Preparat na gryzki – co wybrać?

Charakterystyka gryzków a ich zwalczanie

Psotnik zakamarnik jest trudny do zwalczenia. Porusza się szybko, dzięki skrzydełkom może w krótkim czasie przenieść się w miejsce niedostępne dla człowieka. Poza tym chowa się z szczelinach i ciemnych zakamarkach domu, zwłaszcza rzadziej sprzątanych - stąd nazwa robaczki kurzowe. Dobry preparat na gryzki powinien być nie tylko odpowiednio mocny, ale nadawać się do właściwego aplikowania w miejscach trudno dostępnych.

W zależności od tego, jak bardzo rozmnożyły się szkodniki możemy stosować metody zapobiegawcze (wietrzenie pomieszczeń, odkurzanie, zachowanie podstawowej higieny), doraźne środki owadobójcze czy profesjonalne zabiegi dezynsekcyjne. Zwalczanie gryzków przy użyciu specjalistycznego sprzętu zlecamy firmie.

Gryzki w domu to oznaka występowania warunków odpowiednich również dla rozwoju innych szkodników i pasożytów. Dlatego zanim przystąpimy do ich tępienia warto sprawdzić czy w mieszkaniu nie zalągł się grzyb albo np. mrówki faraona. To też wpłynie na wybór metody i preparatu na gryzki. Sprawdź także ten artykuł o wyglądzie pluskwy domowej.

Preparaty dostępne na rynku

Na rynku dostępne są trzy rodzaje preparatów na gryzki:

  • Ciecze do oprysków – są chętnie stosowane przy amatorskim zwalczaniu gryzków, mrówek i innych owadów biegających. Z zakupionego płynu o silnie trującym działaniu sporządza się roztwór, który rozprowadza się następnie po drogach przebiegu owadów, w zakamarkach, wzdłuż linii kabli itp. W zależności od konkretnego środka wietrzenie pomieszczeń trwa od 1 do 3 godzin (konkretne dane należy sprawdzić na opakowaniu preparatu).
  • Bomby zamgławiające – preparaty przystosowane do bezpośredniego użycia w pomieszczeniu (maksymalna powierzchnia podana na opakowaniu). Bombę zostawia się w środku zabezpieczonego pomieszczenia i odbezpiecza. Przez okres rozpylania środka pomieszczenie powinno być zamknięte. Należy również zabezpieczyć otwory wentylacyjne. Cały proces rozprowadzania środka i wietrzenia pomieszczeń może trwać nawet do 12 godzin.
  • Spray – w przypadku mniej zainfekowanych pomieszczeń można zastosować tani i szybki w działaniu spray owadobójczy. Preparat rozprowadza się bezpośrednio na ścieżki przebiegu owadów albo za pomocą rurki doprowadza do trudno dostępnych miejsc, gdzie gryzki psocoptera i inne insekty domowe mogą się gnieździć.

Zwalczanie gryzków przez profesjonalną ekipę

Metody domowe a profesjonalne

Z domowych metod zwalczania gryzków, oprócz wietrzenia pomieszczeń i utrzymania ich w czystości, warto stosować roztwory octu, cytryny i sody oczyszczonej. Jest to najprostszy, ekologiczny sposób na pozbycie się owadów. Jeżeli to nie działa stosujemy wymienione powyżej preparaty owadobójcze.

Trzeba pamiętać, że użycie preparatów na gryzki, które zakupimy w sklepie rzadko ma działanie permanentne. Po tygodniu czy dwóch trzeba powtarzać czynność. Zwłaszcza, jeżeli dezynsekowane pomieszczenie nadal pozostaje zawilgocone i zakurzone z przyczyn od nas niezależnych. Domowe metody są najlepsze, jeżeli doraźnie i szybko chcemy zatrzymać działanie szkodników. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy są np. uczuleni na gryzki psocoptera. Jednak w przypadku pojawienia się również innych szkodników, takich jak mrówki faraona czy karaluchy, nie jest działaniem wystarczającym.

Dezynsekcja z powodu gryzków, a także gryzki w domu oraz porady, jak zwalczać gryzki i polecane preparaty na gryzki
Jak zwalczać gryzki w domu? Preparaty, porady, domowe sposoby

Profesjonalne metody, stosowane przez firmy dezynsekcyjne, pozwalają na dużo dłużej zlikwidować insekty domowe. Wbrew pozorom mamy też większy wybór metod ekologicznych, które – w przeciwieństwie do preparatów w sprayu lub bomb mgławicowych sprzedawanych w sklepach – nie zostawiają w pomieszczeniu żadnych trujących substancji. A może zainteresuje cię także ten artykuł o domowych sposobach na pluskwy?

Jak profesjonaliści zwalczają gryzki?

Warto tutaj podkreślić, że szkodliwość gryzków nie jest duża, ale – jak wspomniano - ich obecność może sygnalizować obecność innych insektów i pasożytów. W przypadku samych gryzków raczej nie wzywa się ekipy dezynsekcyjnej, chyba, że owady są wyjątkowo uciążliwe, a ktoś z domowników ma na nie uczulenie.

Najchętniej stosowanym sposobem jest zamgławianie termiczne ULV – którego można również używać przy odpluskwianiu. Polega na rozpylaniu środka w postaci zimnej mgły. Tak rozprowadzony roztwór wnika w szczeliny i trudno dostępne miejsca, likwidując nawet najlepiej chowające się żyjątka.

Ze względu na warunki, w jakich pojawiają się psotniki zakamarniki – wilgoć, kurz, duża ilość szczelin, trudne do wietrzenia pomieszczenia – dobrze jest po zamgławianiu przeprowadzić zabieg ozonowania, który zlikwiduje wszystkie mikroorganizmy, w tym niezauważalne w pierwszej chwili grzyby, pleśnie i bakterie. Jest to dodatkowy wydatek, ale warto wziąć pod uwagę, że zaoszczędzi nam wielu chorób, uczuleń i ich leczenia.

Przy występowaniu wyłącznie gryzków psocoptera powinno się raczej unikać zbyt drastycznych metod dezynsekcji, które są konieczne przy bardziej uciążliwych i szkodliwych insektach np. karaluchach.

Dobre praktyki a występowanie gryzków

Po zakończonych zabiegach dezynsekcyjnych warto pomyśleć o zmianie układu mebli w pomieszczeniach, poprawie systemu wietrzenia czy uszczelnieniu szpar i zakamarków w celu zapobieżenia pojawieniu się robaczków kurzowych. Nie każda zmiana jest możliwa w budynku bez generalnego remontu, ale gryzki w domu to – jak wspomnieliśmy wcześniej - często zapowiedź poważniejszych kłopotów z pasożytami. Najgroźniejszym z nich są grzyby, które mogą powodować astmę, zapalenie płuc, reakcje alergiczne u osób przebywających stale w zainfekowanych pomieszczeniach.

W przypadku niewielkich pomieszczeń, nieposiadających wbudowanej wentylacji ani okien, warto pomyśleć o zamontowaniu wentylatora sufitowego lub zamieszczeniu urządzenia w otworze wentylacyjnym. Ta niewielka i stosunkowo niedroga zmiana poważnie wpłynie na jakość powietrza i stopień zawilgocenia. Warto też sprawdzić szczelność kranów oraz rur doprowadzających i odprowadzających wodę.

Poza tym konieczne jest zwiększenie kontroli czystości w pomieszczeniu lub całym lokalu. Zawilgocenie takich przestrzeni jak kuchnia, łazienka czy pomieszczenie gospodarcze często wynika z zaniedbania. Być może pojawienie się insektów domowych jest dobrą okazją do zainicjowania dobrych praktyk, a przy okazji uniknięcia inwazji karaluchów czy mrówek faraona.

ikona podziel się Przekaż dalej