Co to jest palma wielkanocna

Palma wielkanocna - pochodzenie zwyczaju

Zwyczaj święcenia w kościele palm wielkanocnych stanowi tradycję upamiętniającą wjazd Jezusa do Jerozolimy. Święto Niedzieli Palmowej odbywa się równo tydzień przed świętami Wielkiejnocy. W Wielką Sobotę palmy są palone, zaś popiół z nich wykorzystuje się w kolejnym roku w czasie uroczystości Środy Popielcowej.

Procesje palmowe pojawiły się już w starożytności, najpierw w Jerozolimie, a później w kościołach w Europie Zachodniej. Ceremonie palmowe upowszechniły się w XI wieku.

O ile w starożytnej Jerozolimie używano liści palmowych z lokalnych drzew, to w Europie należało znaleźć jakiś odpowiednik roślin dostępnych w chłodnym klimacie. Dlatego też palmy robi się z gałązek wierzby, która jako pierwsza zakwita na wiosnę i stała się symbolem nowego życia i zmartwychwstania. Z czasem zaczęto budować coraz bardziej wymyślne i dekoracyjne wzory palm. W wielu regionach Polski powstały regionalne palmy o charakterystycznych kształtach i kolorach. Organizuje się także konkursy najpiękniejszych i najdłuższych palm. W niektórych regionach tworzy się długie palmy zrobione z całego pnia drzewka iglastego, który oplata się kolorowymi roślinami, kłosami, baziami itp.

Czy warto wiedzieć jak zrobić palmę wielkanocną samemu? Już przed Niedzielą Palmową kolorowe palmy pojawiają się wszędzie w sprzedaży. Jednak robienie palmy samodzielnie może być wspaniałą zabawą dla całej rodziny, a szczególnie dla dzieci. Rękodzieło świetnie rozwija nie tylko zmysł artystyczny dziecka, lecz także zdolności manualne i twórcze. Robienie palmy samemu nie jest trudne i mogą w tym uczestniczyć także małe dzieci. Dlatego też warto poznać różne sposoby na kreatywne spędzanie czasu z dziećmi, na przykład dowiedzieć się jak zrobić pinatę lub jak zrobić palmę wielkanocną. Ponadto zrobiona samemu palma będzie nie tylko ładna, lecz także oryginalna i niepowtarzalna. W sieci znajdziemy różne wzory i pomysły na palmę tradycyjną czy nowoczesną.

Jak zrobić palmę wielkanocną samodzielnie

Jak zrobić palmę wielkanocną tradycyjną

Tradycyjna palma wielkanocna stanowi po prostu rodzaj wiązanki kwiatów. Palma powinna jednak przetrwać do Wielkiej Soboty, dlatego też nie możemy jej zrobić z żywych kwiatów. Wybieramy takie elementy roślinne, które mają symboliczne znaczenie, jak wierzba, lub długo zachowują świeży wygląd. Wybieramy zarówno żywe rośliny, jak i suszone.

Do wyrobu palmy potrzebne będą następujące materiały:

  • gałązki wierzby,
  • gałązki bukszpanu,
  • suszone kłosy, suszone kwiaty, dekoracje do suchych bukietów,
  • cienki drut,
  • nożyczki.

Najprostszym sposobem wykonania palmy z suchych kwiatów jest ozdobienie bukietu z długich gałązek wierzby z kotkami. Poniżej kotków wierzbowych do gałązek mocujemy drucik. Następnie okręcamy go dookoła gałązek wkładając pod drucik kolorowe suche kwiaty, suche kłosy w różnych kolorach. Kolorowe suche kwiaty możemy kupić lub samodzielnie je ufarbować farbami do tkanin. Dekoracje z suchych kwiatów umieszczamy dookoła gałązek wierzbowych, tak aby tworzyły barwne wzory. Całość mocujemy drucikiem. Poniżej w ten sam sposób mocujemy gałązki bukszpanu. Owijamy gałązki drucikiem do samego dołu.

Innym sposobem jest przygotowanie kolorowych suchych kwiatów o różnej długości. Najdłuższe powinny być gałązki wierzbowe. Wokół nich układamy warstwę nieco krótszych suchych kwiatów, na przykład ufarbowanych suchych traw. Niżej układamy gałązki bukszpanu dookoła całej łodygi palny. Poniżej rączkę palmy okręcamy sznurkiem. W ten sposób możemy zrobić tylko krótką palmę o niedużej wielkości. Sprawdź także ten artykuł: Jak zrobić aniołka - z papieru lub materiału - poradnik krok po kroku.

Ciekawe pomysły na nowoczesną palmę wielkanocną z bibuły

Nie zawsze mamy dostęp do ciekawych i atrakcyjnych elementów roślinnych. W lepszej sytuacji są osoby mieszkające na łonie natury, które mogą już late zacząć zbierać i suszyć rośliny na suche bukiety. Co zrobić, jeśli mieszkamy w mieście i nie mamy dostępu do roślin na suche bukiety. Fajnym pomysłem, jak samodzielnie zrobić fajną i nowoczesną palmę wielkanocną jest palma z bibuły.

Wykonanie takiej palmy jest bardzo proste, zaś do jej tworzenia możemy zaprosić dzieci, które będą miały świetną zabawę. Jakie materiały będą potrzebne:

  • kolorowa krepina lub bibuła,
  • długi patyk lub cienka listewka,
  • klej,
  • nożyczki.
  1. Zaczynamy od zrobienia kity, która będzie stanowiła czubek palmy. Możemy użyć do tego pęku suchych traw lub bibuły. Wycinamy z bibuły pasek o długości około 20 cm i szerokości około 6. Nacinamy go do połowy wzdłuż całej długości robiąc frędzle o szerokości około 1 cm.
  2. Pasek bibuły owijamy wokół czubka kijka, tak aby powstała kita. Mocujemy ja nitką, klejem lub taśmą klejącą.
  3. Owijamy cały kijek bibułą i mocujemy ją klejem.
  4. Wybieramy kolory frędzli z bibuły, które będą imitowały liście. Kolory wybieramy według własnego gustu, ale tak aby ładnie do siebie pasowały i kontrastowały ze sobą.
  5. Z kolorowych krepin wycinamy paski o długości 30 - 40 cm, szerokości 6 cm. Wycinamy w nich frędzle podobnie jak w przypadku robienia kity na czubek. W zależności do długości kijka, potrzeba będzie kilka takich pasków w kontrastowych kolorach.
  6. Smarujemy klejem paski krepiny pod frędzlami. Kleju nie może być dużo, aby nie ściekał i nie brudził całości.
  7. Zaczynamy od góry. U góry, tuż pod kitą, przyklejamy początek jednego paska i okręcamy go ukośnie wokół kijka przyklejając do niego.
  8. Wybieramy pasek innego koloru i powtarzamy przyklejanie.
  9. Przyklejamy kolejne paski aż do dołu kijka.
  10. Dół kilka owijamy paskiem krepiny tak, aby powstała rączka.

Tak wykonana palma może posłużyć także baza do dalszych pomysłów i dekoracji. Na niższej części palmy możemy dodatkowo powtykać pod krepinę gałązki bukszpanu i kolorowe, suche kwiaty. Możemy także ułożyć je na wierzchu i okręcić drucikiem lub sznurkiem. Warto następnie zasłonić drucik owijając całość krepiną. Dolną część palmy możemy również ozdobić przyklejając kwiaty zrobione z krepiny.

ikona podziel się Przekaż dalej