Jak zwalczyć wszy krok po kroku? Polecane preparaty i domowe sposoby
Jednym z bardziej wstydliwych problemów są wszy. Wszawica najczęściej pojawia się u dzieci, ale zdarzają się też wszy u dorosłych. Lekceważenie problemu prowadzi nie tylko do nieprzyjemnych dolegliwości. Wszy potrafią roznosić poważne choroby, dlatego trzeba jak najszybciej rozpocząć leczenie wszawicy. Oto kilka porad, jak zwalczyć wszy i jakie preparaty dobrać.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wszach.
Jak objawia się wszawica
Wesz ludzka to niewielki owad bez skrzydeł. Przechodzi cykl rozwojowy od larwy, poprzez poczwarkę, do dorosłego osobnika. W tym cyklu rozróżniamy:
- dorosłe wszy – małe, ruchliwe, kąsające
- gnidy – jaja wszy, nieruchome, dobrze przyklejone do włosów
Jeżeli na własnych włosach lub na włosach naszego dziecka znajdziemy dziwnie wyglądający łupież, to trzeba mu się dokładnie przyjrzeć. Gnidy mają owalny kształt i – co bardzo charakterystyczne – mocno trzymają się włosów. Jeżeli znaleźliśmy choćby jedną gnidę, to znaczy, że obecne są też wszy. Musimy natychmiast działać.
Wszawica ma to do siebie, że szybko się rozprzestrzenia. Wiedząc jak wytępić wszy zapobiegniemy dalszym powikłaniom. Po odkryciu wszy u jednej osoby w rodzinie trzeba sprawdzić czy nie ma ich u innych domowników. Kluczem do tego jak wytępić wszy u dzieci jest porozumienie się ze szkołą lub przedszkolem. To najbardziej prawdopodobne miejsce, w którym rozprzestrzenia się pasożyt. Żaden szampon na wszy nie pomoże, jeżeli po powrocie do szkoły nasza pociecha zetknie się z zakażonymi dziećmi. Są co prawda preparaty ochronne, ale lepiej dmuchać na zimne. Żeby rozpocząć walkę z wszami, warto dowiedzieć się czegoś o przeciwniku. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, skąd się biorą wszy.
Szampon na wszy czy inny preparat?
Kiedy już wiemy, że dopadła nas wszawica, trzeba dobrać odpowiednie leczenie. Sposobów na to jak zwalczyć wszy jest niemało. Od domowych płukanek w occie po specjalistyczne kuracje z zastosowaniem całej linii kosmetyków. Od stanu naszego portfela, wieku zakażonych i dostępności środków zależy co wybierzemy.
Ze względu na skład można wymienić trzy rodzaje preparatów:
- Chemiczne – zawierające syntetyczne substancje czynne, takie jak permetryna lub benzoesan benzylu
- Na bazie silikonów – z cyklometikonem-5 i dimetikonem
- Ziołowe – delacet (nalewka z ostróżeczki) lub artemisol (mieszanka piołunu i wrotyczu).
Każdy z tych preparatów ma inną moc działania. Żeby wiedzieć jak wytępić wszy u dzieci, trzeba pamiętać, że ich skóra jest delikatniejsza niż u dorosłych. Dla maluchów optymalnym rozwiązaniem są preparaty silikonowe. Wszy u dorosłych najskuteczniej są zwalczane przez preparaty chemiczne, ale w razie alergii lub nadwrażliwości skóry głowy lepszym wyjściem mogą się okazać mieszanki ziołowe.
Wybór preparatu ma też wpływ na to jak będzie przebiegać leczenie wszawicy. Szampony są łatwe w stosowaniu, dlatego, jeżeli martwimy się jak wytępić wszy u dzieci, to szampon nie jest złą opcją. Poza tym możemy używać gumek do włosów. To dobra opcja dla dziewczynek. Jednocześnie chroni je przed zarażeniem w szkole. Ale chłopcy z długimi włosami również mogą z nich skorzystać.
Marki takie jak Alphanova kids, Pipi Nitolic czy Hedrin oferują serię kosmetyków. Szampon na wszy można zastosować na początek kuracji, a potem używać jeszcze pianek i sprayów ochronnych.
Najstarszymi i najbardziej sprawdzonymi środkami są Artemisol i preparaty o podobnym składzie. Ich główną wadą jest długotrwały czas zabiegu. Po zaaplikowaniu środka nie spłukujemy go przez 2-3 godziny. W porównaniu z szamponami, które spłukuje się najczęściej po 10 minutach, jest to dość uciążliwy sposób na leczenie wszawicy.
Zapobieganie rozprzestrzenianiu wszawicy
Kiedy wiemy już jak zwalczyć wszy i uporamy się z pasożytem w domu czy w szkole, dobrze jest pomyśleć o środkach zapobiegawczych. Wszy u dorosłych zwykle pojawiają się po kontakcie z dziećmi w masowych placówkach jak szkoła, dom dziecka czy przedszkole. Dlatego szczególną ostrożność trzeba zachować wśród najmłodszych.
Duże znaczenie ma podstawowa higiena. Jednak nie można z nią przesadzać. Dzieci muszą normalnie się bawić, przebywać na świeżym powietrzu, mieć swobodę ruchu. Zamiast karać za sypanie głowy piaskiem czy przesadnie pilnować czystości, lepiej skupić się na uczeniu dzieci na zachowanie dobrych praktyk.
Głównym celem powinno być oduczenie maluchów pożyczania sobie szczotek, grzebieni i wymieniania się gumkami.
Jednak nie można na dzieci przerzucić całej odpowiedzialności. Wszawica rozprzestrzenia się też kiedy dzieci są po prostu blisko siebie (nawet w ławce czy na wycieczce szkolnej). Rodzice powinni pamiętać o trzymaniu środków zapobiegawczych. Wspomniane wcześniej gumki są dobrym pomysłem. Jeżeli istnieje zagrożenie wszawicą, to nie zaszkodzi raz na jakiś czas umyć włosów szamponem zapobiegającym wszom. Również do rodziców i opiekunów należy zachowanie czujności i kontrola głowy dziecka co jakiś czas.
Powinniśmy też kontrolować własne włosy. Zwłaszcza po nocy w hostelu na zbiorowej sali czy podróży w zatłoczonym pociągu. To nie oznacza, że sugerujemy brak higieny w tych miejscach. Jednak każdego dnia pojawia się tam wielu ludzi z różnych środowisk i nie ma szans, żeby upilnować wszystkich. Najbardziej niewinne dziecko i zadbane, jadące obok nas pociągiem na wakacje może być nosicielem pasożyta.
Zachowując te środki ostrożności i znając sposoby na leczenie wszawicy powinniśmy sobie poradzić z wszami, niezależnie od stadium rozprzestrzenienia pasożyta.