Kołdry z puchu gęsiego - właściwości

Puch gęsi zwany jest również „podszerstkiem” oraz „piórami embrionalnymi”, są to pióra wyrastające z brodawek ptaka, tuż pod piórem właściwym.

Gęsi, od których pochodzi puch to Gęsi Białe, które są hodowane tylko w ekologicznych gospodarstwach, co wpływa na wysoką jakość pościeli. Pióra na puch mają strukturę przypominającą płatki śniegu, składają się z prawie niewidzianych haczyków, które sprawiają, że puch jest tak delikatny i lekki. Puch ma za zadanie utrzymać odpowiednią ciepłotę ciała ptaków, przez co jest tak idealnym i naturalnym wypełnieniem kołder i poduszek.

Kołdra puchowa z puchu gęsiego odznacza się właściwościami, których nie posiadają ani pierzyny, ani kołdry silikonowe. Puch gęsi jest niezwykle lekki, wykazuje silne właściwości termoaktywne oraz idealnie oddaje parę wodną, co przekłada się na zniwelowanie gromadzącej się wilgoci i zanieczyszczeń. Kolejną zaletą kołdry puchowej jest przewiewność - odpowiednia cyrkulacja powietrza korzystnie oddziałuje na skórę.

Kołdry z puchu mają budowę kasetonową, czyli przeszycia tworzące szczelne komory, które zapobiegają zbijaniu się i przemieszczaniu wypełniania. Ilość komór wpływa na zwiększenie komfortu w trakcie snu.

Co należy wiedzieć o kołdrach puchowych?

Kołdry puchowe wypełniane są różnym rodzajem puchu gęsiego. Puch najlepszej jakości D01 to puch pozyskiwany z korpusu. Kołdra z takim wypełnieniem jest najbardziej sprężysta, dostosowuje warunki cieplne do potrzeb użytkownika, a także dopasowuje się do kształtu ciała.

Należy jednak pamiętać, aby kołdrę puchową prać w specjalistycznej pralni. Odradzamy prania w domowych pralkach automatycznych i silnych detergentach, gdyż może to zniszczyć wypełnienie.

Kołdry puchowe podczas przechowywania powinny mieć zapewnioną odpowiednią cyrkulację powietrza, a tym bardziej nie należy ich przechowywać w zamkniętych pojemnikach, gdyż wtedy dochodzi do gromadzenia się roztoczy i grzybów.

Aby zachować sprężystość, kołdry i poduszki z pierza powinno się każdego dnia wytrząsać, aby przywrócić wypełnienie do oryginalnego kształtu. Co więcej, kołdry puchowe należy także regularnie wietrzyć (także na zewnątrz), aby pozbyć się szkodliwych drobnoustrojów. Najlepiej wietrzyć pościel na mroźnym powietrzu, które skutecznie zabija bakterie i inne drobnoustroje.

Na rynku dostępne są najróżniejsze rozmiary: od 140 cm x 200 cm, 155 cm × 200 cm, przez 160 cm x 220 cm, 180 cm x 220 cm kończąc na 220 cm x 240 cm i 220 cm x 260 cm. Dzięki temu znajdziesz produkty pasujące zarówno do podwójnego łóżka, jak i łóżeczka dziecięcego.

Trzeba jednak pamiętać, że ze względów zdrowotnych kołdry puchowe i poduszki puchowe należy wymieniać na nowe. Pościel co 5-10 lat, a poduszki częściej - najlepiej co 2-3 lata.

Jak rozpoznać czy kupiliśmy pościel z naturalnym, czystym puchem? Po wadze. Im cięższa kołdra, tym większe prawdopodobieństwo, że w wypełnieniu pojawiły się domieszki.

Kołdry z pierza

Dla osób, które chcą zaoszczędzić, doskonałym wyborem będzie kołdra z mieszanką puchu gęsiego i pierza kaczego. Puch z kaczek jest gorszy jakościowo w porównaniu do gęsiego, a co więcej pierze kacze charakteryzuje się specyficznym zapachem, który nie znika nawet po praniu. Kołdry puchowe są lżejsze, bardziej miękkie niż kołdry z kaczym wypełnieniem. Pierze ma także tendencję do zbijania się, w wyniku czego z jednej strony kołdry mamy nadmiar wypełnienia, a z drugiej tylko cienką poszewkę.

Kołdry puchowe, podobnie jak kołdry bambusowe świetnie odprowadzają wilgoć i pot, przez co pozytywnie wpływają na komfort snu.

kobieta leżąca w pościeli
Jaką kołdrę wybrać - sprawdzone porady

Rodzaje kołder ze względu na zastosowanie

Kołdra puchowa doskonale sprawdzi się w sypialni każdej osoby, o każdej porze roku. Do wyboru w asortymencie jest kilka rodzajów kołder: kołdry puchowe zimowe, letnie i całoroczne.

Kołdry puchowe zimowe

Kołdry z puchowym wypełnieniem na poziomie 100% gwarantują doskonałą izolację cieplną, szczególnie przydatną zimą. Zimowe kołdry puchowe powinny ważyć około 3 kg.

Kołdry puchowe letnie

Kołdry puchowe przeznaczone na ciepłe dni są cienkie. Lekka kołdra z puchu nie nagrzewa się latem, a dzięki przepuszczalności powietrza nie dochodzi do przegrania w trakcie snu. Waga letnich kołder nie przekracza 400 g.

Kołdry puchowe całoroczne

Modele całoroczne to uniwersalne rozwiązanie. Kołdry są lekkie, a zarazem dobrze chronią przed zimnem. Optymalna grubość i waga sprawia, że kołdry te są idealne na każdą porę roku. Co więcej, pościel całoroczna jest najbardziej opłacalna w zakupie, gdyż nie trzeba kupować dwóch różnych modeli i zastanawiać się nad ich przechowywaniem. Całoroczne kołdry puchowe dobrej jakości powinny ważyć między 1 a 2 kg.

Ciekawą alternatywą jest podwójny wariant, który możemy rozpiąć. Po rozpięciu warstw uzyskujemy dwie kołdry - cieńszą do stosowania w cieplejsze noce i grubszą na chłodniejszy czas.

Kołdry puchowe antyalergiczne

Dla najbardziej wymagających klientów, jakimi są alergicy, polecamy puchowe kołdry. Specjalne kołdry dla alergików posiadają w wypełnieniu określony procent delikatnych piór, które oferują prawidłową cyrkulację powietrza. Co więcej, puch gęsi ma właściwości antyalergiczne - specjalna osłonka chroni przed kurzem i roztoczami. Dzięki temu kołdry puchowe to idealne rozwiązanie dla klientów cierpiących na astmę, egzemę i inne alergie.

Innym rodzajem kołdry polecanej dla osób zmagających się z alergią, są kołdry z wypełnieniem lateksowym. Wsad wykonany jest z włókien poliestrowych lub silikonowych. Możemy prać ją w pralce, nawet w temperaturze 95 stopni. Materiał ten jest delikatny dla wrażliwej skóry. Kołdry puchowe antyalergiczne znajdziesz tutaj: https://www.kingofcotton.pl/sypialnia/koldry-z-puchu-gesiego

Jakie poszycie wybrać?

Wsad kołdry odpowiada za jej właściwości termoizolacyjne i antyalergiczne, ale to poszycie ma bezpośredni kontakt z naszą skórą. W związku z tym warto wybrać przyjemną tkaninę - do wyboru jest materiał naturalny i syntetyczny. Bawełniana tkanina świetnie chłonie wodę, umożliwia odpowiedni przepływ powietrza i jest niezwykle higieniczna. Natomiast mikrofibra jest miękka, szybkoschnąca oraz wytrzymała.

Kołdra puchowa - podsumowanie

Dobrej jakości pościel to inwestycja na lata. Kołdra z puchu jest lekka, miękka, ciepła i zapewnia zdrowy sen. Będzie więc idealnym wyborem właściwie dla każdego.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej