Rodzaje pomponów i ich zastosowanie

Pompony z wełny i włóczki

Istnieje kilka sposobów na robienie pomponów. Żaden nie jest trudny i można je stosować zamiennie, zależnie od tego jaki efekt chcemy uzyskać. Jedne będą bardziej podłużne, drugie bardziej płaskie, jeszcze inne klasyczne – w kształcie kuli.

Włóczkowe pompony zwykle wykonujemy z połączonych ze sobą nitek wełny lub włóczki akrylowej. Szczególnym rodzajem pomponów wełnianych są jednak pompony ze sfilcowanej wełny. Te ostatnie stosuje się jako elementy dekoracji przebrania (na przykład strój klauna czy Pierrota). Białe pompony z wełny, filcu lub bibuły mogą też imitować śnieżne kule w dekoracjach świątecznych.

Warto dodać, że wiedząc jak zrobić pompon z włóczki jesteśmy o krok od zrobienia włóczkowych ludzików. Można więc potraktować tę umiejętność jako punkt wyjściowy do dalszych prac ręcznych.

Pompony z bibuły

Pompon z bibuły stanowi typowy element dekoracyjny. Można go użyć przy dekoracjach świątecznych, urodzinowych lub karnawałowych. Niewielkie pompony z bibuły można dokleić na ozdobnej kartce z życzeniami lub na zaproszeniu.

Przy odpowiednim doborze kolorów pompony wykonane z bibuły dobrze imitują kwiaty. Świetnie sprawdzą się na weselnym czy imieninowym stole, podczas balu szkolnego czy nawet jako dekoracja kościoła na ślub. Tak naprawdę od naszej wyobraźni zależy, gdzie jeszcze z nich skorzystamy.

Chociaż może się wydawać, że ich wykonanie wymaga jakichś specjalnych zdolności, to tak naprawdę każdy potrafi je zrobić. Wystarczy tylko podążać za instrukcją krok po kroku, a robienie pomponów z bibuły i papieru stanie się prawdziwą przyjemnością. Może być też pomysłem na dodatkowy zarobek. Jeżeli dobrze opanujemy tę umiejętność, to będziemy mogli proponować hurtowe ilości pomponów na wesela, chrzty i inne okazje. Czy wiesz, że bibuła ma jedno, bardzo nietuzinkowe zastosowanie? Można nią zafarbować włosy! Sprawdź ten artykuł z poradami, jak zafarbować włosy bibułą.

Jak zrobić pompon z włóczki?

Sposób pierwszy na pompon z wełny

Ten sposób jest bardzo prosty i wymaga jedynie dostępu do włóczki, nożyczek i chwili wolnego czasu. Oto co należy wykonać krok po kroku:

  • Przygotowanie materiałów – Przygotuj dwa kłębki włóczki lub wełny, dobrane odcieniami. Nitki obu kolorów będą tworzyć nasz pompon, więc dobieramy kolory zależnie od efektu jaki chcemy uzyskać. Jeżeli nie masz pewności co do współgrania barw, najlepiej dobrać dwa odcienie tego samego koloru (np. jasny i ciemny zielony). Odpowiednio puszysta i gruba włóczka da lepszy efekt końcowy. Kładziemy nożyczki z zasięgu ręki.
  • Tworzenie pompona – Nitki z obu kłębków łączymy i układamy tak, żeby końcówki były równo. Z palca wskazującego i środkowego tworzymy widełki. Zaczynamy nawijać obie nitki na palce, tak jak makaron spaghetti na widelec. Nawijanie powinno trwać odpowiednio długo, żeby uzyskać grubą warstwę. Im grubsza tym bardziej puszysty będzie pompon.
  • Wykończenie – Kiedy uzyskamy pożądaną grubość ucinamy nitki na długości ok. 20 cm od nawiniętego pompona. Owijamy nawleczoną włóczkę w poprzek (między palcami). Za pierwszym owinięciem zaciskamy nitkę. Owijamy jeszcze dwa, trzy razy. Przewlekamy pozostałą nitkę pod wiązaniem, co najmniej raz (radzimy przewlec raz, owinąć i zrobić jeszcze jedną pętlę). Zdejmujemy z palców. Na tym etapie można pompon przewiązać jeszcze jeden, dwa razy, żeby był bardziej trwały. Powstało nam coś o kształcie ósemki lub znaku nieskończoności. Przecinamy włóczkę w miejscu zwieńczenia dwóch członów „ósemki”. Czochramy pompon, żeby wyrównać rozłożenie nitek.
  • Ostatni szlif – ten etap jest niekonieczny, ale wskazany. Po przecięciu nitek pompon będzie nierówny. Jedne nici będą krótsze, inne dłuższe. Jeżeli jest to efekt, który chcieliśmy uzyskać, to nie ma problemu. Jeżeli jednak marzy nam się wełniana kulka, to warto wyrównać jeszcze nici za pomocą nożyczek.
Żółty pompon z wełny oraz porady, jak zrobić pompon z włóczki i jak zrobić pompon z bibuły krok po kroku, najprostsze sposoby
Jak zrobić pompon z włóczki lub bibuły krok po kroku - zobacz sam

Nawijanie włóczki na palce jest przydatne, bo nie potrzebujemy do niego żadnych dodatkowych narzędzi. Jednak taki sposób ogranicza wielkość pompona i może być dla niektórych osób niewygodny. Alternatywą jest nawijanie pompona na cokolwiek co tworzy „widełki”. Mogą to być dwie tektury pozostałe po rolkach papieru toaletowego, widelec do grilla czy podobny przedmiot. Jeżeli wiemy już jak zrobić pompon z włóczki i na czym polega cały proces, to dobór narzędzia nie powinien stanowić problemu.

Jak zrobić pompon z włóczki - sposób drugi

Istnieje też inna odmiana pompona, który nazywa się chwostem, pędzlem albo kutasem (tak, użyte w tym kontekście słowo nie ma wulgarnych konotacji). Taki pompon jest dobrym wykończeniem przy zasłonach, ale może też zdobić część garderoby.

Oto jak wykonać chwost krok po kroku:

  • Przygotowanie – do wykonania będzie nam potrzebna tekturka lub deseczka o długości 10-15 cm (to będzie długość naszego pompona), kłębek włóczki, kawałek włóczki do zawiązania (ok. 15 cm) i nożyczki.
  • Wykonanie – Kawałek odciętej włóczki kładziemy przy górnej krawędzi na tekturce. Końcówkę nitki z kłębka przykładamy w poprzek położonego kawałka włóczki i odmierzamy do drugiego końca tektury. Zaczynamy nawijać włóczkę na tekturę. Po uzyskaniu odpowiedniej grubości związujemy całość krótką nitką. Dolną część nawiniętej włóczki obcinamy.
  • Wykończenie – Po zdjęciu pompona z tektury upewniamy się, że nitka na górze została odpowiednio mocno zasupłana. Odcinamy jeszcze jedną nitkę z kłębka i przewiązujemy nią pompon kilka centymetrów pod wiązaniem. Upewniamy się, że wiązanie jest odpowiednio mocne (radzimy zrobić dwa dodatkowe supły) i obcinamy niepotrzebne wąsy.

Chwost jest gotowy!

Jak zrobić pompon z bibuły?

Pompony z bibuły są robione na nieco innej zasadzie niż te z włóczki. Mimo wszystko łatwo jest uzyskać podobny efekt puszystości, dzięki temu, że bibuła jest miękka i łatwo poddaje się formowaniu. Wystarczy zastosować opisane poniżej kroki:

  • Przygotowanie – do robienia pomponów potrzebna będzie bibuła niekarbowana (dobry efekt można uzyskać stosując dwie rolki o dwóch różnych odcieniach tego samego koloru), taśma, wstążka lub żyłka do przewiązania i nożyczki. Bibułę tniemy na równe arkusze. Jeżeli są dwukolorowe, to najlepiej układać je naprzemiennie.
  • Wykonanie – ułożony stos bibułek składamy w harmonijkę (jedna fałda powinna być mniej więcej 1/10 szerokości całego arkusza). Nożyczkami zaokrąglamy boki bibuły (w kształt łukowaty). Środek bibuły przewiązujemy wstążką (lub żyłką). Poszczególne warstwy bibuły rozdzielamy od siebie, zaginając je ku środkowi. Dzięki temu zyskujemy trójwymiarowy pompon z bibuły.

Przygotowanie pomponów jest, jak widać łatwe, chociaż może wymagać trochę cierpliwości. Korzystając z podanych powyżej podstawowych instrukcji można pompony modyfikować (na przykład tworząc więcej niż dwukolorowe) i wykorzystywać do różnych celów. Z całą pewnością ta wiedza nieraz przyda się przy różnych okazjach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny