magnesy na lodówkę,
- ramki do zdjęć.
Pamiętaj o tym, że masę solną warto będzie dodatkowo ozdobić – np. koralikami, filcami czy wstążeczkami, a także innymi produktami dekoratorskimi. Doczepisz je już po wypieczeniu masy solnej, klejem na gorąco.
Masę solną możesz ozdabiać farbkami plakatowymi bądź akwarelowymi – choć te drugie polecane są mniej, ze względu na większą ilość potrzebnej wody do malowania nimi. Możesz też zakupić farbę akrylową (np. w sklepie dla plastyków bądź markecie budowlanym). Dzięki nim efekt będzie jeszcze bardziej trwały i „soczysty”. Warto zabezpieczyć swoje ozdoby za pomocą lakieru akrylowego! Jeżeli chcesz wykorzystać farbę olejną – lepiej z niej całkiem… zrezygnuj! Niestety, ale ona długo schnie i wydziela mocno chemiczny zapach!
Czym jeszcze można barwić masę solną?
Ozdób wcale nie musisz malować – możesz bowiem pozostawić je „saute”. Białe ozdoby choinkowe są zawsze na czasie i powieszone na wyłącznie kolorowej wstążce wyglądają nadal designersko! Oczywiście, nie musisz zostawiać masy solnej wyłącznie białej. Poza wyżej już wymienionymi farbkami plakatowymi, akwarelowymi czy farbą akrylową, możesz swoją masę solną pomalować równie dobrze:
- cynamonem (ozdoby staną się beżowe),
- kakao (masa będzie brązowa),
- kurkumą (nada masie żółty kolor),
- sokiem z buraka,
- barwnikami przeznaczonymi do malowania jajek,
- barwnikami spożywczymi,
- lakierem np. akrylowym w sprayu,
- brokatem – kolorowy i sypki brokat przepięknie zmieni kolor masy solnej. W tym przypadku, możesz do woli kombinować z rodzajem i grubością brokatu! Świetnie sprawdzi się zwłaszcza drobny brokat.
Możesz także skorzystać z zupełni innych produktów do zafarbowania swojej masy solnej – jedynym ograniczeniem będzie wyłącznie… wyobraźnia! Na swojej gotowej figurce równie dobrze możesz np. odcisnąć jakiś wzór. Wykonać to można poprzez przyciśnięcie do masy solnej stempla, gałęzi, koronkowej serwety, muszelek czy zupełnie innego przedmiotu. Po wysuszeniu masy solnej uzyskasz dzięki temu niepowtarzalną ozdobę, jakiej nie będzie na pewno miał… nikt inny!
Jak zrobić masę solną – podpowiedzi dodatkowe
- Możesz do podstawowych składników dodać ok. 100 g mąki ziemniaczanej oraz odrobinę wody – dzięki temu stworzysz masę do niewielkich figurek.
- Chcesz zrobić większą figurkę? Dodaj więc do masy solnej więcej… soli!
- Jeżeli chcesz, aby np. ozdoba świąteczna wyschła w powietrzu, warto będzie dodać do masy solnej 2 łyżki rozpuszczonego kleju do tapet.
- Chcesz skleić ze sobą 2 kawałki masy solnej? Warto zatem będzie zwilżyć je wodą!
- Dekoracja z masy solnej ma zawisnąć na choince? Pamiętaj zatem o wcześniejszym zrobieniu w niej dziurki bądź zawieszki – np. poprzez wetkniętą w masę, zagiętą szpilkę.
- Pamiętaj, że masa solna bardzo szybko wysycha. Warto zatem trzymać ją w woreczku foliowym i odrywać akurat tyle, ile będzie potrzebne do stworzenia wymarzonych ozdób!
- Chcesz zrobić z masy solnej wisiorki? A więc, koniecznie przygotuj wcześniej otwór – podobnie, jak w przypadku ozdób na choinkę. Po wypieczeniu, zrobienie dziurki w ozdobie może skończyć się bowiem… skruszeniem masy solnej!
- Pamiętaj, że im grubsze będzie ciasto z masy solnej, tym więcej czasu trzeba będzie poświęcić na jego wysuszenie! Jeżeli wyrabiasz małe ozdoby – wystarczy ciasto rozwałkowane na grubość ok. 3 mm. Będzie schło szybko, jednak będzie też na tyle grube, że… nie pęknie przy jego pierwszym dotknięciu!