Jak zrobić serwetkę na szydełku? Praktyczny poradnik krok po kroku
Chcesz położyć piękną serwetkę na stół? Może warto będzie postawić więc na taką, którą przygotujesz zupełnie samodzielnie? Wzory na to, jak zrobić serwetkę na szydełku, są bardzo zróżnicowane – zarówno dla wprawionych w szydełkowaniu, jak i dla początkujących. Jak powinno przebiegać szydełkowanie? Podpowiadamy!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rękodziele.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak zrobić serwetkę na szydełku?
Serwetki na szydełku – co przygotować?
Zastanawiasz się, jak w prosty sposób można zrobić okrągłą serwetkę na szydełku? Nie jest to aż tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać! Najważniejsze będzie oczywiście odpowiednie przygotowanie. Bez tego nawet najbardziej wprawione osoby nie poradzą sobie z wykonaniem serwetki. Oto spis potrzebnych przedmiotów, by uszyć serwetę z kordonka:
- kordonek (w dowolnym kolorze) – z jednego kordonka można zrobić ok. 5 serwetek
- szydełko
- nożyczki
- szpileczki – do rozpięcia serwetki (najlepsze będą krawieckie, ponieważ nie rdzewieją)
- centymetr – do sprawdzenia, jaki rozmiar serwetki zrobić
- podłoże do rozciągnięcia serwety
Lubisz robić na szydełku? Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić ozdoby choinkowe na szydełku.
Jak dobrać rozmiar szydełka – porady dla początkujących
Szydełko powinno się dobrać w zależności od tego, jaki rozmiar serwetki chce się uszyć! Aby móc bez problemu wykonywać szydełkowe robótki, warto będzie poznać podstawowe rodzaje szydełek. Jego wybór będzie najmocniej wpływał na finalny wygląd serwetki! Znasz mniej więcej schemat tego, jak powinna wyglądać serwetka i wiesz, jaki powinien być jej rozmiar? Zatem, trzeba będzie dobrać szydełko do kordonka, który zakupiłaś. Im grubszy on będzie, tym grubsze powinno być szydełko. Możesz zasugerować się w tym przypadku banderolą producenta. Tam wypisana będzie zazwyczaj wielkość szydełka do danej włóczki.
Jeśli zastosujesz większe niż zalecane szydełko, praca będzie delikatniejsza i prześwitująca. Gdy szydełko będzie mniejsze, to robótki staną się sztywniejsze oraz bardziej „zbite” – czyli bez dziur. Jako że będziesz robić serwetkę na szydełku, o wiele lepiej będzie posłużyć się mniejszym szydełkiem. Kiedy już wiesz, jak dobrać rozmiar szydełka do serwetki, warto wiedzieć jeszcze o jednym – mianowicie o tym, z czego może zostać stworzone szydełko. Otóż, możesz spotkać się z szydełkiem:
- bambusowym,
- drewnianym,
- aluminiowym,
- plastikowym,
- stalowym.
Materiał szydełka nie jest jednak tak ważny jak fakt, że powinno ono wygodne leżeć w ręce! Dzięki temu bez większych trudności wyszyjesz różne ciekawe wzory serwetek. Ważne jednak, by szydełko było gładkie – inaczej możesz przypadkowo zahaczyć o nitkę, przez co serwetka się zniszczy!
Szydełkowanie z kordonka – krok po kroku
Jak zrobić serwetkę na szydełku?
Aby w środku serwetki nie pojawiła się dziurka, należy rozpocząć jej tworzenie od tzw. magic ring. Oto schemat na to, jak zrobić szydełkową serwetkę, krok po kroku:
- Zrób magic ring – to znaczy, dwa palce opleć kordonkiem wokół ich szerokości. Włóż szydełko i złap na szydełko drugą niteczkę. Należy ją wyciągnąć i przekręcić na kształt pętli.
- Wyciągnij jeden palec i zrób jedno oczko łańcuszka.
- Możesz zmniejszyć kółeczko, by wygodnie się szydełkowało pierwszy rząd.
- Zrób jeszcze jedno oczko łańcuszka, a następnie narzut. Trzeba wbić się do środka kółeczka i wykonać dwa słupki łączone górą. Pierwszy etap polega właśnie na tym, by robić słupki łączone górą. Należy pamiętać, żeby robić stale narzut i wchodzić do kółeczka. Kiedy uda się zrobić 3 pętelki, należy je złączyć w całość.
- Warto pociągać kordonkiem, by móc wygodniej szydełkować. Pomiędzy słupkami łączonymi górą należy wykonać dwa oczka łańcuszka i znów narzut. Następnie dodaj kolejne trzy słupki łączone górą. Powtarzaj czynność do momentu, gdy będziesz mieć cztery niteczki na szydełku, przerób je w jedną całość poprzez ostrożne przeciągnięcie szydełka przez wszystkie cztery niteczki.
- Powtarzaj czynność do momentu powstania ośmiu „płatków” w środku serwety pamiętając, by oddzielać je dwoma oczkami łańcuszka.
- Za ostatnim płatkiem zrób kolejne dwa oczka i połącz rząd w zbiorcze oczko pierwszego płatka. Połącz całość oczkiem ścisłym. Odwróć robótkę i zaciągnij końcówkę „przeszkadzającą” uważając, by nie powstała dziurka. Nitkę należy schować w tylną część słupków po to, by nie przeszkadzała w trakcie dalszej pracy. Później należy ją odciąć.
- Rozpocznij drugi rząd od pięciu kolejnych oczek – po narzucie zrób słupek z 3 kolejnych oczek i wbij się w oczko zbiorcze jednego płatka. Właśnie w ten sposób będzie wyglądał ten rząd. Na każdym płatku powinien znaleźć się jeden słupek.
- Na ostatnim płatku odlicz 3 oczka od góry na słupku. Wbij się tam szydełkiem i zrób oczko ścisłe. Od razu rozpocznij trzeci rząd, od trzech oczek łańcuszka – w ten sam sposób będziesz zaczynać ostatni rząd.
- Ważne, żeby zrobić odstęp z trzech oczek łańcuszka między motywami i powtarzać: dwa słupki + dwa oczka + 2 słupki + odstęp (3 oczka).
- Następnie należy połączyć ostatnie z pierwszym oczkiem – tam trzeba wbić szydełko i zrobić oczko ścisłe.
- Ostatni rząd zacznij identycznie, jak trzeci. Pamiętaj o odstępach takich, jak w przypadku trzeciego rzędu – odstęp będzie jednak wyglądał w tym przypadku następująco: dwa słupki + narzut + odstęp (1 oczko)
- Na końcu połącz całość tak samo, jak poprzednio, czyli oczkiem ścisłym. Schowaj nitkę.
Co najlepiej szydełkować na początku?
Aby nauczyć się robić serwetki na szydełku, możesz zacząć od tworzenia tych zupełnie niewielkich – np. pod filiżanki. Dzięki nim pięknie udekorujesz stół i będziesz mogła się pochwalić swoim koleżankom, że te oryginalne ozdoby wykonałaś zupełnie sama! Oczywiście, możesz też stworzyć nietuzinkowe wzory – wystarczy nieco pomieszać słupki czy oczka łańcuszka. Wraz z postępami, nauczysz się ulepszać i przerabiać już gotowe wzory – traktując je jako swego rodzaju bazę wyjściową.
Oczywiście, najlepiej będzie zacząć od najprostszej serwetki na szydełku, jaka stanie się punktem wyjściowym do dalszego imprezowania. Zacznij więc od prostych wzorów, jeżeli po raz pierwszy siadasz do szydełka. Dopiero później możesz puścić wodze fantazji!