Klasyczne ozdoby na Wielkanoc

Dekoracje jajek wielkanocnych

Robiąc ozdoby na Wielkanoc w pierwszej kolejności myślimy o pisankach. Dekoracje jajek wielkanocnych mogą być naprawdę przeróżne. Od malowania woskiem, przez barwienie w cebuli, po oklejanie różnymi ozdobami lub materiałami.

Na początek chcielibyśmy zaproponować jeden z wariantów klasycznego malowania jajek. Dobrym sposobem dla uzyskania kolorowego efektu jest pomalowanie skorupki na jeden, dwa kolory. W następnej kolejności domalowanie kontrastowymi kolorami drobnych ozdób. Najlepiej wykorzystać do tego nietransparentne farby akrylowe.

Inną podobną techniką tworzenia dekoracji jajek wielkanocnych jest naklejanie drobnych elementów na pomalowane jajko. To mogą być gotowe naklejki (gwiazdki, kropki, kurczaczek wielkanocny) lub różne ozdoby wycinane z papieru i mocowane klejem do skorupki. Alternatywą jest mocowanie do skorupek sznurków. Jeżeli przewiążemy jajko sznurkiem z juty, to będzie wyglądało bardzo dekoracyjnie. Można je też w całości owinąć, wtedy nie będziemy go już musieli malować.

Kura wielkanocna z modeliny

Dekoracje świąteczne na Wielkanoc mogą być też naszą całkowicie autorską pracą. Jeżeli masz żyłkę kreatywną lub chcesz znaleźć ciekawe zajęcie dla dzieci, to świetnym pomysłem może być kura wielkanocna z modeliny. Można ją wykonać z modeliny kolorowej, którą dostaniemy w każdym markecie. Radzimy jednak wykonanie kilku modeli z modeliny jednokolorowej, która twardnienie po pewnym czasie na powietrzu. Jest to dobry materiał, jeżeli chcemy uniknąć dodatkowego etapu pracy. Ogrzewanie modeliny w piecu zawsze zwiększa ryzyko uszkodzenia modelu.

Kury wielkanocne z modeliny, a także informacje, jak zrobić najpiękniejsze ozdoby wielkanocne na stół krok po kroku
Ozdoby wielkanocne DIY, czyli jak zrobić ozdoby wielkanocne krok po kroku, najlepsze kreatywne pomysły

Kurę wielkanocną najprościej wymodelować w kształcie „gruszki”, którą da się postawić szerszą podstawą na podłożu. Następnie dolepiamy oczka z dwóch kulek, formujemy dziób, podgardle i grzebień (patrz zdjęcie 2). W zależności od rodzaju modeliny można po prostu zlepić poszczególne elementy lub użyć wykałaczek, żeby lepiej się trzymały. Modelinę malujemy farbami akrylowymi lub plakatowymi. Musicie pamiętać, że modelina jest polimerem, dlatego pewne jej odmiany mogą wchodzić w reakcję w pewnymi farbami polimerowymi. Warto unikać malowania jej farbami olejnymi. Zwłaszcza w przypadku modeliny utwardzanej termicznie.

Ta technika może służyć do wykonania różnych ozdób. Obok kury można postawić żółtego kurczaczka albo kilka. Można też zrobić zająca.

Oryginalne ozdoby na Wielkanoc

Ozdoby wielkanocne w nietypowych kolorach

Tradycyjne kolory dekoracji świątecznych na Wielkanoc to biały, żółty, jasnozielony i błękitny. Okazjonalnie używa się też innych barw pastelowych np. beżu czy różowego. Jednak czasami warto się wyłamać z tradycji i spróbować na przykład szarości i brązów lub sepii. Jednym z ciekawych pomysłów jest ubarwienie pisanek na kolor lekko szary lub użycie jaj przepiórczych czy gęsich (jeśli mamy taką możliwość). Do minimalistycznych dekoracji jajek wielkanocnych można użyć naturalnych barwników np. łupinek cebuli albo czerwonej kapusty. Komponujemy to z brązowym podłożem, ciemnym mchem i białą świecą. W ten sposób uzyskamy ozdoby wielkanocne, które nie będą przypominały wszystkich innych.

Ozdoby ze skorupek po jajkach na wielkanoc, a także jak zrobić ozdoby wielkanocne samodzielnie krok po kroku
Ozdoby wielkanocne robione w domu, czyli jak zrobić ozdoby samodzielnie krok po kroku, najlepsze pomysły na ozdoby wielkanocne

Do powyższej kolorystyki można dodać trochę akcentów w kolorze tzw. starego złota. Farbę powinniście bez problemu dostać w każdym sklepie plastycznym.

Spróbujcie też poeksperymentować. Może macie swój ulubiony zestaw kolorystyczny np. karmin z ciemnym błękitem lub fiolet z jasnozielonym? To nietypowe zestawienia, które mogą jednak doskonale zagrać w ramach oryginalnych przystrojów wielkanocnych. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak ozdobić jajka wielkanocne.

Coś z niczego?

Innym podejściem do oryginalnego ozdabiania jest wykorzystanie zasad upcyclingu. Ostatnio dużą popularnością cieszą się ozdoby ze skorupek jaj. Można je wykorzystać do stworzenia łatwych ozdób wielkanocnych np. przez umieszczenie w skorupce kwiatów. Istnieje kilka wariantów tych przystrojów wielkanocnych. Skorupkę można wypełnić ziemią lub innym podłożem dla kwiatów i zasadzić w niej sukulent. Można też wykorzystać ją jak mini wazon na kwiaty cięte. Kompozycja wiosennych kwiatów dobrze sprawdzi się z różnymi ozdobami t.j. kora, mech. Wykonanie dekoracji świątecznych na Wielkanoc z wykorzystaniem tych elementów wymaga ich oczyszczenia i zakonserwowania. Do połączenia poszczególnych części stroika najlepiej użyć kleju z pistoletu.

Elementy takie jak mech, kora i skorupki do jajek można też wykorzystać do realizacji innych fajnych pomysłów. Na przykład korę ustawiamy pionowo, mchem wykładamy środek, a pisanki stawiamy przed nimi.

Zabawne przystroje wielkanocne

Śmieszne dekoracje jajek wielkanocnych

Ozdoby wielkanocne mogą mieć też charakter pogodny, nieco humorystyczny. Zwłaszcza jeżeli chcemy wciągnąć do zabawy dzieci. Jednym z bardzo fajnych pomysłów jest zrobienie pisanek-buziek. Jest to niezwykle łatwe i bardzo efektowne podejście do ozdabiania jajek wielkanocnych.

Kolorowe i zabadne ozdoby wielkanocne, a także, jak zrobić samodzielnie ozdoby wielkanonce na stół
Jak zrobić ozdoby wielkanocne krok po kroku, czyli pomysły i sposoby na samodzielnie zrobione ozdoby wielkanocne

Z jajek ozdobionych oczkami, buźką lub dzióbkiem możemy zrobić kurczaczka, zająca wielkanocnego lub ludzika. Dodatkową ozdobą będą kapelusze lub uszy z papieru, które nadadzą każdej postaci indywidualny charakter. Najprościej jest zrobić kapelusz wycinając okrąg z papieru i zwijając go w stożek. Doklejenie niewielkiego pompona na szczycie będzie dodatkowym zabawnym elementem.

Tak ozdobione jajka można ustawić w różnych konfiguracjach. Proponujemy wstawienie każdego do osobnego kolorowego kubka lub małej doniczki (patrz obrazek). Można je również ułożyć w koszyku.

Tą samą technikę można wykorzystać do zrobienia kurczaczków dla naszej kury wielkanocnej.

Innym przykładem śmiesznych dekoracji są naklejane oczka. Można domalować do nich buźkę albo zostawić same. Dzięki temu, że oczka są ruchome i trójwymiarowe można uzyskać efekt „patrzenia” pisanek.

Różne ozdoby świąteczne

Robiąc ozdoby na Wielkanoc chcemy je nie tylko postawić na stole. Podobne do pokazanych tutaj technik można wykorzystać do zrobienia ozdób wiszących. Wydmuszki malowane na różne kolory lub oklejane sznurkiem można zawiesić na zasłonach w salonie. Możemy je też wykorzystać do ozdobienia ogrodu. Trzeba tylko pamiętać, żeby były wykonane z materiałów wodoodpornych.

Do dekorowania domu doskonale nadają się też typowo wiosenne rośliny. Szczególnie żonkile, szafirki i trawa owsiana. Jeżeli chcemy, żeby doniczka z taką roślinką miała bardziej wielkanocny charakter, to można zatknąć w ziemię patyk z doklejoną ozdobną wydmuszką. Jako elementy dekoracji świątecznej w pomieszczeniach dobrze sprawdzają się też żółte i zielone wstążki w formie kokardek. Poza tym można przypiąć na firankach sylwetki typowo wielkanocnych zwierzątek.

Jak widać istnieje mnóstwo fajnych pomysłów na ozdobienie mieszkania na Wielkanoc. Można je też wykorzystać przy strojeniu lokalu gastronomicznego, sklepu czy szkoły.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny