Jak zrobić warkocz francuski, holenderski lub dobierany? Wyjaśniamy
Mimo że warkocz kojarzy się z wiejską sielskością, to fryzury z wykorzystaniem warkocza na stałe zagościły w światowej modzie. Warkocze są bardzo kobiece, uniwersalne i ponadczasowe. Piękny, luźny warkocz pasuje do pań, które lubią swobodny, sportowy styl. Dla grubych i kręconych włosów najlepszy jest warkocz dobierany. Warkocz to także świetna fryzura dla dziewczynek z długimi włosami. Zaplatając warkocz, masz pewność, że dziecko w przedszkolu czy szkole będzie cały czas schludnie uczesane, gdyż warkocz dobrze trzyma się na głowie.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o włosach.

Jak zapleść warkocz
Warkocz nigdy nie wychodzi z mody
Warkocz to idealna fryzura dla długich włosów. Fryzury wykorzystujące warkocz są nie tylko twarzowe, lecz także można je łatwo i szybko zrobić. Plecenie warkoczy nie wymaga specjalnego suszenia czy przygotowania włosów. Jednocześnie warkocz jest wygodny do noszenia. Pozwala łatwo utrzymać włosy w ładzie. Stanowi on również idealną fryzurę do pracy. Warkocz świetnie wygląda w domu, w pracy czy na zakupach i sprawia, że włosy nie przeszkadzają w codziennych czynnościach. Lecz warkocz to także świetna stylizacja na specjalne okazje.
Warkocz to także idealna fryzura dla dziewczynek, które chcą mieć długie włosy. Zaplatając warkocz mamy pewność, że włosy dziecka będą cały czas ładnie ułożone w przedszkolu czy w szkole i nie będą przeszkadzać w nauce i zabawie. Dla dziewczynek najbardziej sprawdza się warkocz klasyczny lub warkocz dobierany, zaś na specjalne okazje można wypracować na głowie dziecka prawdziwe arcydzieło.
Jak zrobić warkocz - rodzaje warkoczy
Warkocz to fryzura wykonana poprzez splatanie 3 pasm włosów, które następnie łączy się wstążką lub gumką, aby się nie rozplatał.
Najbardziej tradycyjne rodzaje warkoczy:
- warkocz klasyczny, zwany również warkoczem angielskim, to typowy warkocz, który powstaje przez przeplatanie 3 pasm włosów. Warkocz ten zaczynamy w miejscu zebrania włosów, przy szyi.
- warkocz dobierany czy też warkocz francuski zaczyna się na czubku głowy poprzez dobieranie pasm włosów. Plecenie warkoczy dobieranych polega na tym, że zaczynamy od 3 pasm zebranych z włosów na czubku głowy. Następnie za każdym splotem do zewnętrznego pasma dobieramy włosy z tych, które jeszcze pozostały. Warkocz francuski to klasyczna wersja warkocza dobieranego. Natomiast warkocz holenderski to warkocz, w którym zewnętrzne pasma wkładamy pod środkowe. Warkocz holenderski można zaplatać jako warkocz dobierany lub klasyczny.
- warkocz kłos zwany także jodełką, który można zapleść jako warkocz dobierany lub klasyczny.
Od czasu do czasu pojawia się w modzie męski warkocz, w którym panowie wyglądają nad wyraz dobrze. Co ciekawe szczególnie dobrze wygląda męski warkocz w połączenie z częściowo wygoloną głową i bujną brodą. Męski warkocz, najczęściej jako warkocz dobierany zapleciony na czubku głowy, został spopularyzowany przez mężczyzn, którzy chcą, aby długie włosy nie przeszkadzały im w treningu. Męski warkocz pojawia się w modzie na przemian z męskim koczkiem. W obu przypadkach jest to sposób na zapanowanie nad długimi włosami w czasie treningu. Jednak wielu panów uznaje męski warkocz za zbyt skomplikowany i pracochłonny i poprzestają na związywaniu włosów w koczek. Twoje włosy zbytnio się elektryzują? Sprawdź także ten artykuł ze sposobami na elektryzujące się włosy.
Plecenie warkoczy krok po kroku
Jak zrobić warkocz klasyczny i warkocz dobierany
Warkocz klasyczny jest najłatwiejszy do zaplecenia. Oto jak zapleść warkocz krok po kroku:
- podziel włosy z tyłu na 3 równe części,
- przełóż jedno ze skrajnych pasm nad środkowe, tak że teraz ono staje się środkowym,
- weź pasmo skrajne z drugiej strony i przełóż nad środkowe, tak aby stało się środkowym,
- kolejno raz z jednej raz z drugiej strony przekładaj skrajne pasmo nad środkowym,
- gdy warkocz się skończy, zawiąż włosy wstążką lub gumką, aby zapobiec rozplataniu się warkocza.

Podobnie robimy warkocz dobierany klasyczny, czyli warkocz francuski. W tym przypadku 3 pasma tworzymy z części włosów na czubku głowy. Najprostszy sposób krok po kroku jak zapleść warkocz francuski:
- zaczesujemy włosy do tyłu,
- na czubku głowy tworzymy 3 pasma równej długości z części włosów,
- zaplatamy w taki sam sposób jak warkocz klasyczny,
- przy drugim splocie i kolejnych do każdego pasma zewnętrznego przed przełożeniem go na środek dobieramy pasmo włosów z tych, które jeszcze zostały,
- na zakończenie zawiązujemy włosy gumką.
Jak zrobić warkocz holenderski krok po kroku
Bardzo modny ostatnio warkocz holenderski jest nieco trudniejszy do zaplatania, gdyż w tym przypadku pasma wkładamy nie nad, lecz pod spód pasma środkowego. Warkocz holenderski wykonujemy podobnie jak warkocz dobierany czy tradycyjny. Zaczynamy od podzielenia włosów na 3 pasma. Następnie jedno z zewnętrznych pasm wkładamy pod pasmo środkowe, tak że teraz ono staje się środkowym. Powtarzamy tę czynność z pasmem zewnętrznym po przeciwnej stronie, za każdym razem układamy pasma pod pasmem środkowym.
Odmianą warkocza holenderskiego jest warkocz bokserski, a raczej fryzura składająca się z 2 warkoczy dobieranych, holenderskich po bokach głowy. Warkocz bokserski został spopularyzowany przez kobiety uprawiające box oraz inne dyscypliny sportowe, a następnie przez celebrytki. Świetnie utrzymuje włosy w czasie treningu, dzięki czemu sportsmenki mogą utrzymać długie włosy. Warkocz bokserski zaplata się bardzo ciasno, tak aby dobrze sprawdzał się w ruchu i nie przeszkadzał w czasie treningu.
Jak zrobić warkocz kłos krok po kroku
Warkocz kłos wydaje się trudny do zrobienia, jednak odrobina praktyki sprawi, że nabierzecie wprawy. Warkocz kłos jest niezwykle twarzowy, kobiecy i romantyczny. Nadaje się nie tylko na co dzień czy do pracy, lecz także na specjalne okazje, a nawet na ślub, gdyż świetnie komponuje się z wieczorową lub ślubną kreacją.
Jak zrobić warkocz kłos? Na czubku głowy lub u nasady włosów podziel włosy na 2 równe pasma. Z jednego pasma wydziel mniejsze pasemko włosów i przełóż je na drugie pasmo. Następnie z pasma po przeciwnej stronie wydziel mniejsze pasmo i przełóż na drugą stronę. Postępuj tak aż do zakończenia warkocza. Zakończ warkocz gumką. Na koniec warto pasemka warkocza nieco porozciągać na boki, aby nabrał grubości. Aby warkocz był bardziej romantyczny, można go nieco potargać i porozciągać.
Jak zrobić warkocz pogrubiony
Najpiękniejszy warkocz powinien być gruby i szeroki, ukazujący piękno gęstych, dorodnych włosów. Nie każdy jednak może się pochwalić gęstymi włosami. Dlatego też zwolenniczki warkocza wymyśliły szereg sposobów na zagęszczenie warkocza. Jednym z nich jest luźny warkocz. W czasie splatania nie ściągamy mocno włosów lub też rozluźniamy warkocz na koniec. Luźny warkocz sprawia wrażenie nieco niedbale splecionego, lecz jest niezwykle efektowny. Włosy wyglądają tak jakby było ich dwa razy więcej. Aby zagęścić włosy możemy również użyć suchego szamponu lub lekko podtapirować włosy.
Świetnym sposobem, aby pogrubić warkocz jest wyciąganie nieco pasm zewnętrznych w czasie zaplatania. Po wykonaniu kilku splotów przytrzymujemy warkocz u dołu lewą ręką, aby się nie rozplatał. Zaś prawą ręką wyciągamy nieco na boki już zaplecione sploty. Następnie ponownie wykonujemy kilka splotów i powtarzamy wyciąganie zewnętrznych pasm. Dzięki temu uzyskamy bardziej płaski, ale za to szeroki warkocz. Modnym hitem stały się syntetyczne warkocze w różnych kolorach, które wplatamy w warkocz z własnych włosów, aby przedłużyć warkocze i nadać im ciekawe efekty kolorystyczne.
Fryzury wykorzystujące warkocz
Fryzury, w których występuje warkocz wykorzystują nie tylko podstawowe rodzaje warkocza. Istnieje ogromna ilość wariantów. Jeśli tylko długość włosów na to pozwala można zapleść włosy przy użyciu 4 lub więcej pasm, stworzyć wymyślny warkocz poprzez skręcanie włosów, lub tworzyć wymyślne konstrukcje z kilku warkoczy.
Warkocz nie musi znajdować się tradycyjnie na środku, z tyłu głowy. Pięknie wygląda warkocz wodospad, który pleciemy poziomo wokół głowy wypuszczając niektóre pasma w dół. Taki warkocz przypomina nieco wianek. Przy długich włosach warkocz można okręcić wokół głowy jako rodzaj opaski. Nawet krótsze włosy można zapleść w warkocz, na przykład po boku głowy.