Warkocz dobierany - jak zrobić

Warkocz francuski krok po kroku

Wszyscy wiemy, jak zapleść warkocz klasyczny. To popularna fryzura w krajach słowiańskich i zwykle dziewczynki uczą się podstawowej wersji już w przedszkolu. Jednak istnieje wiele odmian splotu. Jedną z ładniejszych odmian jest warkocz dobierany. Dobieranie polega na tym, że nie pleciemy z przygotowanych wcześniej kosmyków, tylko dobieramy kolejne do istniejącego splotu. Oto jak wygląda plecenie warkocza francuskiego krok po kroku:

  • Zaczesz włosy do tyłu.
  • Zbierz włosy z czubka głowy przesuwając palcami na wysokości ok. 5 cm nad skroniami. Złap je z tyłu w kitkę.
  • Kitkę podziel na trzy równe części.
  • Pasmo z jednego brzegu przełóż nad środkowym i powtórz to samo po przeciwnej stronie.
  • Przełóż pasmo po przeciwnej stronie i dobierz do niego trochę włosów z boku. Powtórz czynność dla pasma z drugiej strony.
  • Czynność powtarzaj, dobierając do środkowego pasma kawałek włosów z boku głowy, aż wykorzystasz wszystkie włosy na głowie.
  • Na zakończenie zapleć tak jak w klasycznym warkoczu.

Plecenie warkoczy w ten sposób może się początkowo wydawać trudne, ale będzie proste, jeśli je trochę poćwiczysz. Na podstawie tego bazowego warkocza można tworzyć bardzo ozdobne fryzury. Łatwo wpina się w niego i wplata kwiaty, wstążki i inne elementy. Dlatego chętnie jest wykorzystywany jako podstawa fryzur ślubnych.

Holenderski warkocz dobierany

Inną wersją warkocza dobieranego jest warkocz holenderski. Jak zrobić warkocz tego typu? To proste. Plecenie warkocza holenderskiego wygląda prawie identycznie jak przy warkoczu francuskim, tylko zamiast dobierania od góry przeprowadzamy je pod środkowym pasmem włosów. Oto jak wygląda ta czynność krok po kroku:

  • Zaczynamy na czubku głowy tak jak warkocz francuski
  • Po podzieleniu na trzy części przeprowadzamy zewnętrzne pasemko pod środkowym i powtarzamy czynność z drugiej strony.
  • Dobierając kolejne pasemka przeprowadzamy je zawsze pod środkowym.

Po upleceniu uzyskamy warkocz wyraźnie wyróżniający się na środku głowy. Ten również można ozdabiać na różne sposoby.

Zaletą warkocza dobieranego jest jego dekoracyjny wygląd. Dlatego tego z rodzaju fryzur chętnie korzysta się na uroczystościach różnego typu. Są one niezmiennie fryzurami modnymi.

Niektórzy mogą mieć początkowo problemy z dobieraniem włosów. Do takiego plecenia potrzeba trochę cierpliwości. Najlepszym ćwiczeniem plecenia warkoczy jest wykonywanie ich u drugiej osoby.

Plecenie kłosa krok po kroku

Dla jakich włosów plecenie kłosa?

Zanim powiemy, jak zrobić warkocz typu kłosek musimy zaznaczyć, że nie wszystkie włosy się do tego nadają. Próbować można oczywiście z każdym typem włosów, ale najlepiej do plecenia warkoczy tego rodzaju pasują włosy proste, nieco sztywne. Doskonale nadają się zwłaszcza jasne, ale i ciemne będą wyglądały ciekawie. Jeżeli bardzo chcecie zrobić sobie kłosek na jakąś imprezę, a macie kręcone włosy, to najlepiej najpierw je wyprostować.

Fryzura z założenia ma wyglądać nieco niechlujnie, dlatego można lekko podtapirować włosy i nie trzeba się przejmować wystającymi końcami. Dzięki „leniwemu” dobieraniu, bez prawdziwego plecenia nasz warkocz-kłosek będzie wyglądał bardzo naturalnie.

Warkocze na dwóch kobietach
Plecenie warkoczy krok po kroku, czyli porady, jak zrobić warkocz

Jedyną wadą tego rodzaju warkocza jest trudność z jego rozpleceniem. To kolejny powód, dla którego nadaje się on raczej dla prostych i grubych włosów, niż dla włosów z tendencją do kręcenia. Rozplatanie zakręconych kosmyków zajmie dużo więcej czasu i będzie bardziej frustrujące.

Łatwy kłosek krok po kroku

Żeby zapleść warkocz zbieramy włosy w wysokiego kucyka. Zakładamy gumkę, żeby kitka się trzymała. Można ją zamaskować, wydzielając jedno pasmo włosów i oplatając nim gumkę. Pasmo należy zapiąć pod kitką za pomocą wsuwki.

Włosy dzielimy na dwie części. Dobieramy niewielkie pasmo z zewnętrznej strony jednej części i przekładając nad włosami dołączamy je do drugiej. To samo robimy z pasmem z przeciwnej strony. Cała fryzura polega na dobieraniu włosów w ten sposób.

Jeżeli fryzura jest zbyt równa, to można ją poprawić wyciągając trochę włosy na boki.

Można też zapleść warkocz bez robienia kitki na początku. Jest to bardziej klasyczna i mniej ozdobna wersja kłosa. Na pewno plecie się ją szybciej i łatwiej. Wersję bez podnoszenia włosów w kucyka polecamy szczególnie do spokojnych, codziennych kreacji.

Zamiast z tyłu, kłos można też zaplatać z boku. Jest to doskonały sposób, żeby uczesać się w rustykalnym stylu. Fryzura pasuje zwłaszcza do kreacji boho i etno. Dobrze sprawdzi się z makijażem typu nude.

Fryzury z użyciem warkoczy

Istnieje wiele modnych fryzur z użyciem warkoczy. Można na przykład zaplatać warkoczyki francuskie. Może ich być od dwóch do kilkunastu na głowie. Wykonanie warkoczyków francuskich jest nieco czasochłonne. Musimy przeprowadzić dobieranie nie jeden, a kilka lub kilkanaście razy. Jednak efekt końcowy jest tego warty. W warkoczykach francuskich dobrze będzie zwłaszcza osobom o ciemnych, kręconych włosach. Dwa warkocze tego typu sprawdzą się przy każdym rodzaju długich włosów.

Jeżeli wiemy, jak zapleść warkocz krok po kroku, to możemy wykorzystać go jako bazę do innych fryzur. Od czasu do czasu powraca moda na warkocze okręcane wokół głowy. Ta fryzura ma wiele wariantów. Można ją nosić jak ukraińska polityk Julia Tymoszenko. To klasyczna fryzura słowiańska, z porządnie splecionym, długim warkoczem. Można też zapleść warkocz dobierany tylko z przodu głowy, zostawiając resztę włosów rozpuszczoną. Modne są również warkocze dobierane splatane w płaski kok. Czasami używa się do nich sztucznego warkocza, który wplata się w naturalne włosy. Dzięki temu fryzura jest bardziej obfita.

Warkocze to bardzo romantyczne fryzury. Warto spróbować kilku rodzajów. Jeżeli opanowałyście dwa, trzy rodzaje splotów, to możecie korzystać z nich na różne sposoby. Wariacji starczy na całe lata oryginalnych i klasycznych kreacji.

ikona podziel się Przekaż dalej