Jak zrobić świece sojowe? Przedstawiamy krok po kroku
Ideal DIY staje się coraz bardziej popularna jako fajny sposób spędzania wolnego czasu. Wiedząc jak zrobić różne rzeczy samemu, na przykład jak zrobić świece sojowe, możemy prowadzić życie bardziej ekologiczne i zero waste. Dlatego wyjaśniamy, czy warto i jak samemu zrobić naturalne świeczki zapachowe. Przedstawiamy łatwy i ciekawy przepis na samodzielnie zrobioną świecę zapachową z wosku sojowego.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.
Naturalne świeczki - dlaczego warto je zrobić samodzielnie
Czy warto samodzielnie robić naturalne świece - fajne pomysły DIY
Idea DIY staje się coraz bardziej popularna, nie tylko jako zabawa dla dzieci, lecz także jako fajne hobby dla dorosłych. Powstają ciekawe pomysły, jak zrobić kule do kąpieli, jak zrobić latawiec, ale też jak samodzielnie zrobić naturalne świece. Możemy dzięki temu wykorzystać swoją naturalną kreatywność. Czy warto samemu zrobić naturalne świece sojowe?
Świeca kojarzy się z relaksem, elegancją, pięknie wygląda i tworzy nastrojowy klimat. Lubimy w chwilach relaksu zapalić zapachową świece, aby napełnić pomieszczenie pięknym aromatem. Świece tworzą nastrój w czasie romantycznej kolacji, świątecznego spotkania rodzinnego oraz imprez firmowych. Jakie świece wybrać do domu?
W sklepach dostępne są świece parafinowe, stearynowe, woskowe lub sojowe. Różnią się znacznie ceną i materiałem wykonania. Najtańsze i łatwo dostępne są świece parafinowe. Parafina jest pochodna ropy naftowej. Nie ma pewności, czy świece parafinowe są zdrowe, gdyż mogą wydzielać szkodliwe substancje, jak formaldehyd, benzol i toluen. Ponadto wydzielają dwutlenek węgla. Po zgaszeniu świeca dymi nieprzyjemnym zapachem i wymaga wywietrzenia mieszkania. Warto wiedzieć, że proces produkcji tych świec przyczynia się do degradacji środowiska naturalnego.
Niedrogie świece robi się również ze stearyny, która pochodzi z łoju wołowego. Niestety nie mamy pewności, czy produkt ten jest na pewno ekologiczny i czy nie ma dodatku parafiny. Ponadto tego rodzaju świece nie są odpowiednie dla wegan. Najbardziej ekologiczne są świece woskowe, wykonane ze stopienia plastrów, które nie są już potrzebne w ulu. Są one jednak bardzo drogie. Ponadto kupując tego rodzaju produkt warto przeczytać dokładnie skład, czy na pewno zawiera 100% wosku pszczelego.
Doskonałą, lecz równie droga, alternatywa są świece sojowe. Produkowane są z soi, która podlega procesowi tłoczenia oleju i utwardzania go. Jest to produkt najbardziej ekologiczny. Produkt ten pojawił się w Polsce niedawno i jest drogi. Dobra wiadomość jest taka, że łatwo je zrobić samodzielnie.
Co to są świece sojowe i czy są lepsze od innych
Wosk sojowy powstał dopiero w 1991 roku. Jego wynalazca szukał alternatywy dla kosztownego wosku pszczelego. Uzyskał wosk sojowy, który jest naturalny, ekologiczny, a jednocześnie tani w produkcji.
Świece sojowe palą się dłużej niż parafinowe, a jednocześnie nie wydzielają toksycznych substancji. Wosk sojowy dobrze łączy się z naturalnymi olejkami zapachowymi, dlatego można z niego robić nietoksyczne świece zapachowe. Co ważne, wosk sojowy bardzo łatwo usunąć. Dlatego też, jeśli kapnie gdzieś lub się rozleje, możemy łatwo wyczyścić powierzchnię bez pozostawiania plam.
Warto pamiętać, aby jednorazowo palić świecę sojową od 30 minut do 4 godzin. Ważne jest również, aby przycinać knot, gdyż zbyt długi knot powoduje niepotrzebne dymienie. Należy przycinać także spopieloną część knota.
Prosty przepis krok po kroku jak zrobić świece sojowe samodzielnie
Gotowe świece są dość drogie. Jednak bez trudu możemy samodzielnie zrobić świecę zapachową. W sklepach dostępne są nawet całe zestawy, do samodzielnego wyrobu świec. Aby robić świeczki sojowe potrzebujemy nie tylko składników świecy i knota, lecz także odpowiedniego pojemnika, do którego wlejemy wosk.
Aby zrobić świeczkę sojową będzie potrzebny:
- wosk sojowy,
- knot,
- olejek zapachowy,
- dekoracje i barwinki,
- drewniany patyczek do utrzymania knota w pozycji pionowej,
- patyczek do mieszania wosku,
- termometr kuchenny,
- naczynie do rozpuszczania wosku, najlepiej metalowy tygielek.
Wosk sojowy występuje w formie miękkiej i twardej. Miękka nadaje się do wlewania do pojemników ze szkła lub metalu. Natomiast z twardego wosku można robić różne kształty świec przy pomocy form silikonowych. Z 1 kg wosku możemy zrobić około 5 świeczek.
Świeczki możemy zrobić w słoikach, starych szklankach, różnego rodzaju pojemnikach szklanych lub metalowych. Jeśli chcemy tworzyć świece w określonym kształcie przydadzą się do tego foremki. Doskonale nadają się silikonowe foremki do ciasteczek. Po wypaleniu świecy pojemnik możemy wykorzystać ponownie.
Jak zrobić świecę krok po kroku?
Niezbędnym elementem świecy jest knot. Najbardziej popularne są knoty bawełniane. Aby je właściwie umieścić warto, aby były zaopatrzone w odpowiednią blaszkę. Knot musi być umieszczony na środku pojemnika, dlatego też knot ze sznurka musimy przywiązać do drewnianego patyczka, który utrzyma go w pozycji pionowej w czasie dolewania wosku. W sprzedaży dostępne są knoty bawełniane z blaskami, sam sznurek bawełniany, jak również knoty drewniane.
Do wyrobu świec przydadzą się także dekoracje, jak suszone kwiaty, owoce, muszelki i inne. Dzięki nim świeca będzie wyglądała atrakcyjnie. Warto pamiętać, aby dekoracje umieszczać z dala od knota, aby się nie zapaliły. Możemy użyć także barwniki do wosku. Wosk sojowy ma neutralny, przyjemny zapach. Jeśli chcemy tworzyć świece zapachowe, warto dodać olejki eteryczne, których temperatura zapłonu wynosi powyżej 70 stopni Celsjusza.
Przepis, jak zrobić świecę sojową krok po kroku:
- przygotowujemy pojemniki na świece,
- umieszczamy knot w pojemnikach i utrzymujemy je w pozycji pionowej przy pomocy drewnianego patyczka,
- przygotowujemy metalowy tygielek lub szklaną miskę do rozpuszczania wosku,
- umieszczamy go w kąpieli wodnej, to znaczy w garnku z wodą postawionym na kuchence (wosk można rozpuścić także w kuchence mikrofalowej),
- wosk rozpuszczamy w temperaturze nie przekraczającej 90 stopni,
- po roztopieniu wyjmujemy pojemnik z kąpieli wodnej i czekamy aż ostygnie do 55 - 60 stopni,
- do roztopionego wosku dodajemy parę kropli olejku zapachowego,
- rozpuszczony wosk przelewamy do pojemników na świece,
- gdy wosk zacznie tężeć i stanie się matowy, wrzucamy do świec dekoracje,
- odstawiamy świece do wystygnięcia w temperaturze pokojowej,
- usuwamy patyczki i przycinamy knoty.
W tym momencie możemy już cieszyć się własnoręcznie zrobionymi świecami zapachowymi, które są naturalne i ekologiczne.