Jak zrobić stożek z papieru?

Stożek z brystolu – przygotowanie

Chcesz przygotować świąteczne ozdoby? Warto będzie zatem nauczyć się, jak zrobić stożek z papieru! Będzie to na pewno bardziej ekonomiczna forma, jak kupowanie gotowych stożków. Możesz także zaszaleć z wielkością i pomysłem, aby go później ozdobić! Oczywiście, nie obędzie się bez wcześniejszego przygotowania niezbędnych do pracy materiałów.

Lista potrzebnych przedmiotów:

 • kartki papieru (może być również tektura, karton lub brystol)
 • ołówek
 • szablon
 • nożyczki
 • zszywacz / klej / taśma dwustronna
 • nóż (na wszelki wypadek)
 • siatka stożka do sklejania

Choinka stożek z płaskim dnem

Możesz bardzo prostym sposobem przygotować stożek z kartonu czy papieru.

 1. Weź grubą tekturę bądź papier.
 2. Ołówkiem narysuj na nim koło, odrysowując je od szablonu.
 3. Wytnij otwór za pomocą nożyczek i odłóż go na bok.
 4. Drugą kartkę zroluj pod kątem, formułując na początku czubek stożka. Złącz papier zszywaczem i sklej klejem odstające od siebie warstwy, a nadmiar wystającego papieru odetnij nożyczkami. Uzyskasz wtedy idealny okrąg z jednej strony, a z drugiej stożkową końcówkę.
 5. Dolną część (okrągłą) posmaruj klejem i przyczep do wcześniej wyciętego kółka. Przy tej czynności pomóc może siatka stożka do sklejania. Dotnij całość. I już, gotowe! Jeśli lubisz rękodzieło, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zawiązać kokardę ze wstążki.

Lampion z kartonowego stożka

Szukasz sposobu na to, jak stożek z brystolu może stać się bożonarodzeniową dekoracją? Otóż, warto utworzyć z niego lampion! Będzie on wyglądał niezwykle efektownie, podkreślając pomieszczenie – zwłaszcza wieczorową porą. Dzięki delikatnemu blaskowi, na pewno klimatycznie oświetlisz nim każdy pokój. Aby zrobić taką dekorację, należy przygotować sobie:

 • kilka stożków z papieru,
 • wiertarkę elektryczną,
 • zestaw wierteł,
 • drobny papier ścierny,
 • matową, białą farbę w sprayu.
 1. Włóż kawałek deski do stożka.
 2. Wiertłami o różnej średnicy zrób w nim otwory, rozmieszczone w różnych odległościach i wymiarach. Warto będzie skupić się zwłaszcza na dole stożka, a kierując się ku górze zmniejszać średnicę oraz liczbę otworów. Nie przejmuj się, jeżeli nie wszystkie wycięcia będą prezentowały się ładnie od razu. Będziesz mógł spokojnie wygładzić je od środka ołówkiem bądź nasadą wiertła.
 3. Poprzecieraj wierzch stożka drobnym papierem ściernym.
 4. Zabierz tak przygotowany lampion do pomieszczenia, które jest dobrze wentylowane. Następnie, pomaluj go w nim za pomocą farby w sprayu.
 5. Kiedy pierwsza warstwa farby wyschnie, powierzchnia stożka może zrobić się chropowata bądź nierówna. Należy ją nieco wygładzić papierem ściernym, a później nałożyć kolejną warstwę farby. W ten sposób powstanie przepiękny, świąteczny lampion!

Kiedy lampion będzie już ukończony, koniecznie umieść do środka podgrzewacz – oczywiście, nie prawdziwy, a ledowy! Dzięki temu unikniesz pożaru, który na pewno wyniknąłby z powodu umieszczenia prawdziwego podgrzewacza w papierowej przecież ozdobie! Zgaś światło i ciesz się przepięknym efektem!

Stożek z papieru

Jak zrobić stożek – choinkę z perełek?

Jeżeli chcesz wykonać ze stożka przepiękną ozdobę na święta, warto pamiętać o produktach niezbędnych do jej przygotowania.

Lista potrzebnych przedmiotów:

 • stożek z papieru
 • perełki na sznurku w trzech dowolnych kolorach
 • zielony sznurek jutowy
 • pistolet do kleju na gorąco
 • nożyczki
Kolorowy papier i nożyczki oraz stożek z papieru i porady jak zrobić stożek
Jak zrobić stożek z papieru krok po kroku, czyli stożek z papieru jako ozdoba

Lista potrzebnych ozdób:

 • brokatowa gwiazda ze styropianu
 • naklejki z pianki w kształcie gwiazdek
 1. Udekoruj stożek tak, aby wyglądał on jak choinka. Możesz obwiązać dół stożka workiem jutowym w zielonym kolorze – warto będzie przykleić go klejem na gorąco. Tuż nad tym workiem można też przymocowywać perełki na sznurku – raz jeden kolor, a raz drugi.
 2. Kiedy ozdobisz stożek za pomocą perełek, te w trzecim kolorze zamocuj na czubku stożkowej choinki. Oczywiście, je także przyklej klejem na gorąco!
 3. Ozdób stożek tak, jak tylko zechcesz. Możesz zrobić np. kokardkę ze sznurka jutowego oraz perełek na sznurku. Warto będzie też przykleić na końcach sznurka gwiazdki w postaci naklejek.
 4. Naklejkami możesz także ozdobić górę choinki, mocując je również klejem na gorąco – dzięki temu będą się świetnie trzymać i na pewno nie odpadną od choinki. Możesz wybierać między kolorami i wielkością gwiazdek – w zależności od tego, jak duży będzie stożek.
 5. Kiedy stożek będzie już ukończony, możesz na jego wierzchołku przymocować brokatową gwiazdkę ze styropianu.

I już, gotowe! Samodzielnie przygotowana ozdoba, w formie choinkowego stożka, z całą pewnością szykownie ozdobi świąteczny stół!

Stożek do choinki z makaronu

Możesz wykorzystać papierowe stożki również do bardzo popularnej ostatnio ozdoby świątecznej, jaką jest choinka z makaronu.

Lista potrzebnych przedmiotów:

 • papierowy stożek
 • pistolet na gorący klej
 • paczka makaronu
 • farba w sprayu (np. złota)
 • folia malarska

Aby utworzyć tego typu choinkę, należy zwinąć arkusz tektury w stożek tak, jak omawialiśmy na początku artykułu. Następnie, trzeba będzie przyklejać wybraną formę makaronu na gorący klej, do choinki. Rób to ostrożnie i powoli, wcześniej ustawiając stożek na folii malarskiej. Przyklejaj makaronik dość gęsto, od dolnej części stożka aż do górnych partii uformowanej z papieru choinki. Udekoruj czubek stożka kokardką z makaronu i na koniec spryskaj całość farbą w sprayu o dowolnym kolorze. Ma to być świąteczna ozdoba – a więc, złoto, srebro, czerwień czy zieleń jak najbardziej… mile widziane!

Choinka z makaronu na pewno będzie przyjemnym dla oczu dodatkiem na wigilijnym stole, ale też z powodzeniem zastąpi tradycyjne, żywe drzewko. Możesz ozdobić makaronową choinkę według uznania – a, jeśli tylko masz czas, możesz stworzyć takich choinek o wiele więcej! Warto, by każda wyglądała nieco inaczej. Las z makaronowych choinek w stożki? To naprawdę świetny pomysł!

ikona podziel się Przekaż dalej