Maseczki ochronne – kiedy są potrzebne?

Maseczki ochronne mają różne zastosowanie. W zależności od tego jak dana maska jest zrobiona i z jakich materiałów, może to być maska przeciwsmogowa lub maseczka na koronawirusa. Trzeba pamiętać, że w przypadku koronawirusa nie jest to wystarczająca ochrona. Stanowi tylko jeden ze środków bezpieczeństwa. Przede wszystkim powinny ją nosić osoby podejrzane o przenoszenie wirusa. Jeżeli idziesz na badanie i nie jesteś pewien czy dopadł cię koronawirus, to maseczka ochronna z pewnością się przyda. Warto ją też nosić, kiedy mamy grypę lub inną chorobę zakaźną. Łączenie wirusów może być o wiele niebezpieczniejsze niż jedno zakażenie.

Z pewnością interesuje was czy maska ochronna ma sens. Oczywiście tak. Maska nie chroni przed koronawirusem, ale powoduje że bakterie i wirusy z naszego nosa i ust nie przenoszą się na innych. Według rozporządzeń WHO maski mają nosić zakażeni, osoby opiekujące się zakażonymi wirusem i personel szpitala Najlepiej jeżeli maseczka jest z trzywarstwowej włókniny. Jeżeli nie mamy nic innego pod ręką, to wystarczy też zwykła maseczka ochronna z papieru.

Maseczka diy jest dobrą namiastką kupnej maseczki jednorazowej. Powinniśmy pamiętać o też myciu rąk, ograniczaniu kontaktów (szczególnie z osobami mającymi objawy przeziębienia) oraz zachowaniu zalecanej odległości w kolejkach i środkach transportu. Mimo wszystko warto wiedzieć również jak uszyć maskę, żeby miała właściwości ochronne. Po zakończeniu epidemii taka maska może posłużyć również jako ochrona przed smogiem.

Jak zrobić maskę ochronną? Oto kilka propozycji
Jak zrobić maskę ochronną? Oto kilka propozycji

Maseczka ochronna z papieru

Jak zrobić maskę ochronną kiedy nie umiesz szyć albo nie masz pod ręką odpowiednich narzędzi? Taką maseczkę najlepiej zrobić z ręcznika papierowego, można też z wielowarstwowej chusteczki higienicznej. Będziemy potrzebować dwóch gumek recepturek, papieru (najlepiej kawałek ręcznika), opcjonalnie spinacza biurowego.

Maseczkę ochronną z papieru robi się bardzo szybko. Nie wymaga ona szycia ani wycinania, ale musimy jej nadać odpowiedni kształt. W tym celu na papierze robimy trzy fałdki o grubości około 2 cm. Można to zrobić „na oko” albo wymierzyć linijką odcinki, w których powstaną zgięcia. Fałdy zaginamy z góry do dołu. Po zrobieniu zagięć zapętlamy gumki po obu bokach i maseczka gotowa. Jeżeli zapniemy gumki spinaczem, to zyskamy trwalszą wersję maski ochronnej.

Zaletą maseczki ochronnej z papieru jest to, że papier nie nabiera tak szybko wilgoci. Stanowi przez to gorszą pożywkę dla zarazków niż bawełna czy flizelina. Po jednym użyciu taką maseczkę ochronną można wyrzucić. Jej wadą jest mała trwałość, fakt, że w zasadzie nie da się jej wykorzystać ponownie i cienka warstwa ochronna. Raczej nie uchroni nas przed smogiem, ale ochroni innych przed zarażeniem. Wyrób takich maseczek ochronnych jest tani i prosty. Wystarczy mieć przy sobie rolkę ręczników lub paczkę chusteczek. To najlepsza alternatywa dla jednorazowych maseczek na koronawirusa kupowanych w aptece.

Jak uszyć maskę

Konstrukcja maseczki diy z papieru nie jest taka trudna, ale materiałowa jest bardziej opłacalna i ekologiczna. Można ją używać wiele razy po odkażeniu. Oto kilka sposobów na to jak uszyć maskę ochronną.

  • Maska klasyczna – charakterystyką klasycznej maseczki ochronnej są zagięcia, tak jak na papierowej i jak w jednorazowych maseczkach ochronnych, które kupimy w aptece. Wycinamy dwa kawałki materiału w kształcie prostokąta o wymiarach 40 x 20 cm. Obrębiamy boki na węższych krawędziach. Materiał kładziemy prawą stroną do góry, górną krawędź zawijamy do środka na szerokość około 3 cm. Pod spód należy włożyć tasiemkę i przyszyć do materiału od dłuższej krawędzi (tej nieobrębionej). Do samo robimy po przeciwnej stronie, tasiemkę wkładamy pod spód zawinięcia i wszywamy na maszynie lub ręcznie. Następnie zawijamy pozostałą część materiału do środka (węższe krawędzie spotkają się mniej więcej w 1/5 powstałego prostokąta. Na zagięciu materiału wkładamy pod spód tasiemkę i zszywamy. To samo robimy po przeciwnej stronie. Mamy przyszyte 4 tasiemki. Wykładamy materiał na prawą stronę. Wyrównujemy. Odwracamy na stronę gdzie nie ma otworu, robimy trzy zakładki – 3 cm od góry, potem 2 cm i 2 cm. Można je przypiąć szpilkami lub przytrzymać spinaczem. Przeszywamy materiał po bokach, żeby zakładki się trzymały i maseczka gotowa.
  • Maseczka robiona ręcznie – dużo prostszą, choć nie tak staranną wersją maseczki diy jest ta zszywana ręcznie. To propozycja dla tych, którzy nie mają maszyny do szycia, a chcieliby wiedzieć jak uszyć maskę. Najlepiej mieć przy sobie maseczkę jednorazową (może być z ręcznika papierowego). Składamy ją na pół i na zagięciu rozwijamy harmonijkę. W ten sposób zyskujemy profil maski. Odrysowujemy go na zagiętym materiale (najlepiej od razu złożyć dwie warstwy materiału) i wycinamy kształt maseczki ochronnej. Po rozłożeniu zszywamy ze sobą obie warstwy materiału, zostawiając niezszyte boki. Następnie wywijamy na prawą stronę. Po bokach wszywamy tasiemki lub gumki (pojedyncza tasiemka powinna mieć około 20 cm długości, podwójne odpowiednio po 10 cm górna i dolna). Na koniec zszywamy środkową część, żeby powstała wyprofilowana maska i gotowe.

Z takiej maski ochronnej można skorzystać również chroniąc się przed miejskim pyłem czy nawet podczas remontu.

Jak widać nie tak trudno jest zrobić maseczkę na koronawirusa. A skoro już wiecie jak zrobić maskę ochronną, możecie bez większego stresu zaplanować wyjście do sklepu czy do pracy. Pamiętajcie jednak, żeby wychodzenie ograniczyć do minimum, zwłaszcza jeżeli mieszkacie w dużym mieście.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny