Jak zrobić świecę zapachową?

Wyrób świec – potrzebne składniki

Aby produkcja świec się udała, należy najpierw przygotować sobie do tego odpowiednie… składniki! Zatem, koniecznie przyszykuj:

 • wosk – jeżeli posiadasz w domu jego resztki, możesz z nich skorzystać
 • szklane naczynie – może być po wypalonej już świeczce / słoiczek po koncentracie / słoiczek po przyprawach / foremki tekturowe
 • knot / gruby sznurek bawełniany
 • klamerka
 • olejki zapachowe / składniki, z jakich zamierzasz utworzyć świeczkę
 • garnek z grubym dnem
 • naczynie do rozpuszczania parafiny
 • barwniki oraz ozdoby – zależnie od tego, jaki rodzaj świeczki chcesz wykonać

Masz już wszystkie składniki na świeczkę? A więc, przejdźmy teraz do procesu jej wyprodukowania we… własnym domu!

Jak zrobić świece zapachowe domowej roboty?

Aby wykonać świecę DIY, należy postępować dokładnie według poniższej instrukcji:

 1. Napełnij garnek wodą do połowy, a następnie ją zagotuj.
 2. Podziel parafinę (lub resztki świec) na niewielkie kawałeczki. Wrzuć je do mniejszego garnka.
 3. Garnek z parafiną włóż do garnka z wodą, poprzez zaczepienie uszami o krawędź dużego garnka. Para gorącej wody będzie stopniowo rozpuszczać parafinę. Warto od czasu do czasu zamieszać całość.
 4. Dodaj do rozpuszczającego się wosku kilka kropelek olejku zapachowego, barwnik oraz kolorowe kredki woskowe. Możesz także zamiast olejku użyć np. cynamonu czy też aromatu do ciasta – wówczas produkcja będzie bardziej… eko!
 5. Weź szklane naczynie albo foremkę i wyłóż ją dodatkami (np. ziarna kawy czy plastry pomarańczy). Zamocuj na środku dna końcówkę knota albo sznurka. Drugi koniec musi być na wierzchu naczynia lub foremki.
 6. Staraj się powoli wlać płynny wosk. Wyrównuj wierzchnią warstwę, np. patyczkiem do lodów. Zostaw do zastygnięcia.
 7. Przytnij knot do jego pożądanej długości.
 8. Jeśli chcesz mieć wielobarwną świecę, możesz przygotować kilka rodzajów wosku – wystarczy po kolei wylewać warstwy np. tej samej albo różnej grubości. Ważne, żeby wylewać je dopiero wtedy, jak jedna zastygnie.
 9. Po tym etapie można rozciąć foremki (no chyba, że masz szklane naczynie!). Chcesz komuś podarować swoje pachnące, żelowe świece? A więc, ozdób je np. kolorowymi wstążkami czy też koralikami! Świeca będzie się pięknie prezentowała w dodatkowej dekoracji. Sprawdź zatem ten artykuł z poradami, jak zrobić stroik świąteczny.
Świece zapachowe domowej roboty podczas przygotowania, czyli porady, jak zrobić świecę zapachową krok po kroku
Jak zrobić świeczkę zapachową w domu? Oto praktyczny poradnik

Wyrób świec domowym sposobem

Jak zrobić świecę zapachową?

Generalnie wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju świecę chcesz mieć. Możesz np. utworzyć własnoręcznie zapachową świeczkę:

 • cytrusową – wystarczy wykorzystać do tego stearynę o barwie pomarańczowej i żółtej, a w masie zatopić pocięte skórki pomarańczy i cytryn (mogą być także plasterki). Możesz także użyć olejków eterycznych o cytrusowym zapachu. Co ciekawe, świeczki cytrusowe możesz również przygotować w pojemnikach… plastikowych!
 • w osłonce z kaszy – w tym celu musisz usypać mały kopczyk z kaszy gryczanej, a na środku uformować wgłębienie. Napełnij je ciepłą parafiną tak, by ziarna nie wsypały się do środka. Zatop knot po kilkunastu minutach i wyjmij gotową świeczkę!
 • goździkową – wystarczy wlać roztopioną stearynę do okrągłych foremek po lodach. Zatop w każdym po kilka goździków (suszonych), a później knot. Możesz wstawić świeczkę do szklanego naczynia!
 • wielobarwną – aby taką uzyskać, należy wcześniej przygotować sobie rozpuszczoną parafinę w wielu kolorach. Możesz do szklanej osłonki wlać najpierw ok. 1 cm warstwę i w niej umieścić knot. Jak ostygnie, wlewaj kolejne warstwy stearyny, rozpuszczonej w zupełnie innym kolorze – i tak aż do samej góry. Zyskasz niesamowitą świecę w… kolorowe paski!

A co powiesz na to, żeby zrobić świeczkę w formie… zwierzątka? To kolorowe cudeńko spodoba się zwłaszcza dzieciom! Możesz wykonać świeczkę w zupełnie ten sam sposób, jednak wylewając stearynę do pojemniczka (plastikowego) po np. ciasteczku w kształcie zwierzątka. Masz starsze dziecko? Zachęć je, żeby spróbowało zrobić taką świeczkę samodzielnie! Oczywiście, musisz mu pomóc w nalewaniu… gorącej parafiny!

 • czekoladową – w tym celu będziesz potrzebować kilku kawałków ciemnej czekolady (dowolnej), białej stearyny, słoiczka i knotów. Rozpuść pokruszoną czekoladę i stearynę. Przelej masę następnie do szklanego słoiczka i umieść w niej knot. Masa powinna zastygnąć w ok. pół godziny. A więc, dość szybko będziesz mógł delektować się niesamowitym, słodkim zapachem własnoręcznie przygotowanej świeczki czekoladowej!

Pamiętaj, że…

W czasie roztapiania parafiny lepiej nie mieszać kilku jej odcieni – wówczas może wyjść bowiem bardzo nieciekawa barwa końcowa świeczki! Do parafiny lepiej też nie dodawać żadnych barwników chemicznych – no cóż, stearyna nie łączy się bowiem z zupełnie… żadnymi farbami!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny