Piaskownica dla dzieci – jak zrobić?

Ogrodowe piaskownice – w jaki sposób wykonać?

Piaskownica to dziecięce marzenie chyba większości naszych pociech. W tym miejscu, jak w żadnym innym, dziecko może bowiem fantazjować i do woli się bawić. Jeżeli dziecko uwielbia spędzać czas w ogrodzie przed domem, to piaskownica wręcz powinna się tam znaleźć! Sklepowe, plastikowe piaskownice to najprostsze rozwiązanie – ich ceny są względnie przyzwoite i łatwo można je złożyć oraz zdemontować. Z tego też względu, możesz je przenieść chociażby na balkon. Jednak, przykrywana piaskownica z plastiku posiada też sporo wad – może chociażby ulec zniszczeniu przez zmienne warunki pogodowe.

Jaka będzie zatem alternatywa, której cena będzie adekwatna do komfortu użytkowania piaskownicy? Otóż, jest to własnoręcznie zmontowana piaskownica z drewna! Nie jest trudno taką piaskownicę wykonać, co przemawia za jej zbudowaniem na terenie ogrodu. Na pewno też zamykane piaskownice z drewna wyglądać będą o wiele ładniej, jak ich plastikowe odpowiedniki. Nie dość więc, że dziecko będzie mogło się w niej bezpiecznie bawić, to w dodatku piaskownica taka urozmaici wygląd całego ogrodu. Plusem takiej piaskownicy jest też fakt, że drewno nie jest drogie i doskonale przy tym zgrywa się z roślinnością w ogrodzie.

Drewniane piaskownice – co przygotować do jej utworzenia?

Aby móc wybudować piaskownicę z drewna, należy przygotować sobie następujące elementy:

 • 8 impregnowanych desek sosnowych (180 x 15 cm)
 • 12 impregnowanych desek sosnowych (180 x 15 cm – dzięki nim powstanie piaskownica przykrywana)
 • 4 impregnowane deski sosnowe (90 x 15 cm – dzięki nim powstanie piaskownica z pokrywką)
 • 4 impregnowane deski sosnowe (220 x 30 cm)
 • 4 impregnowane listwy narożne (sosnowe)
 • wkręty do drewna
 • wiertarka
 • impregnat do drewna
 • przepuszczalna mata (wyłożysz nią dno piaskownicy)
 • 22 worki piasku (np. dedykowany piasek do piaskownic w sklepie Obi – cena ok. 11 zł / 20 kg)

Należy pamiętać przy tym, że głębokość piaskownicy powinna liczyć między 30 a 50 cm. Jeżeli zaś chodzi o jej szerokość i długość, w dużej mierze zależeć ona będzie od miejsca w ogrodzie i tego, ile chcesz przeznaczyć ogrodowej przestrzeni na piaskownicę. Podczas kupowania piasku do piaskownicy należy szukać go tam, gdzie sprzedawane są ogrodowe narzędzia i wyposażenie. Piasek nie może z kolei zawierać szkodliwych substancji – powinien być przesiany i oczyszczony, z atestem Państwowego Zakładu Higieny Sprzedawcy. Pod żadnym pozorem nie korzystaj z piasku, który przewieziesz ze składu budowlanego! Nigdy bowiem nie będziesz mieć pewności, czy nie czai się tam jakiś ostry kamień albo szkło! Piaskownica może stanowić doskonały prezent dla malucha.

Jak zrobić piaskownicę?

Miejsce na piaskownicę – gdzie najlepiej?

Plastikową piaskownicę można złożyć i przenieść na balkon. Z kolei drewnianą wersję nie sposób będzie wynieść. Warto więc uprzednio wyznaczyć dla niej odpowiednie miejsce – tak, żeby zawsze mieć dzieci „na oku” (warto, byś widział ją z okien). W piaskownicy najczęściej bawią się małe dzieci, więc powinieneś zapewnić im cień, żeby dzieci się nie poparzyły. Warto z tego względu ustawić piaskownicę, np. pod parasolem. Nie ustawiaj jej zaś pod drzewem, ponieważ opadające liście będą zanieczyszczać piasek. Możesz również pomyśleć o ścieżce, która bezpiecznie doprowadzi maluchów do piaskownicy.

Koniecznie unikaj więc mocno nasłonecznionych miejsc w ogrodzie, ale też zbyt cienistych – komary i zimno nie są najlepszym kompanem zabaw. Nie ustawiaj też piaskownicy blisko ogrodzenia czy furtek wyjściowych na ulicę – dziecięce pomysły bywają… różne! Unikaj również budowania piaskownicy nieopodal studni, stawu czy innego zbiornika wodnego. Warto unikać miejsc w ogrodzie, gdzie dzieci miałyby łatwy dostęp do trujących albo parzących roślin oraz legowisk czworonożnych pupili.

Drewniana piaskownica na podwórku oraz porady, jak zrobić piaskownicę dla dzieci
Piaskownica dla dzieci w ogrodzie i porady, jak zrobić piaskownicę

Budowanie piaskownicy krok po kroku

 • Ustal miejsce na piaskownicę i wykop dół o głębokości ok. 30 cm. Powierzchnia nie powinna zawierać kamieni czy innych, przeszkadzających elementów.
 • Wyłóż w dole przepuszczalną matę – dzięki niej woda przesiąknie w głębię podłoża, więc piasek nie będzie zawilgocony i nie będą w nim przerastać chwasty. Oprócz maty, możesz także użyć czarnej folii – jednak trzeba ją poprzekłuwać, by stworzyć odpływowe otwory.
 • Pora na boki piaskownicy. W tym ceku, połącz zaimpregnowanych 8 desek sosnowych ze sobą, które stworzą boki piaskownicy. Będzie ona w kształcie kwadratu (180 x 180 cm). Boki połącz listwami narożnymi oraz wkrętami do drewna – tym sposobem, cała piaskownica będzie stabilna.
 • Teraz wykonaj miejsca do siedzenia wokół piaskownicy. Należy ściąć pod kątem 45 stopni końce czterech desek sosnowych (220 x 30 cm). Przymocuj je od narożnych listew od góry, korzystając z wkrętów do drewna. Warto zrobić obudowę piaskownicy, ponieważ ładnie wykończy ona piaskownicę. Dodatkowo, dzieci nie będą musiały brudzić się i siedzieć na piasku, by się bawić. Obudowa posłuży bowiem za dość wygodne siedzisko!
 • Chcesz zrobić piaskownicę z daszkiem? Warto, ponieważ zamykane piaskownice pozwalają na ochronienie piasku nie tylko przed zwierzętami, ale też zanieczyszczeniami czy deszczem. Tym sposobem, nie trzeba będzie za każdym razem nakrywać piaskownicy specjalną plandeką.

Aby zamocować pokrywę, należy zacząć od układania dwóch kawałków sosnowych desek (90 x 15 cm) równolegle do siebie, w odległości 180 cm. Później trzeba będzie przymocować do nich 6 desek (180 x 15 cm). Ułóż teraz 2 pozostałe, krótsze deski (te o wymiarach 90 x 15 cm) i analogicznie wykonaj tę samą czynność. Właśnie w ten sposób utworzysz estetyczną, kompletną i wygodną w użytkowaniu pokrywę do piaskownicy. Przyjemnej zabawy!

ikona podziel się Przekaż dalej