Jak zrobić masło czosnkowe krok po kroku – praktyczny poradnik
Chcesz wzbogacić smak świeżo upieczonej bułki bądź dopiero co wyjętego z pieca chleba? Warto będzie przyrządzić niezwykle aromatyczne i smaczne, domowe masło czosnkowe! Jak zrobić masło czosnkowe z ziołami bądź z awokado, które potrafi podsycić smak każdej pajdy chleba na grilla? Oto polecane przepisy kulinarne!
Jeśli szukasz więcej wskazówek i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z poradami kuchennymi.
Jak zrobić masło czosnkowe?
Jak przyrządzić masełko czosnkowe?
Jeżeli chcesz przygotować masło z czosnkiem warto wiedzieć, że jego aromat wzbogacić potrafi smak wielu potraw. Masło czosnkowe z koperkiem bądź pietruszką na pewno wzmocni smak mięs i warzyw, choć świetnie nadaje się także do ryby albo grillowego chleba. Możesz dodać tyle czosnku, ile tylko zapragniesz! Jednak, minimalna jego ilość do każdego masła to jeden ząbek. By wytworzyć takie pyszne masło, przyda się kilka prostych składników:
- 125 g ulubionego masła
- ok. 4 ząbki czosnku
- szczypta soli (do smaku)
- 1 łyżka posiekanej pietruszki / koperku
- Wyciągnij masło z lodówki po to, by mogło zmięknąć.
- Dodaj do masła czosnek, który należy przecisnąć przez praskę. Do czosnku dosyp też odrobinę soli, do smaku.
- Zmieszaj całość za pomocą łyżki bądź zmiksuj blenderem / mikserem.
- Dodaj zielone zioła takie, jak pietruszkę – dzięki temu masełko nabierze jeszcze lepszego smaku!
- Przełóż masło do małej miseczki bądź połóż na folii spożywczej / papierze do pieczenia. Następnie, zawiń je w wałek, by masełko czosnkowe nabrało ładnego kształtu. Możesz również wycisnąć masło ze szprycy lub rękawa cukierniczego, np. dekorując nim kanapkę na grilla.
- Włóż masło do lodówki i poczekaj, aż stwardnieje. No chyba, że chcesz od razu położyć je np. na bułce.
Nie zapominaj, że czosnek jest bardzo zdrową rośliną, działającą podobnie do antybiotyku. Wykazuje on właściwości m.in. antygrzybicze czy antybakteryjne. Jest przy tym doskonałym dodatkiem do naprawdę wielu potraw. Możesz go również wykorzystać jako centralnego elementu każdego dnia. Bagietka z masłem czosnkowym i z koperkiem? A może świeżo wypieczony rogalik z czosnkiem? Brzmi pysznie, prawda?
Przepisy na masło czosnkowe – dlaczego warto je robić?
Odpowiedź jest prosta – masło z czosnkiem jest bardzo smaczne, ale też niezwykle zdrowe, o czym wspomnieliśmy już wyżej. Czosnek posiada witaminy takie, jak: B, C, potas, magnez, żelazo czy siarkę. Często spożywany, jest w stanie zmniejszyć choroby cywilizacyjne czy nowotworowe. Mało tego, czosnek może:
- poprawić odporność ogólną
organizmu,
- obniżyć ciśnienie krwi,
- wyeliminować zły cholesterol.
Czosnkowe masło to samo zdrowie! Warto więc łączyć czosnek z dobrej jakości masłem, które z kolei zawiera witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E, K, fosfor i wapń. Dobre, prawdziwe masło posiada również kwas CLA, który potrafi zahamować rozwój komórek rakowych! Uważaj jednak na sklepowe masło czosnkowe, które nie zawsze ma dobry skład. Często produkowane jest ono bowiem z dodatkami takimi, jak sztuczne wspomagacze smaku, barwniki i glutaminian sodu. Lepiej więc poświęcić odrobinę czasu i przygotować aromatyczny dodatek do potraw samodzielnie! Jeśli po wykonaniu przepisu został ci czosnek, sprawdź także ten artykuł ze sposobami na przechowywanie czosnku.
Przepisy na masło czosnkowe
Jak zrobić masło czosnkowe z awokado?
O maśle tym mówi się nawet, że jest ono najzdrowsze na świecie. Nie dość, że szybko się je wykonuje, to nie zawiera ono tłuszczów zwierzęcych. Same plusy, prawda? Przejdźmy więc do przepisu. Oto, co należy przygotować:
- 1 awokado
- sok z ½ cytryny
- ¼ łyżeczka soli
- Umyj awokado i przetnij je na pół. Następnie wyjmij z niego pestkę i wrzuć do miseczki.
- Rozdrobnij awokado blenderem, dodając sól i sok z cytryny. Uważaj przy tym, żeby pestki nie wpadły do miski! Zmiksuj całość.
- Złączone składniki przechowuj w lodówce, maksymalnie do 12 godzin. Część możesz również zamrozić, by mieć masło na kilka następnych dni!
Jak przygotować masło czosnkowe z ziołami?
Okres grillowy to czas, kiedy zajadamy różne mięsa i grillowany chlebek. Pod ręką zawsze warto mieć wtedy masło czosnkowe, przygotowane własnoręcznie! Jego smak z grillowaną bułką czy chlebem jest nieziemski! W dodatku, masło możesz połączyć z różnymi ziołami, podając je też do ryby. Jak zrobić takie ziołowe masło czosnkowe? Przepisy kulinarne są różne, jednak my wybraliśmy ten najłatwiejszy i najsmaczniejszy! Przygotuj sobie:
- ½ kostki masła
- 4 ząbki czosnku
- szczyptę soli
- czarny pieprz (świeżo zmielony)
- świeże zioła (jak koperek, nać pietruszki albo rozmaryn)
- Wyjmij masło godzinę wcześniej, zanim zaczniesz tworzyć czosnkowy „wynalazek”.
- Pokrój masło na małe kawałki, a później dodaj do niego czosnek przeciśnięty przez praskę, pieprz oraz sól i poszatkowane liście ziół.
- Wymieszaj całość widelcem, moździerzem albo blenderem.
- Przełóż gotowe masło na folię spożywczą, a następnie zwiń w rulonik i włóż do lodówki. Poczekaj, aż masło czosnkowe stwardnieje.
Masło czosnkowe z bazylią
Możesz także przygotować pyszne masło czosnkowe z dodatkiem bazylii! Będzie ono niezwykle aromatyczne i smaczne. Do jego wykonania potrzebować będziesz:
- 250 g śmietanki (najlepiej 36 %)
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżkę suszonej bądź posiekanej bazylii (świeżej)
- Ubijaj śmietanę tak długo, aż wytrąci się z niej masło. Możesz zrobić to mikserem albo ręcznie lub kupić dobrej jakości masło.
- Zbierz masło i odsącz z maślanki, a następnie umyj pod zimną wodą.
- Zmieszaj masło zmiażdżonym praską czosnkiem oraz bazylią.
- Włóż masło do niewielkiej foremki silikonowej. Możesz równie dobrze uformować z masła dowolną formę, położyć na talerzyku i wstawić do lodówki, by stwardniało.
Pamiętaj, że…
Jeżeli chcesz, by domowe masło czosnkowe miało nieco delikatniejszy smak i zapach, możesz dodać do niego czosnek, który wcześniej upieczesz w piekarniku. Wystarczy w tym celu skropić oliwą z oliwek kilka ząbków czosnku w łupinach i wstawić je do piekarnika na ok. pół godziny (temperatura ok. 200 stopni). Czosnek będzie smakował nieco delikatniej, ale też bardziej słodkawo. Możesz również posmarować pieczywo masłem czosnkowym, a później od razu upiec je w piekarniku (przez ok. 10 minut w 200 stopniach) do momentu, aż zrobi się złote. Smacznego!