Duży brzuch – przyczyny

Co oznacza duży brzuch

Istnieją różne rodzaje otyłości brzusznej. Możesz wybrać najlepsze żywienie i ćwiczenia na zrzucenie brzucha, w zależności od tego jaki kształt ma twój duży brzuch. Niemałe znaczenie będzie też miało to czy jesteś mężczyzną czy kobietą, jaką masz ogólną formę i konstytucję ciała oraz w jakim jesteś wieku.

Otyłość brzuszna nie zawsze jest równoznaczna z nadwagą. Być może znasz osoby, które są grubsze od ciebie, ale nie mają brzucha. Możliwe, że jedzą dużo albo po prostu mają mocniejszą budowę ciała. Jednak tłuszcz nie zalega u nich w okolicach brzuszka.

Istnieje kilka przyczyn, dla których możesz mieć powiększony brzuch. Zaburzenia hormonalne zwykle objawiają się brzuchem szczególnie wypukłym w okolicach pępka. Tłuszcz może się też wtedy gromadzić na udach. Jest to głównie tłuszcz podskórny, dobrze wyczuwalny i widoczny. W wyniku stresu i związanego z nim okazjonalnego przejadania tłuszcz gromadzi się głównie w okolicach żołądka i trzustki, czyli w górnej części brzucha. Tzw. piwny brzuszek jest wynikiem picia alkoholu i gromadzenia się niebezpiecznego tłuszczu otrzewnowego. Jest to szczególnie niebezpieczny rodzaj otyłości dla mężczyzn, ale zdarza się i u kobiet. Kobiety mogą natomiast doświadczyć też rozciągnięcia brzucha po przebytej ciąży. W tym przypadku najlepszą odpowiedzią jest właściwie dobrany trening.

Tłuszcz otrzewnowy jest twardy w dotyku. Charakterystyczny bębenek. Dużo trudniej zrzucić oponkę w takiej postaci. Jeżeli gromadzi się tłuszcz podskórny, to często wystarczy mniej jeść albo lepiej dopasować dietę. Oczywiście ćwiczenia w domu lub na siłowni też pomogą.

Dlaczego warto zrzucić oponkę?

Wystający brzuch prawie zawsze oznacza jakiś problem. W szczególności ważne jest, żeby zrzucić oponkę powstałą z tłuszczu otrzewnowego. Ten rodzaj złogów może produkować niebezpieczne hormony i prowadzić do poważnych chorób np. cukrzycy typu drugiego.

Dobrze jest szybko zrzucić brzuch w przypadku dodatkowych dolegliwości. Mogą to być bóle i uczucie przepełnienia, zaburzenia hormonalne, ociężałość. Szczególnie ważne jest pozbycie się tłuszczu otrzewnowego, żeby uniknąć tych schorzeń i zaburzeń.

Istnieje wiele sanatoriów oferujących program diet i ćwiczeń. Części tłuszczu podskórnego można się też pozbyć za pomocą liposukcji i interwencji chirurgicznej. Poniżej proponujemy, jak możecie najszybciej pozbyć się oponki w domu, bez nieplanowanych wydatków i wizyt u specjalistów. Jeżeli te sposoby nie pomogą zalecamy skontaktowanie się z lekarzem lub dietetykiem. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zmotywować się od odchudzania i diety.

Jak szybko zrzucić brzuch – 5 sposobów

Sposób 1 – dieta oczyszczająca/głodówka

Jak zrzucić brzuch w niedługim czasie? Dobrym sposobem będzie zastosowanie diety oczyszczającej. Pamiętaj – oczyszczająca, to nie to samo co przeczyszczająca. Jeżeli masz problemy z opróżnieniem jelit, to oczywiście warto zacząć od przeczyszczenia. Jednak oczyszczanie ma głębsze działanie.

Istnieje kilka diet oczyszczających. Najprostsza to głodówka owocowo-warzywna przez kilka do kilkunastu dni. Dzięki jej zastosowaniu poprawiacie perystaltykę jelit, zmuszacie organizm do zużycia zalegającej tkanki tłuszczowej i poprawiacie zdolność do wydalania toksyn z organizmu.

Najpopularniejszym rodzajem tego typu głodówki jest dieta dr Dąbrowskiej. Doskonale radzi sobie z otyłością otrzewnową i podskórną. Odradzamy jednak jej stosowanie osobom poważnie chorym i kobietom karmiącym.

Sposób 2 – brzuszki i inne ćwiczenia na brzuch

Żeby szybko zrzucić brzuch powinno się rozpocząć odpowiedni trening. Istnieje zestaw ćwiczeń na zrzucenie brzucha, które wzmacniają jego mięśnie i poprawiają pracę narządów wewnętrznych. Warto stosować je razem z odpowiednią dietą. Wtedy najszybciej pozbędziecie się brzuszka i przy okazji poprawicie ogólną sprawność organizmu. Ćwiczenia na brzuch są doskonałym rozwiązaniem zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Można stosować uniwersalne zestawy ćwiczeń albo przeznaczone specjalnie dla konkretnej płci. Te ostatnie są lepiej dostosowane do typowego umięśnienia dla męskiej i żeńskiej budowy ciała.

Do najpopularniejszych ćwiczeń na zrzucenie brzucha zaliczamy tzw. brzuszki, naprzemienne dociąganie łokci do kolan w pozycji leżącej i stojącej, nożyce, czyli naprzemienne krzyżowanie podniesionych nóg w pozycji leżącej itp.

Sposób 3 – jeść mniej i lżej

Jak zrzucić brzuch, kiedy przyczyną jest otyłość? Przede wszystkim zmniejszyć racje żywnościowe. Jeżeli nie czujemy się gotowi na przeprowadzenie głodówki, to zacznijmy od zmniejszenia ilości kalorii i ograniczenia potraw słodzonych i smażonych. Najlepiej jeść zupy i lekkie gulasze warzywne, ciemne pieczywo, a na śniadanie owoce. Przyczyną dużego brzucha może być m.in. fermentacja w jelitach. Żeby ją ograniczyć jedz mniej produktów z drożdżami i unikaj napojów gazowanych.

Sposób 4 - rowerek

Jazda na rowerze jest doskonałym sposobem na schudnięcie z brzucha. Przy okazji skutecznie poprawimy krążenie, pojemność płuc i ogólnie zwiększymy sprawność. Jest to dobre rozwiązanie dla mężczyzn, kobiet, osób w każdym wieku. Jest to dobra alternatywa dla wyczerpującego treningu. Przy okazji możecie zwiedzić okolicę.

Masaż brzucha i zastosowanie skutecznych balsamów ujędrniających, a także jak zrzucić brzuch - 5 najlepszych sposobów na ujędrnienie brzucha
Jak zrzucić brzuch krok po kroku, czyli 5 szybkich sposobów na to, jak zrobić wyrzeźbiony i ujędrniony brzuch

Sposób 5 – masaż

Żeby zrzucić oponkę trzeba nie tylko pozbyć się nadmiarów tłuszczu, ale poprawić jego przerabianie. Doskonałym sposobem na schudnięcie z brzucha jest masaż. Wykonujemy go regularnie i przestrzegamy kolejności ruchów. Istnieje kilka technik. Wszystkie zawierają masowanie wokół pępka zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Masaż wykonujemy co najmniej godzinę po jedzeniu i unikamy go podczas menstruacji.

Sam masaż nie wystarczy. Najszybciej pozbędziemy się dużego brzucha łącząc dietę, trening i masaże. Jeżeli stosujemy masaż, to nie musimy wykonywać typowych ćwiczeń na zrzucenie brzucha. W takim przypadku lepiej wykonać bardziej ogólne, wspomagające spalanie tkanki tłuszczowej.

Dieta na zachowanie dobrej sylwetki i nie tylko

Wiemy już jak zrzucić brzuch, ale jak zachować smukłą sylwetkę? Żeby działać nie tylko skutecznie, ale długofalowo najważniejsze jest zachowanie diety. Nie znaczy to, że do końca życia musimy się zdrowo odżywiać. Jeżeli jednak udało wam się szybko zrzucić brzuch, to możecie mieć ochotę trochę odpuścić i wrócić do starych nawyków żywieniowych. To niestety prosta droga do efektu jo-jo. Zamiast zaraz po schudnięciu z brzucha rzucać się na słodycze i ulubione chipsy, dobrze jest postawić na smaczną i ciekawą kuchnię. Dieta nie musi być torturą. Wiele smacznych, pięknie wyglądających potraw doskonale nadaje się do podtrzymania szczupłej sylwetki.

Jak widać większość osób może przeprowadzić odchudzanie brzucha w domu. Pamiętajcie tylko, że odchudzanie i zdrowy tryb życia to nie tylko kwestia ciała. To również odpowiednie nastawienie umysłu. Systematyczne stosowanie diety, ćwiczeń i masaży może zdziałać cuda. Najważniejsze to zacząć i utrzymać dyscyplinę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny