Jak zrobić ozdoby choinkowe na szydełku?

Jak zrobić bombkę „śnieżynkę” – co kupić i jak… zacząć?

Ozdoby szydełkowe możesz wykonać zupełnie samodzielnie, w zaciszu własnego mieszkania. Możesz wymyślać dowolne wzory – ograniczeniem będzie tylko i wyłącznie… wyobraźnia. Zanim jednak przejdziesz do procesu tworzenia dekoracji, należy wyposażyć się w szydełko i potrzebne materiały. Szydełkowe ozdoby choinkowe możesz wykonać chociażby z… kordonka. Równie dobrze mogą to być także koronkowe ozdoby – bądź jedynie wykończenie ozdób koronką. Z całą pewnością przyda się zatem kordonek o grubości mniej więcej 10 mm. Kolor, który najpiękniej prezentować się będzie na choince, to biel i kolory ziemi. Warto użyć szydełka w rozmiarze 1,25 mm – to najbardziej zalecany rozmiar do tworzenia tego typu ozdób choinkowych.

 1. Na samym początku zrób pętelkę i wykonaj 8 oczek łańcuszka. Wszystkie pozamykaj oczkiem, które będzie ścisłe (w kółeczko). Następnie należy połączyć oczko pierwsze z tym, które będzie ostatnie.
 2. Wykonaj 2 oczka i narzut – to jedna z metod dodawania oczek… między oczkami. Najlepiej zrobić go poprzez jednokrotne owinięcie nitki… wokół drutu. Następnie, wkłuj się w kółeczko.
 3. Wykonaj kolejne 2 oczka i połącz je w słupek z tymi oczkami, jakie znajdują się obok.
 4. Masz już jedną parę słupków (oczek?). A więc, wykonaj teraz 5 kolejnych oczek! Po wykonaniu tego etapu, stwórz następną parę – musi ich powstać osiem. Ostatnią, czyli ósmą parę słupków, połącz z pierwszą – jednak zupełnie inaczej, jak poprzednio. Nie wykonuj 5 oczek, a tylko… 2! Następnie zrób narzut i postaraj się wkłuć w połowę łuku pierwszego (mniej więcej w 3 oczko). Wykonaj teraz słupek! Brawo, właśnie ukończyłeś etap pierwszy! Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ozdobach choinkowych.

Szydełkowe ozdoby na choinkę – powstawanie drugiego rzędu „płatków”

Przejdźmy teraz do kolejnego etapu, w którym powstają już wzory szydełkowe na bombki choinkowe. Pamiętaj przy tym, aby szydełko znajdowało się na szczycie łuku, który powstał jako ostatni!

 1. Zrób 6 oczek łańcuszka, a następnie 3 narzuty. W pierwsze oczko wbij swoje szydełko (od nowego łańcuszka) i przerób słupek potrójny.
 2. Zrób 3 narzuty, szydełko wbij w oczko pierwsze słupka sąsiedniego, a później go przerób.
 3. Wykonaj teraz jeszcze 3 narzuty i wbij szydełko w pierwsze oczko słupka sąsiedniego, przerabiając nowy słupek. Pamiętaj, żeby powtórzyć ten proces ponownie, robiąc 5 oczek łańcuszka.
 4. Zrób 2 narzuty na szydełko, wkłuj się w pierwsze oczko słupka poprzedniego i powtórz to cztery razy. Musisz zrobić tak, by po jednej stronie płatka powstającej gwiazdki szydełkowej powstało 5 potrójnych słupków, a po drugiej 2 podwójnych!
 5. Teraz zrób 3 narzuty i szydełko wbij w sam środek drugiego łuku. Stwórz 4 słupki potrójne – szydełko stale wbijając w pierwsze oczko słupka poprzedniego. Zrób 5 oczek łańcuszka po jednej i drugiej stronie – tak, jak w ostatnim kroku.
 6. Powtórz proces sześć razy i na koniec połącz ostatni słupek ścisłym oczkiem wraz z słupkiem pierwszym.
Szydełkowe ozdoby na choinkę oraz porady, jak zrobić ozdoby choinkowe na szydełku, ich zastosowanie i rodzaje krok po kroku
Jak zrobić ozdoby choinkowe na szydełku? Poradnik praktyczny

Jak zrobić bombkę na szydełku?

Ozdoby szydełkowe – jak wykończyć szydełkową dekorację „śnieżynkę”?

Pamiętaj, że wyżej opisane schematy pozwolą na… wykończenie ozdoby! Krawędź powstałej bombki-gwiazdki możesz wykończyć jednak już innym kolorem kordonka. Jeżeli ozdoby są białe, możesz krawędź ozdobić, np. złotym kordonkiem.

 1. Zrób jedno oczko łańcuszka i następnie wkłuj się szydełkiem w drugi słupek potrójny. Zrób półsłupek.
 2. Obrób całą krawędź półsłupkami. Dochodząc do łuku, stwórz 3 półsłupki, 5 oczek (to one będą czubkiem ozdoby na choinkę!) i 3 półsłupki. Z drugiej strony zrób dokładnie to samo i postaraj się wykończyć dekorację wokół.

Pamiętaj jedynie, aby na ostatnim „płatku” połączyć półsłupek oczkiem pół-ścisłym z drugim słupkiem (należącym do „płatka” pierwszego). Później możesz stworzyć zawieszkę (oczkami ścisłymi) i… powiesić szydełkowe ozdoby choinkowe na drzewku!

Jak zrobić ozdoby choinkowe na szydełku – usztywnianie dekoracji na choinkę

Swoje szydełkowe ozdoby choinkowe możesz usztywnić w… krochmalu. Będziesz potrzebować:

 • 100 ml wody
 • 0,5 płaskiej łyżeczki mąki ziemniaczanej
 1. Rozmieszaj całość trzepaczką kuchenną. Gotuj, aż zgęstnieje.
 2. Zamocz w roztworze ozdoby szydełkowe.
 3. Rozciągnij dekoracje na podkładce ze styropianu, przypinając szpilkami ich krawędzie. Zostaw do wyschnięcia.

Jak widzisz, sztuka DIY do najłatwiejszych… nie należy. Jednak, dlaczego by nie spróbować? Własnoręcznie utworzone koronkowe ozdoby z całą pewnością ozdobią każde bożonarodzeniowe drzewko i nadadzą mu oryginalnego wyrazu!

ikona podziel się Przekaż dalej