Domowa woda gazowana? Od teraz to możliwe!

Czy picie wody gazowanej jest zdrowe? Dlaczego warto to robić?

Woda gazowana jest niczym innym jak wodą nasyconą CO2, a więc dwutlenkiem węgla. Może on być dodatkiem, ale i pochodzenia naturalnego. Gazowana woda może być lekko, wysoko lub średnio gazowana – w zależności od tego, jaki będzie jej stopień nasycenia. Warto od razu dodać, że stopień ten wpływa zarówno na właściwości, jak i smak wody. Czy gazownie jej w ogóle ma sens? Dlaczego warto robić to w zaciszu własnego mieszkania? Samodzielne przyrządzanie gazowanej wody to wspaniała sprawa! Nie dość, że w ten sposób oszczędzić można sporą sumę pieniędzy, to w dodatku realnie wpłynąć na zmniejszenie zużycia plastiku. Jak wiadomo bowiem, w sklepach sprzedaje się wodę właśnie w takich opakowaniach. Robiąc swoją wodę, można przelać ją do wielorazowego bidonu i uzupełniać na bieżąco, gdy tylko najdzie nas ochota. W ten sposób można zatroszczyć się zarówno o środowisko, jak i o większą ilość gotówki w portfelu. Mając możliwość przygotowania wody gazowanej, możesz nadać jej ulubiony smak, a także nagazować do poziomu, który najbardziej ci odpowiada. Jeśli lubisz, dodawać do wody możesz też słodkie syropy, które zmienią jej smak, jednak nadal uczynią zdrowym i mocno nawadniającym napojem.

Okazuje się, że woda gazowana jest również sprzymierzeńcem osób, które są na diecie redukcyjnej. Nie dość, że doskonale gasi pragnienie, to w dodatku może sprytnie „oszukać” żołądek. Jak to robi? Wystarczy ok. 30 minut przed posiłkiem wypić szklankę wody, aby zwiększyć uczucie sytości i zjeść mniej. Woda gazowana nie ma kalorii, wobec czego jest świetna na odchudzanie. Warto dodać, że jest również czysta pod względem mikrobiologicznym. Zawiera także ogromną ilość sodu i wapnia, dzięki czemu jelita mogą doskonale funkcjonować, a kości są silniejsze. Na co jeszcze pomoże woda gazowana? Na pewno na problemy z przełykaniem, ponieważ pobudza ona przełyk do pracy. Woda z bąbelkami jest doskonała również na zaparcia, ale i częste infekcje dróg moczowych. Oczywiście nie można odmówić jej również wspaniałego orzeźwiania – woda gazowana jest w tym przypadku najlepiej zaspokajającym pragnienie napojem. Sprawdza się znacznie lepiej niż niegazowana, ponieważ musujące bąbelki dają poczucie niesamowitego orzeźwienia, przy okazji czyszcząc organizm i pobudzając całe nasze ciało do pracy. Woda gazowana wprawia też w dobry humor.

Aby korzystać z właściwości gazowanej wody w prawidłowy sposób, należy pamiętać o bardzo ważnych krokach. Po pierwsze, trzeba pić ją powoli, biorąc niewielkie łyki. Musisz nie tylko się nią delektować, ale pozwolić na powolne wypełnianie nią żołądka i umożliwić swobodne nawadnianie organizmu. Woda gazowana ma oczywiście wiele zalet, jednak trzeba pamiętać, że nigdy nie zastąpi klasycznej wody niegazowanej – zwłaszcza gdy osoba ją pijąca ma problemy zdrowotne (np. zaburzenia trawienia, wzdęcia lub poważnie uszkodzony żołądek). Niestety, ale nadmiar bąbelków może wówczas jeszcze bardziej zaszkodzić. W piciu wody gazowanej bardzo ważne jest wobec tego zachowanie umiaru, a także powolne picie. Jak z wszystkim, tak samo z wypijaniem wody postępować trzeba bardzo uważnie. Przesadzanie jeszcze nikomu bowiem nie wyszło na dobre.

Robienie wody gazowanej w domu – czy to naprawdę możliwe?

Po co kupować butelkowaną wodę w sklepie spożywczym? Dziś można przygotować ją w mieszkaniu zupełnie samodzielnie! Jednym z fantastycznych urządzeń, które to umożliwiają, jest saturator. To bardzo wydajny i niezwykle zaawansowany sprzęt do przyrządzania wody z bąbelkami. Dzięki specjalnym nabojom, którymi należy regularnie uzupełniać urządzenie, wytworzyć można w swoim domu nawet 60 litrów gazowanego, orzeźwiającego napoju. W dodatku wcale nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy, żeby nauczyć się obsługiwać saturator. Urządzenie z wyglądu przypomina dzbanek filtrujący wodę, a także ma bardzo zbliżony do czajnika wymiar. Nie będzie więc zupełnie żadnego problemu ze zmieszczeniem się saturatora nawet w niewielkiej kuchni. Dlaczego warto mieć tego typu sprzęt w domu? Oto kilka zalet saturatorów, które przemawiają na korzyść urządzeń.

  1. Aby przygotować wodę gazowaną, wystarczy tak naprawdę wlać zwykłą wodę do specjalnej butelki, umieścić ją w urządzeniu w miejscu do tego przeznaczonym, a następnie wcisnąć odpowiedni guzik. Gazowanie wody trwa od kilku do kilkunastu sekund.
  2. Przyrządzanie wody gazowanej w domu jest znacznie tańsze niż codzienne inwestowanie w plastikowe butelki ze sklepu. W ten sposób można też jednocześnie zadbać o środowisko naturalne.
  3. Urządzenia produkowane są w różnych kolorach i formach, dlatego bez problemu można uczynić saturator jednym z ciekawych elementów wyposażenia kuchni.
  4. Wiele saturatorów ma obecnie dodatkowe i niezwykle przydatne funkcje, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie. Lubisz przyrządzać specyficzną wodę np. mocno gazowaną? A może wolisz tylko delikatne bąbelki? Warto wobec tego szukać urządzenia z regulacją nasycenia wody. Taka opcja umożliwia ustawienie odpowiedniej wartości i przyrządzenie tak bardzo nagazowanego napoju, na jaki tylko będziesz mieć ochotę. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić lemoniadę.

Przed podjęciem decyzji o zakupie saturatora należy zainteresować się kilkoma bardzo ważnymi kwestiami. Trzeba zorientować się przede wszystkim, jaka jest wydajność danego urządzenia – informację tę znaleźć można w instrukcji obsługi sprzętu oferowanego przez wybranego producenta. Jak już wiesz, zwykle jest to ok. 60 litrów, jednak na rynku znaleźć można saturatory również o nieco większej lub mniejszej pojemności. Jeśli urządzenie ma posłużyć przez wiele lat, koniecznie przyjrzyj się też konkretnemu materiałowi, z jakiego utworzony został sprzęt. Zaleca się, aby była to stal nierdzewna, ewentualnie aluminium wysokiej jakości. Musi być to tworzywo lekkie, ale też bezpieczne dla zdrowia. Kupując saturator, należy liczyć się z wydatkiem kilkuset złotych. Jest to jednak inwestycja warta każdej złotówki – zwłaszcza dla osób uwielbiających pić wodę gazowaną. Pamiętaj też, że koszt zakupu saturatora na pewno się zwróci w kilka lub kilkanaście miesięcy – w zależności od tego, ile dziennie wypijasz wody oraz w jakiej cenie zakupisz sprzęt.

Jak robić swoją własną wodę gazowaną? Znamy na to sposób!

Urządzenie, które umożliwia przyrządzanie wody z bąbelkami – jak je wybrać?

Saturator to bardzo przydatne urządzenie, które umożliwia robienie wody gazowanej. Każdego roku pojawia się coraz więcej urządzeń tego typu, jednak w zupełnie zróżnicowanych odsłonach. Ciężko doradzić, który saturator wybrać lub który jest najlepszy. Jest to mocno indywidualna kwestia – każdy ma bowiem swoje wymagania i potrzeby. Jeśli przymierzasz się zakupu własnego saturatora, powinieneś jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów. To właśnie one będą mieć kluczowe znaczenie przy tworzeniu wody gazowanej w domu. Podsumujmy w kilku punktach, co jest naprawdę istotne podczas doboru odpowiedniego saturatora.

  • Zupełnie inny saturator odpowiedni będzie dla osób mających małą kuchnię, a jeszcze inny dla ludzi z dużą przestrzenią kuchenną. Jeśli należysz do pierwszej grupy, zdecydować się możesz na urządzenie o kompaktowej budowie. W przypadku posiadania większej kuchni możesz postawić na sprzęt np. z większą ilością butelek.
  • Określ, ile litrów gazowanej wody dziennie potrzebujesz produkować. Na tej podstawie określić możesz, jak wydajny ma być saturator.
  • Zwróć uwagę na wykonanie saturatora, gdyż przesądzić może ono o żywotności urządzenia. Jeśli saturator zostanie zrobiony z wysokiej jakości materiałów, na pewno posłuży przez wiele kolejnych lat. Wybierając urządzenie, pamiętaj też o jego designie. Najrozsądniej będzie dopasować je do aranżacji swojej kuchni.

Saturator to nie tylko woda gazowana – to eko styl życia!

Możliwości i parametry techniczne saturatorów to tylko kropla w morzu zalet tego urządzenia. Należy podkreślić bowiem, iż te nowoczesne sprzęty umożliwiają picie wody gazowanej w niezwykle prosty, ale i ekologiczny sposób. Saturator pozwala na prowadzenie prawdziwego eko stylu życia, gdyż realnie wpływa on na redukowanie produkcji plastiku. Jak wiadomo, plastik w dalszym ciągu pojawia się dosłownie na każdym kroku. Pijąc wodę, każdego dnia kupujemy ją w butelkach, a więc przyczyniamy się tym samym do pogrążania naszej planety w plastiku. Jeśli dodatkowo go nie sortujemy (niestety, niektórzy nadal wrzucają odpady do jednego worka), sytuacja staje się wręcz tragiczna. Aby lepiej zadbać o ekologię środowiska, warto nabyć saturator do wody gazowanej. Dzięki niemu można bowiem nie tylko każdego dnia mieć świeżą, pyszną i orzeźwiającą wodę, ale też realnie wpłynąć na zmianę własnych przyzwyczajeń i ograniczyć zużywanie plastiku. Wodę z saturatora przelewać można do wielorazowego bidonu albo bezpośrednio do szkła, co pozwoli zadbać o ekologię. Warto zastanowić się nad ekologicznym stylem życia i oszczędzić planetę dla przyszłych pokoleń.

ikona podziel się Przekaż dalej