Buda dla kota – kiedy jest potrzebna?

Domek dla kota w gospodarstwie

Na wsi kot zwykle mieszka na dworze. Jego zadaniem jest wyłapywanie szkodników. Jednak koty nie lubią zimna i wilgoci. Kiedy nadchodzi jesień i zima wiejskie koty napraszają się o wpuszczenie ich do domu. Oczywiście można to zrobić, kiedy jest wielki mróz. Przez większość zimy powinna im jednak wystarczyć buda dla kota. Może to być buda ocieplana, w której będzie ciepło i sucho, nawet w największe słoty i śnieżyce.

Koty mają większe wymagania od psów, jeżeli chodzi o ciepło. Oczywiście jeśli zależy wam na dobrostanie podwórkowego burka, to warto wykorzystać niniejsze porady również przy zakupie budy dla psa. Jednak kot po prostu nie będzie chciał korzystać z budy, która jest wilgotna i zimna. Zamiast tego będzie się prześlizgiwał do mieszkania albo zamieszka w piwnicy. Jeżeli chcemy tego uniknąć to warto kupić lub zbudować po prostu przytulny drewniany domek. Schronienie dla kota na zimę da nam pewność, że będzie szczęśliwy i spełni swoją rolę w gospodarstwie. Zaś kocur będzie zadowolony, że ma swoje miejsce, w którym zawsze może się schować.

Buda dla kota na miejskim podwórku

W miastach koty często żyją w piwnicach oraz starych szopach. Niektórym mieszkańcom przeszkadza obecność kotów na podwórku, ale warto przypomnieć, że regulują one populację gryzoni. Miejskie dachowce to nasi sprzymierzeńcy, jeżeli nie chcemy, żeby gnieździły się w piwnicy i szopie, to warto zafundować im ocieplane domki. Może to być nawet styropianowy domek, w którym kot będzie mógł się wysuszyć i schować przed zimnem.

Czy warto przejmować się dachowcami? Owszem. Jak już wspomnieliśmy to są nasi sprzymierzeńcy w walce z gryzoniami. Poza tym warto żyć w zgodzie z tymi inteligentnymi stworzeniami. Jeżeli obawiacie się zbytniego namnażania kotów, to można od czasu przeprowadzić sterylizację kotek. To nie jest drogi zabieg, a niektóre gabinety weterynaryjne wykonują go nawet za darmo.

Jeżeli żal wam dachowca, ale nie możecie go zabrać do domu, to również warto zapewnić kotkowi schronienie. Zwłaszcza na zimę.Chociaż w letnie upały pewnie też doceni możliwość schowania się przed skwarem.

Drewniany domek czy budka ze styropianu?

Drewniany domek dla kota

Najpopularniejszym wyjściem jest postawienie drewnianej budy dla kota. Jest ona obszerna, trwała i ładnie wygląda na podwórku. Jeżeli szukacie nie tylko schronienia dla kota na zimę, ale czegoś co będzie się dobrze prezentować, to warto zainwestować w drewniany domek.

Zaletą budki dla kota zbudowanej z drewna jest też jej kształt i trwałość. W sklepach dostępne są budki z przedsionkami. To już prawdziwy domek, w którym nasz pupil może nie tylko przetrwać, ale poczuć się całkiem bezpieczny. Otwierany dach w wielu modelach pozwala od czasu do czasu czyścić budę.

W drewnianych ocieplanych domkach kocia sierść się nie elektryzuje tak jak w domkach ze styropianu.

Zwykle w domku dla kota, który kupujemy w sklepie jest też gotowa kurtyna do budy. Jeżeli jednak robimy budę samodzielnie, to koniecznie pamiętajmy o zasłonce. Można ją zrobić ze szmatki, chociaż estetyczniej wygląda zrobiona z równych pasków materiału lub folii (a la pionowe rolety).

Nie zapomnijcie dodać na podłogę dywaniku lub materacyka, żeby kot miał na czym spać.

Styropianowy domek

Innym wariantem budy ocieplanej jest budka ze styropianu. Na taką wersję domku można się zdecydować, kiedy zapewniamy schronienie podwórkowym dachowcom. Wiadomo, że jest ich więcej i nie każdego stać na postawienie im drewnianego domku. W styropianowym domu będą miały równie ciepło i poczują się bezpiecznie.

Styropianowy domek dla kota jest też alternatywą dla domków z materiału. Można go postawić w mieszkaniu. Odpowiednio ozdobiony może całkiem dobrze wkomponować się w wystrój mieszkania. Dla kotów mieszkających na dworze trzeba jednak wybrać domek o grubszych ściankach.

Nie powinno być problemów ze znalezieniem odpowiedniego styropianowego domku. Warto tylko pamiętać, żeby go w jakiś sposób umocować do podłoża. Nie chcielibyśmy przecież w bardziej wietrzny dzień biegać po podwórku za budą dla kota.

Tak jak w drewnianych ocieplanych domkach pamiętajcie o kurtynie do budy. Niezależnie od materiału kot musi mieć jakąś zasłonę przed zimnem od tej strony.

Kot w kartonowym domku, a także buda dla kota, domek drewiany i inne
Jaka buda dla kota będzie odpowiednia, czyli drewniany domek i inne

Gdzie kupić budę na zimę?

Myśląc o schronieniu dla kota na zimę musimy albo wykonać je samodzielnie albo kupić. Na szczęście kupienie budki dla kota nie jest problemem. Powinna być dostępna w niektórych sklepach zoologicznych, w sklepach budowlanych i oczywiście w internecie. Zanim zdecydujecie się na kupienie domku dla kota online sprawdźcie, czy ma kurtynę do budy, jaka jest grubość ścian i czy nadaje się na zimę.

Ceny bud dla kota

Rodzaj budy

Właściwości

Cena (orientacyjna)

Budka tekturowa

Buda do użytku domowego, nie jest ocieplana!

25-35 zł

Budka ze styropianu

Prosta buda przypomina amortyzator wkładany do pudeł, można używać jej w pomieszczeniach i na dworze

30-40 zł

Drewniany domek (prosty)

Klasyczna buda drewniana

150-200 zł (zależnie od rozmiaru)

Drewniany domek z przedsionkiem

Buda z przedsionkiem, dodatkowa ochrona przed zimnem i wilgocią

250-400 zł (zależnie od rozmiaru i modelu)

Jak dobrze pokazuje powyższa tabela, ceny domków dla kota bardzo się różnią. Tak naprawdę kwota jaką przeznaczymy na schronienie dla zwierzęcia będzie zależeć od przeznaczenia budy. Jeżeli zależy nam na budzie ocieplanej na podwórko lub do ogrodu, to trzeba się przygotować na większy wydatek. Jeżeli domek dla kota ma być tylko miejscem schronienia dla domowego pupila, to można kupić budę z materiału lub tektury.

Inną opcją jest wykonanie domku samodzielnie. Jeżeli ktoś ma odpowiednie narzędzia i lubi majsterkować, to może to być całkiem miło spędzony czas. Pamiętajcie tylko, żeby dołączyć do domku kurtynę i jakieś posłanie. Nawet najbardziej zahartowane koty podwórkowe lubią odrobinę ciepła i wygody w miejscu, gdzie odpoczywają.

ikona podziel się Przekaż dalej