Co to są glutki?

Najlepszy slajm do zabawy

Na pytanie jak zrobić slime nie ma jednej odpowiedzi. Przepisów na domowego glutka jest wiele. Zwykle robi się go z kleju. Całkiem prosto można też wykonać slajma z płynu do mycia naczyń albo z perwolu czy innego detergentu w płynie. Jednak zanim podamy przepis na obie wersje glutka powiemy jaki powinien być efekt końcowy.

Jako pierwsza na pomysł sprzedawania glutka wpadła firma Mattel w 1976 roku. Okazało się, że ta plastelina, z której nie da się nic ulepić cieszy się dużą popularnością. Główna zasada slajma jest taka, że powinien być galaretowaty, ale zwarty i rozciągliwy. Nie może być cieszą, najczęściej jest przezroczysty i nie odkształca się na stałe.

Ta zabawka miała bardzo proste składniki. Podstawą w pierwszych glutkach była guma guar. Jednak okazuje się, że nie jest konieczna do stworzenia slajma. Receptura zmienia się w zależności od tego co mamy w domu. Potrzebne są tylko takie składniki, które pozwalają odtworzyć charakterystyczną konsystencję.

Slajm to nie tylko glut. Powinien mieć atrakcyjny wygląd, zachęcać do zabawy. Fajnego slajma można stworzyć dodając odrobinę barwnika, brokat lub cekiny. Można też wymyślać inne składniki, które uatrakcyjnią zabawkę. Najlepiej pozwolić poeksperymentować z tym dzieciom.

Jak to zrobić w domu?

Slajma można w prosty sposób zrobić w domu. Poniżej powiemy jakich składników użyć do różnych rodzajów domowego glutka. Niezależnie od tego jakie składniki dodacie warto najpierw sprawdzić, czy przepis działa.

Warto pamiętać, że niektóre glutki robi się bardzo prosto, ale mają one małą trwałość. Zanim rzucisz się w wir domowych eksperymentów, zastanów się czy to ma być zabawa na jeden dzień czy na dłużej. Jeżeli chcesz, żeby zabawka posłużyła przez dłuższy czas to sprawdź, jak zrobić slime, żeby był trwały. Inną opcją jest wykonywanie slajma na świeżo za każdym razem. Zależnie od tego z czego go zrobisz, takie przygotowanie na świeżo będzie bardziej lub mniej kosztowne.

Dobrze jest też przetestować składniki zanim np. będziemy chcieli przeprowadzić eksperyment w klasie czy na świetlicy. Przepisy na łatwego slajma zawierają często detergenty, ale nie każdy płyn do naczyń czy do prania działa tak samo. To samo dotyczy glutków z klejem. Dlatego lepiej jest użyć dokładnie tego samego preparatu co podany w przepisie, np. glutek z perwolu. Alternatywą jest test przeprowadzony kilka dni przed przystąpieniem do zabawy z dziećmi.

Jak zrobić slime – podstawy

Glutek z ciasta

Najprostszego slajma zrobimy z ciasta, to znaczy z mąki z dodatkiem jakiegoś płynu. Receptura, którą każdy może zrealizować w domu, to skrobia ziemniaczana lub kukurydziana z płynem do mycia naczyń. Glutki tego typu właściwie nie mogą się nie udać. Cała sztuka polega na wymieszaniu płynu z cukrem w odpowiednich proporcjach.

Jak zrobić slime z płynu i skrobii?

Najlepiej najpierw wlej do miski odrobinę płynu do mycia naczyń, a następnie dosypuj skrobię i mieszaj. Mieszanina powinna nabrać jasnego koloru i stać się plastyczna. Kiedy przestanie się przyklejać do rąk można ją zacząć ugniatać w dłoniach.

Ten podstawowy przepis wykonuje się bardzo prosto w domu. Niestety skrobia ma tendencję do szybkiego utwardzania slajma. Po pewnym czasie masa robi się mało rozciągliwa. Z czego zrobić trwalszego glutka? Zamiast skrobi można dodać trochę mąki pszennej.

Przezroczysty glut z kleju

Fajnego glutka można zrobić z kleju z różnymi dodatkami. Podstawą tego typu glutków jest przezroczysty klej w płynie. Używamy kleju zmywalnego, produkowanego dla dzieci. Uwaga! Należy unikać wikolu i cyjanopanu. Są one szkodliwe, drażnią skórę i drogi oddechowe. Alternatywą dla kleju przezroczystego będzie klej biurowy, który trzeba pokroić i rozpuścić. Niektóre sklepy z materiałami plastycznymi sprzedają klej specjalnie przeznaczony do robienia slajma. Jednocześnie przydaje się on do innych prac plastycznych.

Oto prosty, sprawdzony przepis na przezroczysty glut z klejem:

Składniki

  • 2 łyżki kleju w płynie
  • łyżka wody
  • łyżka płynu do soczewek
  • szczypta sody oczyszczonej

Wykonanie

Do kleju dodajemy wody, mieszamy, następnie wlewamy płyn do soczewek i dodajemy sodę. Głównym aktywatorem glutka jest soda. Po jej dodaniu wymieszajmy wszystko dokładnie, żeby składniki dobrze się połączyły. Na koniec zawsze dobrze poprawić konsystencję ugniatając substancję w ręku.

Do tego najprostszego slajma można dodawać barwniki i brokat, o czym piszemy poniżej. W internecie znajdziemy dużo więcej świetnych przepisów na to jak zrobić slime z kleju i bez kleju. Doskonałe rezultaty daje mieszanie maseczki na twarz z sodą oczyszczoną lub płynem do soczewek. Można też zaangażować pianki marshmallow. Zachęcamy do sprawdzenia z czego jeszcze robi się prosto niezawodnego glutka. Jeśli szukasz więcej inspiracji na domowe zabawy, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić masę solną.

Jak robi się kolorowe glutki

Przezroczysty i kolorowy

Do podstawowego przepisu można dodawać różne rzeczy. Potrzebne składniki znajdziemy w dziecięcym przyborniku szkolnym lub kupimy w sklepie papierniczym albo spożywczym. Do stworzenia łatwego kolorowego glutka najlepiej zaprosić najmłodszych. Niech to będzie nie tylko produkcja zabawki, ale okazja do eksperymentów chemicznych.

Dziewczynka robiąca glutka, czyli porady, z czego prosto i jak zrobić slime
Glutek krok po kroku, czyli porady z czego i jak zrobić slime

Najlepszy sposób na kolorowe glutki to barwnik spożywczy. Mamy wtedy pewność, że nie zawiera składników szkodliwych dla skóry. Nie powinien też wpłynąć na reakcję chemiczną, w wyniku której powstaje glut. Doskonale sprawdzą się też barwniki do jajek.

Jeżeli zdecydujemy się użyć farby akrylowej lub plakatowej, to uważajmy z ilością. Duże ilości akrylu mogą zmienić zdolność ścinania kleju i działanie aktywatora. Poza tym zbyt dużo farby może sprawdzić, że glutek zacznie barwić. Wtedy możemy mieć problem z brudnymi rękami, meblami, a nawet fugami. Jeżeli nie masz ochoty sprawdzać jak wyczyścić fugi i ściany z plam farby, używaj barwników spożywczych.

Jak zrobić slime z brokatem

Jedną z największych atrakcji zabawy z glutkiem jest jego wygląd. Slime z brokatem robi się bardzo prosto. Można użyć fajnego, barwionego brokatu. Wtedy będziemy mieli z głowy kwestię dodawania barwnika. Jak zrobić slime z brokatem? Brokatu dodajemy do masy jeszcze przed dodaniem aktywatora. Niezależnie od tego czy jest to przepis na glutka z klejem czy jakiś inny, to brokat musi być dobrze wymieszany zanim masa stężeje.

Jeżeli nie mamy pod ręką brokatu, to można go zastąpić błyszczącym konfetti np. z drobno pociętych kawałków metalicznych wstążek czy papieru kolorowego. Z czego jeszcze można zrobić fajny dodatek do slajma? Można zamiast brokatu dodać cekiny, małe koraliki, kulki ze styropianu.

Robiąc slime z brokatem w domu dobrze jest przygotować przestrzeń. Podłożenie ochronnego obrusu czy gazet powinno pomóc. Dobrze jest też mieć w pogotowiu odkurzacz. Natomiast po dodaniu go do glutka nie powinno być problemu z roznoszeniem cząstek po domu.

Jak zrobić slime i zachować BHP?

Eksperymenty chemiczne z udziałem dzieci są świetnym sposobem na rozwój i rozbudzenie ciekawości świata. Niestety wiążą się też z pewnym ryzykiem. To trochę jak grać w eurojackpot albo inną grę hazardową. Trzeba się na to ryzyko przygotować. Zachowanie ostrożności podczas produkcji i zabawy glutkiem jest bardzo ważne.

Jak wspomnieliśmy wcześniej dobrze jest zabezpieczyć przestrzeń przed dodawaniem brokatu. Jednak nie tylko brokat może być problemem. Barwników powinno się używać ostrożnie. Dzieci najlepiej ubrać w fartuszki lub stare ubrania przeznaczone do pobrudzenia.

W poradnikach na Youtubie często można zobaczyć, jak miesza się składniki w zwykłej miseczce. Jednak dużo zależy od tego z czego robi się slime i czy uczestniczą w tym maluchy. Jeśli eksperyment przeprowadzamy z małymi dziećmi, to dobrze przygotować tyle składników, ile będzie potrzeba. Zwłaszcza farby i brokat powinny być ściśle wydzielone. Przeznaczmy też na to specjalne pojemniki np. po jogurtach.

Jest wiele pomysłów na to jak zrobić slime, ale prosto nie zawsze znaczy bezpiecznie. Ponieważ jest to przede wszystkim zabawka dla dzieci, to trzeba dodać takich składników, które nie będą uczulać. Zamiast detergentów można użyć środków spożywczych. Tu jednak też trzeba zachować ostrożność. Jeżeli slime będzie zrobiony z czekolady i pianek, to dziecko może spróbować go zjeść. Trzeba uważać, bo składniki nie są szkodliwe, ale konsystencja może spowodować udławienie. Z dwojga złego lepiej nie sugerować, zwłaszcza najmłodszym, że glutek ma coś wspólnego z jedzeniem. W przypadku starszych dzieci nie powinno być problemu.

Jeśli wymyśliliśmy nowy sposób na domowego glutka, to sprawdzajmy skład chemiczny poszczególnych elementów. Nie wszystkie kleje, farby i detergenty mają taki sam stopień szkodliwości dla skóry. Warto też pamiętać o środowisku. Slajm ze skrobi i kleju zawiera mniej szkodliwych substancji niż mieszanina różnych detergentów.

Zachowując środki ostrożności i dbając o porządek na stanowisku pracy możemy śmiało zabrać się do eksperymentów. Będzie to z pewnością doskonały pomysł na zabawę, zwłaszcza w deszczowe dni.

ikona podziel się Przekaż dalej